Fenomenální anglický lesopark, kam šlechta jezdívala střílet bažanty

Terčino údolí najdete nedaleko Nových Hradů. Najděte si chviličku a navštivte místo, které je plné skrytých zákoutí a kde budete mít na každé návštěvě co objevovat. Zaručujeme, že tohohle výletu určitě nebudete litovat.

Terezie, po níž nese údolí své jméno

Terčino údolí bývalo v minulosti krajinářským parkem, který šlechta využívala jako bažantnici. Mecenáška hraběnka Terezie Buquoiové se rozhodla využít neskonalý potenciál údolí, kterým protéká řeka Stropnice a začala ho proměňovat ve skutečně fenomenální místo. Právě po ní je údolí pojmenováno.

Terčino údolí – Taje a krása, kam se podíváš

Terezie nechala v údolí vysadit cizokrajné stromy i keře a vybudovala několik staveb, určeným k rekreačním účelům. Jednou z nich byly Lázničky, což byly malé soukromé lázně v krásném přírodním prostředí, které připomínaly osvětlenou krápníkovou jeskyni. Po její smrti zde byl vytvořen i umělý vodopád. Za zmínku stojí i tvrz Cukrštejn, která zde stála již dávno před Tereziiným narozením.

Zanesený prachem času

Jednou z nejzajímavějších staveb – nebo jejích pozůstatků – je Modrý dům. Honosné jméno se odvíjelo od šindelové střechy stejné barvy – dnes ale už k tomuto pohledu musíte zapojit bujarou fantazii. Modrý dům byl jakýmsi letohrádkem v empírovém stylu, kde hraběnka trávila horké letní měsíce. Zde přijímala hraběnka důležité návštěvy – dvakrát sem zavítal dokonce i sám císař František I.

Terčino údolí | Smutný obraz impozantního díla

Modrý dům byl jakýmsi zámečkem, který nabízel skutečný luxus uprostřed lesů. Hosté měli k dispozici velký salon a šest obytných místností. Poblíž stávala i budova pro služebnictvo. Stavba však byla poničena povodněmi a od té doby nezastavitelně chátrá. V místech, kde stávalo schodiště, rostou dva impozantní cypřišky.

Perfektní místo pro rodiny s dětmi

Terčino údolí je skvělé místo pro rodiny s dětmi. Jasný a vzdušný les, kde najdete spoustu neobvyklých dřevin. Romantická říčka, lemovaná skutečně roztomilými dřevěnými můstky. Užijte si den plný objevů, přírodní krásy, klidu a míru.

Přečtěte si také: 28 tipů na výlety v jižních Čechách, které vám vezmou dech!

Terčino údolí

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com