Historická procházka městěm Nymburk, která se skrývá pod pod pláštěm minulosti a tajemství

Město Nymburk je krásné historické místo, kde je toho mnoho k vidění. Provedeme vás celým městem, abyste viděli každou zajímavost a nic důležitého vám neuteklo. Obujte si boty, protože vyrážíme do města.

 Město Nymburk a hradby

Město Nymburk se stále pyšní historickým opevněním, které je chráněno jako kulturní památka. Můžete si prohlédnout areál Starého děkanství – samotná budova byla rekonstruována po třicetileté válce. Za vidění stojí také věž Kaplanka.

 Vodárna v Turecké věži

Turecká věž je další chráněnou památkou města Nymburk a slouží jako městská vodárna. Je to třístupňová věž s nepravidelným půdorysem, která byla pravděpodobně přestavěna na vodárnu z původní strážní věže.

Kulturní centrum v Kapli sv. Jana Nepomuckého

Město Nymburk se pyšní Kaplí sv. Jana Nepomuckého, která je jedinou dochovanou částí původního místního kostela. Kaple se dnes používá jako výstavní a koncertní síň. Stará se o ni Nymburské kulturní centrum, které zajišťuje bohatý program.

Město Nymburk | Kostel sv. Jiljí místem masové vraždy

Kostel sv. Jiljí najdete na Kostelním náměstí. Na několika místech se dochovaly nástěnné malby. Kostel byl místem děsivého krveprolití během třicetileté války, když Sasové povraždili 200 žen a dětí, které se zde ukrývali.

Pravěká mohyla z pozdní doby kamenné

Pravěká mohyla je důkazem pravěkého osídlení této oblasti. Byl zde nalezen mohylový hrob, datující se až o pozdní doby kamenné. Hrob byl odkryt roku 1994 a obsahoval kostru skrčeného muže.

Město Nymburk | Husův sbor husitské církve

Husův sbor je kostel Československé církve husitské. Budova je vystavena v klasickém funkcionalistickém slohu a jedinou výzdobou je veliký obraz Poslední večeře páně z roku 1936.

120 let starý Evangelický kostel v Nymburku

Evangelický kostel v Nymburku byl vystavěn přesně před 120 lety. Má 35 metrů vysokou věž, na níž byly tři zvony – Víra, Naděje a Láska. Dnes je tu však jen jeden zvon. Celý interiér je designován velmi skromně, ovšem s velice působivým efektem.

Nejkrásnější radnice v ČR

Roku 2016 byla Nymburská radnice zvolena jako nejkrásnější radnice ČR. Původní radnice dvakrát vyhořela během třicetileté války, a ještě jednou o 200 let později. V 1. polovině 20. stoletá byla obnovena a těší se nové kráse.

Přečtěte si také: Devítimetrový had a Čertovy hlavy – tohle mistrovské dílo prostě musíte vidět!

Oficiální stránky

Wikipedie

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com