Do Vídně žlutým vlakem

Je leden. Takový ten vlezlý, sychravý. Kdy se vám chce nejspíš sedět doma u krbu nebo odletět někam do teplých krajů. Není to zrovna ideální počasí pro chození po památkách tady u nás v tom našem středoevropském prostoru.

Ale je leden, víkend, sobota. A já jsem si řekla, možná to je takové moje novoroční cestovatelské předsevzetí, že letos každý měsíc podniknu něco nového. Jak jen budu mít volný víkend či jinou chvíli, tak se vypravím poznávat nové místo, novým jiným způsobem, užívat si nevšedních zážitků a jasně že o tom i psát. A inspirovat vás tak 🙂

Vídeň, hlavní město Rakouska, je k objevování jako stvořená. A ještě když tam od loňského prosince jezdí žluté vlaky Regiojet, tak není co řešit. Z Prahy jezdí přes Pardubice, Brno a Břeclav na Hauptbahnhof Wien každý den čtyři spoje, v neděli jen tři. Během čtyř hodin s typicky žlutým servisem se v pohodě dostanete z naší do rakouské metropole. A samozřejmě i zpět. Praha-Vídeň ve Standard třídě za skvělých 375 korun!

Já jela z Břeclavi za 155 korun ve Standard třídě ve voze Astra a za hodinu jsme byli ve Vídni. Tu se vyplatí navštívit i na jeden den a nasát její atmosféru, navštívit některou z památek, zajít na kávu a Sachrův dort, nebo se jen tak brouzdat ulicemi, no a nebo si sem zajet na nákupy. Jak je libo.

Já chtěla během svého „půldenního“ vídeňského výletu podniknout/zažít/vidět dvě, respektive tři nové věci.

  • I když jsem ve Vídni byla už několikrát, tak nikdy né úplně sama. Vždycky s někým a autem. Takže sama a vlakem je ideální příležitost zažít něco nového.
  • Nikdy jsem taky, přiznám se, nebyla ve Stephansdomu, což je jedna z dominant města.
  • A nikdy jsem nebyla v žádné z vyhlášených vídeňských galerií. Takže pro tentokrát chci navštívit Albertinu.

Cesta

Cesta vlakem uběhla v pohodě, s kávou a „žlutým servisem“, jako je voda a noviny zdarma, to byla pohoda. Vídeňské nádraží Hauptbahnhof je ovravdu velké, ale rozhodně se nemusíte bát, že se ztratíte. Všechno je perfektně značené. Vídeň má svůj veřejný dopravní systém výborně a moderně propracovaný.

Ve vestibulu v automatech jsem si koupila jízdenku na MHD na celý den za 5,80 EUR (1 Tag Wien). Můžete s ní jezdit v metru (U-Bahn), tramvajích, busech i vlacích (S-Bahn). Je to sice o nějaké Euro dražší, ale v pohodě se pak už nemusíte o nic starat. Jinak totiž jednotlivá jízdenka stojí 2,40 EUR, takže celodenní se fakt vyplatí a cestování po Vídni je pak bez starostí 🙂

Na hlavním nádraží je hned vstup do metra (U-Bahn) trasa U1 a ta vede i na Stephanspaltz, kde stojí chrám sv. Štěpána. Vstup do metra je ve Vídni značený velkým U.

Informace o dopravě ve Vídni najdete zde Wiener Linien.

Stephansdom

Gotický chrám sv. Štěpána najdete na Stephansplatz 3, hned kousek od východu z metra U1.
Vídeňáci mu říkají přezdívkou „Steffi“. Říká se, že inspirací pro chrám byla katedrála sv. Víta, kterou Vídeň záviděla Praze. Co je ale opravdu fakt, tak barevné tašky na střeše jsou z keramické dílny v Poštorné u Břeclavi. Celá střecha je pokryta asi 230 000 taškami v deseti různých barvách. Nad jižní stranou chóru je z nich vyskládán erb císaře Františka I., na severní stranu erb města Vídně a Rakouské republiky. A ten nejkrásnější pohled na tuhle krásu je samozřejmě z výšky.

Vstup do katedrály je volný, zpoplatněny jsou jen prohlídky s průvodcem, prohlídka katakomb nebo výstup na věž.
Nejvýznamnější pamětihodností v katedrále je pozdně gotická Pilgramova kazatelna. Dlouho její autorství bylo připisováno brněnskému rodákovi Antonínu Pilgramovi, i když dnes se za jejího tvůrce považuje Holanďan Niclaus Gerhaert van Leyden. Ale Pilgram se na její stavbě podílel, dokládají to dochované kamenické značky.

Dominantou celého chrámu je Südturm (jižní věž), která je vysoká 136, 7 metrů a byla dokončena v roce 1433. Vystoupat po 343 schodech na vrchol však stojí za to.

