Hrad Houska je suverénně naším nejtajemnějším a nejděsivějším hradem. Je obestřen spoustou mýtů, které se nedají logicky vysvětlit. Co tedy vědět o hradu, který prý střeží průrvu přímo do pekla a byl postaven pro obranu něčeho, co bylo uvnitř hradu? Tohle místo není nejkrásnější ani nejpoutavější, ale rozhodně má něco, z čeho běhá mráz po zádech.
Děsivý hrad v malebné kokořínské přírodě
Hrad Houska najdete na Kokořínsku. Malebná příroda vysloveně zve na procházky po úzkých cestách lemovaný lesy a skalami… Budete se cítit velmi příjemně a uvolněně – ovšem jen do doby, než stanete před samotným hradem. Proč je tedy hrad Houska tak záhadný a spousta lidí je z něj nesvá?
Hrad, z něhož se nic nemělo dostat ven
Začneme spekulacemi o úloze samotného hradu. Má se za to, že byl postaven Přemyslem Otakarem II., nikdo ovšem neví jistě proč. Hrad je ukrytý v hlubokých lesích a postaven na skále mimo veškerou civilizaci – nešlo tedy o královský či hraniční hrad nebo o sídlo poblíž ekonomických cest. A ještě zajímavější je, že struktura hradu nemá chránit obyvatele před hrozbou zvenčí… Vypadá to, že byl spíš postaven, aby se z něj nic nedostalo ven.
Průrva přímo do pekla a pověst o odsouzenci
Pojďme se nyní podívat na slavnou pověst o průrvě do pekla. V místě, kde dnes stojí kaple, měla puknout zem, v níž se otevřela průrva do pekla a začala z ní vylézat děsivá stvoření. Místní se jí snažili zasypat, nicméně bezúspěšně. Výměnou za absolutní milost byl do průrvy spuštěn odsouzenec na smrt, aby podal zprávu o tom, jak to tam vypadá. Z díry se ovšem začal rozléhat strašlivý křik a odsouzenec se vynořil šedivý a sám bez sebe, dokonce za několik dní zemřel šílenstvím.
Lidé proto na tomto místě zbudovali kapli, která leží přímo uprostřed hradu. Její stěny jsou vždy vlhké a prorostlé lišejníkem, i když jsou ostatní zdi suché a je zde obecný nedostatek vody. Říká se, že v neprozkoumaném podzemí pod hradem jsou kostry nelidí, které měl hrad udržet uvnitř. Vstup do těchto prostor by měl být nad hradní bránou, které dnes již neexistuje.
Záhady, záhady, záhady
Toto místo je zkrátka řečeno plné záhad. Fotografie z Hradu Houska nikdy nevyjdou dobře a většinou jsou rozmazané. Také je zde velký nedostatek vody a absence studny, která by prokazovala lidskou přítomnost na hradě. Další zajímavostí je keltská ornamentální malba, která je průkazně starší než hrad sám. Co dělají keltské ornamenty v hradu vlastněném křesťany se rovněž můžeme jen dohadovat.
Oficiální stránky
Wikipedie