Hlavní mesto Praha v samém srdci Evropy – sto věží a mnoho tváří, které můžete zkoumat do nekonečna

Stověžatá Praha. Naše hlavní město ležící v samém srdci Evropy. Kdo z nás ji ještě nenavštívil. Krom toho, že se jedná o hlavní město, je Praha také největším městem České republiky a 15. největším městem Evropské Unie. Praha má mnoho tváří. Je starobylá i tajemná, ale také kulturní, zábavná a plná akcí. Určitě si v ním přijdete na své.

Praha je bezesporu významným historickým místem. Po staletí hrála důležitou úlohu v dějinách Českých zemí i celé Evropy. Už ve středověku byla pověstná svou krásou a magickou přitažlivostí. O její rozkvět se zasloužil zejména otec vlasti Karel IV., z jehož doby se dochovala jednak Karlova univerzita, ale také celá řada pozoruhodných staveb a památek. Prahu proslavil také na přelomu 16. a 17. století Rudolf II.

Hlavní město Praha je nejvýznamnější českou městskou památkovou rezervací a zároveň jednou z největších městských památkových rezervací na světě. Krom toho, že zde najdete všechny umělecké slohy a styly, je od roku 1992 historické jádro o rozloze 866 ha zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Naleznete tu na jednom místě spojení kultury, přírody a jedinečnosti.

Pražský hrad a jeho zahrady

Nejvýznamnější kulturní a historickou památkou Prahy je bezesporu Pražský hrad, založený kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Pražský hrad je krom svého stáří významný i tím, že se jedná o největší souvislý hradní komplex na světě. Tvoří jej spousta paláců a kostelů či bazilik od románského stylu počínaje po moderní úpravy tohoto století konče.  Reprezentační prostory Pražského hradu jsou přístupné zpravidla první sobotu po 8. 5. Zajímavostí je určitě slavnostní střídání hradní stráže a měli by jste navštívit i Zahrady Pražského hradu.

Jedinečný Karlův most

Mezi další pamětihodnosti patří Karlův most z roku 1357 se Staroměstskou mosteckou věží, která je vstupní branou na tento starobylý most. Říká se o ní, že je to nejkrásnější brána gotické Evropy. Úžasná je i Staroměstská radnice s orlojem z roku 1338. Běžte se projít i do pražského Židovského města, které vzniklo ve 13. století. Najdete tam mnoho starých židovských památek.

Nejkrásnější vyhlídky na město

Pokud si chcete Prahu zapamatovat z jejich nejkrásnějších pohledů, navštivte určitě Novotného lávku na Smetanově nábřeží, luxusní výhled dále nabízí i věž Staroměstské radnice, Prašná brána, Staroměstská mostecká věž i Malostranská mostecká věž. Komu to nebude stačit, může se jít pokochat na rampu Pražského hradu na Hradčanském náměstí, Petřínskou rozhlednu či si vyšplhat do Zvonice chrámu sv. Mikuláše.  Na nádhernou vyhlídku láká i samotný Vyšehrad.

Jak si Prahu užít

Začněte třeba vyhlídkovou plavbou po Vltavě. Po vystoupení na břeh se projděte v malebných uličkách a zastavte se na kávu v některé z místních vyhlášených kaváren jako je například Slávia nebo jediná kubistická kavárna na světě Grand Café Orient. Kdo má radši klasickou českou kuchyni a k tomu dobré pivo, ten jistě neopomene navštívit proslavenou restauraci u Fleků. Stavte se i na vyhlídku na Žižkovské televizní věži. V místě s úžasným rozhledem můžete navštívit i luxusní restauraci a ubytovat se v unikátním hotelu, který ma jedno jediné apartmá s kouzelným výhledem.

Praha je zlatá loď…

Praha je českou kulturní mekkou. Byla jmenována Evropským městem kultury 2000. Najdete zde desítky muzeí, galerií, divadel, kin a nejrůznějších kulturních institucí. V roce 2011 se Praha dokonce účastnila projektu s názvem Praha – město literatury.

Mezi nejznámější galerie patří jistě Národní galerie, která se stará o největší sbírku výtvarného umění v České republice. Nachází se zde díla umělců světového formátu jako byli například Mucha, Picasso, Monet nebo Van Gogh.

Pokud si radši zajdete na divadlo, přiláká vás celá řada velkých i malých divadelních scén od Národního divadla počínaje po menší scény jako jsou Divadlo na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo, Semafor či Divadlo Járy Cimrmana. Kromě toho můžete navštívit i nespočet muzikálových a zábavných divadel a dalších komerčních scén..

Kam s dětmi

Kromě klasických procházek po památkách děti zaujme určitě i pražská ZOO v Troji či stálá výstava mořských ryb a živočichů s příznačným názvem Mořský svět nacházející se v areálu pražského Výstaviště v Holešovicích.Bude se jim líbit i rozhledna na Petříně, Muzeum pražských pověstí a strašidel nebo Království železnic či aquapark Aquapalace Praha.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com