Ještěd a ještě dál – pýcha moderní vědy a síla naděje zraněné ženy

Náš nový výlet v Jizerských horách spojí horskou turistiku, poznání a kulturu. Zdá se vám to nepravděpodobné? To neznáte Jupigo! Můžete se těšit na 3 dech beroucí místa, která vám ukáží pýchu moderní vědy a sílu naděje zraněné ženy. Pořádně si zavažte tkaničky, tenhle den bude nabitý zážitky – Ještěd a ještě dál.

Ještěd | Na vršek hory snadno a rychle

Na výlet na Ještěd vás vezmeme lanovkou, protože byste měli pošetřit síly na později. Lanovka (jako jediná v ČR) je vlastněna Českými drahami. Na to ale nespoléhejte – tenhle dopravní prostředek obvykle jezdí na čas!

Ještěd | Ona neobyčejná hora, která bojovala proti útlaku

Kdo nezná Ještěd, jako by nebyl. No dobře, tak dramatické to nebude, ale nejvyšší hora Jizerských hor rozhodně stojí za trochu pozornosti. Na vrcholu Ještědu stály vždy kříže, ten poslední byl ovšem v 80. letech uříznut (údajně v tom hráli roli komunisté). Neobyčejná hora ovšem podržela svůj národ již dříve – po okupaci roku 1968 z jejího vrcholu vysílalo Svobodné rádio Sever. Nyní na jejím vrcholu stojí známý televizní vysílač, restaurace a hotel.

Strom navěky připomínající její jméno

Až přeběhnete přes Ještědský hřbet a do sytosti si užijete výhledů, dostanete se do Světlé pod Ještědem. Tato vesnice byla druhým domovem královny českého románu, což není nikdo jiný než Karolina Světlá. Valná většina jejích děl byla sepsána na tomto místě, a prostředí vesničky jí v mnohém posloužilo jako literární inspirace. Tak to bylo i v případě lípy, kterou popsala v jedné ze svých povídek. Proto tento strom nese její jméno a symbolizuje odvahu, bolest a naději – hlavní atributy Karolinina života. 

Překrásná místa v připravených výletech

Máte chuť se jen tak sbalit a vyrazit za dobrodružstvím? Prohlédněte si další inspirace v článku Jizerské hory – 5 TOP výletů na překrásná místa.

Přijďte a zažijete víc! Přejeme vám skvělé zážitky tým Jupigo.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com