Poznejte domov Anděla Páně – v Čechách nejvýše položený hrad Kašperk

Romanticky zasazený v prostředí divoké Šumavy, hrad Kašperk je náš nejvýše položený královský hrad. Tato monumentální zřícenina v Kašperských horách uchvátí každého návštěvníka. Jiřího Stracha okouzlil Kašperk dokonce na tolik, že se zde rozhodl natočit oblíbenou pohádku Anděl Páně.

Neohrožený strážce Zlaté stezky

Kašperk byl slavnostně postaven naším oblíbeným vladařem Karlem IV. I přesto, že kdysi zastával důležitou funkci na trase Zlaté stezky, od 16. st. hrad neúprosně chátral a rozpadal se. Později byl odkoupen městem Kašperské hory, v jehož vlastnictví je hrad až dodnes.

Hrad Kašperk | Skvělá zábava pro malé i velké

Prohlídky na Kašperku jsou představením každodenního života na hradě. Mnoho programů je zde však věnováno i dětem, které se mohou stát purkrabím či hradní paní. Obzvláště přes léto můžete s dětmi zažít bohatý program v podobě lučišníka, chození na chůdách nebo boj s mečem.

Legenda o děsivém umrlcovi

Hrad Kašperk – jako každý správný hrad – má spoustu pověstí a legend. Jedna ze známějších hovoří o bílém strašidlu na hradě, které vypadá jako umrlec s prázdnými očními důlky. Poutník, co ho spatřil, spadl na zem ve strašlivém šoku a zapomněl, kdo je nebo odkud vůbec přišel.

Hrad Kašperk | Falešný sníh na nádvoří

Hradní nádvoří a okolí hradu bylo využito Jiřím Strachem při natáčení zábavné pohádky Anděl Páně. Režisér si hrad Kašperk vybral také z předpokladu, že v lednu bude zřícenina zasněžena a bude vytvářet vánoční atmosféru. S tím se ale bohužel spletl a a proto musel po nádvoří rozházet napodobeninu sněhu, která vytvářela dojem zimy. Jen co natáčení skončilo, jak lze očekávat, Kašperk neomylně zapadal hlubokým sněhem.

Dřevorubec a vůně Vánoc

Zajímavostí je i role údržbáře hradu coby dřevorubce. Muž, který si vždy chtěl zahrát roli v pohádce, se nakonec zhostil role dřevorubce, který v panském lese kácí stromy. Proslýchalo se, že byl tak nadšený, že si dokonce zapomněl na natáčení přezout boty od vietmanců :). Pohádka se vyvedla a není asi nikdo, kdo by na ni během Vánoc alespoň jednou nepodíval.

Přečtěte si také: 27 nejkrásnějších míst jižních Čech, který musíte vidět!

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com