Možná se to nestává tak často, ale hrad Střekov vás okouzlí hned na první pohled. Na vrcholku čedičové skály se vyjímá jako diamant na královské koruně. Až budete s němým úžasem zírat na tu skvostnou nádheru, věřte, že v tom nejste sami. tento hrad totiž učaroval spoustě významných a kreativních osobností, pro něž bylo toto kouzelné místo životní múzou.

střekov
safraporte_79, Instagram

Střekov | Stojí hrdě a vzpřímeně, aby k němu lidé vzhlíželi

Je tak nádherný a hrdý! Hrad Střekov byl postaven na černé čedičové skále, které se tyčí 100 metrů nad hladinou řeky Labe. Tuto dominantu můžete obdivovat už zdálky, a čím blíže k ní budete, tím více budete žasnout. Stejně tak jako J. W. Goethe, romantik Mácha a další malíři i básníci. Nejvíce však hrad učaroval hudebnímu skladateli Richardu Wagnerovi.

střekov
kodaiqluky, Instagram

Světoznámý skladatel, potácející se v prostěradle na hradbách

Možná se vám to zdá bizarní, ale tací přece velcí umělci jsou! Richard Wagner se v roce 1842 během úplňkové noci zahalil do prostěradla a rozhodl se být na jednu noc strašidlem na střekovském hradě. Bláznivé nápady se ale někdy vyplácejí! Wagner zde napsal báseň, která se stala podkladem pro libreto slavné opery Tannhäuser.

střekov
tereza._rohacova._, Instagram

Střekov | Legenda o nešťastné lásce

Dcera hradního pána se zamilovala do milého a krásného podkoního, který opětoval její hlubokou lásku. Její pán otec jí však vybral za manžela krutého rytíře Kubu ze Střekova, který nebohého podkoního zavřel do nejvyšší věže hradu a nechal ho vyhladovět k smrti. Nešťastná dívka se nemohla zpronevěřit svým citům a proto raději zvolila smrt skokem z hradní skály.

střekov
muzikarovadenisa, Instagram

Jen něžné květinky připomínají krutý osud milenců

Tělo mladé dívky se nikdy nenašlo a říká se, že ho prý trpaslíci odnesli do nitra hory. Na jaře na svazích rozkvetou jemné kvítky tařice skalní, které rostou pouze tam, kde se zachytily plavé vlasy dcery hradního pána. Kvete však pouze tři týdny v roce, aby tak připomněla krátkou lásku tohoto mladého páru.

Přečtěte si také: 10 tipů na výlet, které byste v severních Čechách rozhodně neměli vynechat!

Hrad Střekov