Já miluju rozhledny a když je příležitost, tak jdu nahoru. A tak jsem si nemohla nechat ujít ani tuto možnost a panoramatický výhled na střechy Innere Stadtu (centra Vídně) byl jedinečný. I když v oparu, ale ta námaha vyjít to až nahoru za 5 EUR stála za to. Takže pokud budete mít tu příležitost a ještě bude dobrá viditelnost, tak vyhlídkovou věž Südturm určitě vyjděte.

Stephansdom (Stephansplatz, www.stephanskirche.at)

Otevřeno: Po-So 6-22, Ne 7-22, vstup volný

Vstupné na věž: dospělí 5 EUR, otevřeno je 9-17.30

Spojení: z Hauptbahnhof metrem U1 na stanici Stephansplatz

Albertina

Palác Albertina získal jméno po svém majiteli – vévodovi Albertovi von Sachsen-Teschen, manželovi Marie Kristiny, která byla nejoblíbenější dcerou císařovny Marie Terezie.

Albertina je podle některých odborníků jednou z největších a nejdůležitějších galerií na světě. Je zde mj. uložena jedna z největších světových sbírek grafiky. V archivech Albertiny je neuvěřitelných 1,5 milionů tisků a 50 000 kreseb, včetně Dürerových, Rafaelových, díla od Rembrandta, Schieleho, Klimta….vždy se vystavuje jen zlomek děl a výstavy se tématicky obměňují.

Jedinečná je stálá výstava Od Moneta k Picassovi – sbírka manželů Batlinerových, ale pořádají se zde i mimořádné sezonní výstavy. Já měla zrovna štěstí, na fotografie Roberta Franka nebo na výstavu moderního umění Alertina Contemporary Art, která bude končit 18. 2. 2018.

Ale už teď se těším na září! Protože od 21. 9. 2018 do 6. 1. 2019 bude probíhat speciální výstava věnovaná Claude Monetovi. Bude na ní k vidění stovka obrazů od jeho před-impresionistických prací až po jeho poslední díla, která vytvořil v zahradě v Giverny.

V Albertině se ale původně bydlelo a obytné místnosti Habsburků i slavnostní sály si můžete také prohlédnout. Byly před časem zrekonstruovány a po více než dvou stoletích zpřístupněny veřejnosti. Vše je v ceně jedné vstupenky.

V Albertině můžete strávit i několik hodin. S audioprůvodcem, kterého si můžete půjčit i v češtině, se zastavovat u jednotlivých děl nebo si sednout a klidně i malovat. Nikdo se tomu nebude divit.

Nechybí tu ani šatny, toalety (zdarma), obchod s upomínkovými předměty a kavárna.

Palác Albertina (Albertinaplatz 1, www.albertina.at)

Otevřeno: denně od 10 do 18 hodin, ve středu do 21 hodin

Vstupné: dospělí 12,90 EUR, děti do 19 let zdarma, audioprůvodce 4 EUR

Spojení: z Hauptbahnhof metrem U1 na stanici Karlsplatz nebo na stanici Stephansplatz, kde jsem vystoupila i já a nejdříve šla na prohlídku Stephansdomu.

Kde získáte více informací o Vídni? www.wien.info

Turistické informace Vídeň najdete také na Albertinaplatz, otevřeno je denně od 9 do 19 hodin, je tu příjemné posezení, zdarma internet, dobila jsem si tu i mobil, je zde plno letáků a brožur, dají se zde koupit lístky do divadla nebo objednat další služby nezbytné pro turisty a návštěvníky Vídně.

Turistické informace najdete také přímo na Hauptbahnhof.

Kdy do Vídně jet?

Celoročně! Nebudete se tu nudit v žádném ročním období. Na jaře a na podzim bývá Vídeň klidnější. O letních prázdninách a taky v čase Adventu, Vánoc a o Velikonocích zde bývá hodně plno.

Co určitě ve Vídni ochutnat?

Raritou rozhodně je, že vídeňská kuchyně je jako jediná na světě pojmenovaná po městě. A je z čeho vybírat. Rozhodně stojí za ochutnání: Vídeňský řízek, Tafelspitz – vařené hovězí, Sachertorte – Sacherův dort, jablečný štrůdl.

K nejoblíbenějším rychlým občerstvením mezi Vídeňáky patří stánky s klobásami a taky bistra s typickými vídeňskými chleby s různými druhy pomazánek, jako je například Trzesniewski na ulici Dorotheergasse, kam jsem si zašla i já. Je to totiž kousek od Stephansdomu právě směrem k Albertině.

Můj jednodenní výlet Břeclav-Vídeň

Zpáteční jízdenka Regiojet – Standard: 310 Kč
Jízdenka MHD Vídeň: 5,80 EUR
Vstupné na věž ve Stephansdomu: 5 EUR
Vstupné Albertina: 12,90 EUR
Občerstvení: 10 EUR, tady jsem byla tentokrát velmi skromná 🙂
CELKEM za výlet cca 1 200 Kč

Autorem článku je Jitka Sobotková, kterou najdete i na Facebooku Jitka cestuje…děkujeme za pěkný tip na výlet 😉 Jupigo

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com