Karvinské moře u Darkova

Pod těžními věžemi v oblasti Darkovu se otevřelo pro veřejnost jezero, jehož vznik souvisí s historickými důlními aktivitami. Toto místo, známé jako Darkovské moře, nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci koupání s výhledem na industriální kulisu důlních věží, klidné prostředí a čistou vodu. Jezero vzniklo v době, kdy se podzemní doly dostaly pod úroveň spodní vody, která následně zaplnila vzniklý prostor.

V roce 2018 si město Karviná pronajalo toto území od soukromého majitele, a od té doby provedlo úpravy břehů a rozšířilo nabízené služby. Plánuje se další rozvoj, včetně výstavby cyklostezek a dalších zařízení pro návštěvníky. Od roku 2023 je na hladině Darkovského moře k dispozici plovoucí molo, které nabízí příjemné místo pro slunění a vodní zábavu.

Toto molo, přístupné z břehu po dřevěné plošině, je ukotveno na pontonech a pohybuje se s výkyvy hladiny. Jeho délka činí 21 metrů a má charakteristický tvar zrcadlově obrácené jedničky s dvěma kruhy, které slouží jako sedací plochy pro návštěvníky.

Karvinské moře u Darkova

Karvinské moře se stalo oblíbeným cílem nejen pro rekreaci českých obyvatel, ale také pro návštěvníky ze Slovenska a Polska. Přesné statistiky návštěvnosti sice nejsou zaznamenávány, avšak z obecného povědomí je zřejmé, že místo je populární, neboť je volně přístupné z různých směrů.

Díky nedaleké Železné cyklotrase, která vede pouhých 500 metrů od jezera, je možné pozorovat mnoho cyklistů v okolí. Po dokončení obchvatu Karviné se předpokládá zlepšení situace s parkováním pro návštěvníky, což dále přispěje k pohodlnosti a atraktivitě tohoto rekreačního místa.

Pravidelní otužilí návštěvníci

Karvinské moře u Darkova

Jak naznačuje citace výše, Karvinské moře si získalo přízeň lidí, kteří se věnují stále populárnějšímu trendu – otužování. I v zimních měsících je zde dostatek návštěvníků, a otužilce lze potkat kdykoli během dne. Jedním z pravidelných návštěvníků je i Jiří Hanzel z Karviné, který se navíc zabývá fotografií a zachytil karvinské otužilce ve svých zajímavých fotografických cyklech.

„Nemohu mluvit za všechny karvinské otužilce, ale naše asi patnáctičlenná skupina „Pingvinů“ si Karvinské moře velmi oblíbila. Oceňujeme nejen mimořádně čistou vodu, ale i přírodní krásy okolí. Jsme vděční, že město vytvořilo kvalitní vybavení včetně převlékárny, lavic a bezpečných schodů do vody. Ale nejsme jediní, kteří místo milují. Pravidelně zde potkávám turisty, běžce, cyklisty a bruslaře, kteří sem přicházejí pro energii a posilování svalů,“ vyjadřuje se o populárním jezeře s nadšením Jiří Hanzel.

Co ještě můžeme najít?

Karvinské moře u Darkova

Když se rozhodnete navštívit Karviné a okolí, bylo by škoda nezkusit objevit další zajímavá místa. Jen kousek od Karvinského moře, přes most Sokolovských hrdinů, se nachází nádherný lázeňský park v místní části Darkov. Zde si můžete užít odpočinku třeba v kavárně Společenského domu, která se pyšní původním secesním stylem.

Podél řeky Olše, známé v Karviné také pod polským názvem Olza, můžete procházet až do parku Boženy Němcové, kde najdete Zámek Fryštát, farní kostel Povýšení sv. Kříže, letní kino a Lodičky Dokořán, skvělé místo s barem a relaxační zónou pro děti i dospělé.

Procházkou parkem se snadno dostanete na Masarykovo náměstí s historickou kašnou, radnicí a mnoha restauracemi, které nabízejí ideální prostředí k odpočinku a občerstvení. A jestli se rozhodnete trochu vzdálit, nemůžeme opomenout šikmý kostel sv. Petra z Alkantary, který se stal ikonickým symbolem důsledků těžby a poklesl o čtyřicet metrů, dávajíc mu tak výrazně šikmý charakter, podobný slavné věži v Pise.

Kontakty

Kontakty Adresa
Telefon: +420 596 318 620 Masarykovo nám. 71/26, 733 01 Karviná
Email: [email protected]
Webové stránky: www.rkka.cz
GPS souřadnice: 49,854077 18,542845

Jak ji získáte?

Na konci ulice Svornosti je k dispozici parkování. Za touto lokalitou je umístěna závora, která zakazuje vjezd všech motorových vozidel kromě motocyklů bez postranního vozíku. Od této závory je vzdálenost k vodě asi 250 metrů.

Mapa

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com