Devítimetrový Had a Čertovy hlavy – Mistrovské sochařské dílo ukryté v hlubokých lesích Kokořínsko

Jaká je nejzajímavější část v oblasti Kokořínsko? Jeden les ve Středních Čechách nabízí neobvyklý výlet do české historie, doslova vytesaný do skály. Je tomu téměř 200 let, kdy mladičký sochař, v duchu ideálů národního obrození, vytesal do místních pískovcových masivů neuvěřitelná sochařská díla. Navštivte les, který vypravuje dávné příběhy.

Kokořínsko | Inspirace a obrození v rukách mladého talentu

První zastávkou je jeskyně Klácelka. Během jednoho roku vytvořil Václav Levý dílo, které může dozajista sloužit jako památník národních dějin. Prostor před jeskyní se jmenuje Blaník, a v jeho okolí můžete najít sochy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a Blanického rytíře. Pozornému oku neuniknou ani postavy trpaslíků, kteří vyrábějí zbroj pro blanické rytíře. Uvnitř jeskyně jsou vytesány lavice a reliéfní kresby. Tyto kresby představují zvířata, která zosobňují lidské vlastnosti dle Klácelovi bajky Lišák Ferina.

Čertovy hlavy, tyčící se na vrcholku strmého kopce

Dalším kouskem (nebo spíš pořádným kusem) z dílny talentovaného Václava Levého je monumentální dílo Čertovy hlavy. Tyto hlavy jsou asi 9 metrů vysoké a byly vytesány s neuvěřitelným citem pro detail. Povídačka říká, že mají představovat obyvatele nedaleké vesnice… Ale kdo ví, jak tomu tehdy skutečně bylo!

Kokořínsko | U Harfenice, Čtyř hlav, Jeskyně a Krokodýla

A už jsme u dalšího jeskynního komplexu, kterému se říká Harfenice. Není to sprosté slovo, nýbrž jméno ženy hrající na harfu. Její podobizna je ovšem nejvíce poničená, ať už rukou vandalů nebo vlivem počasí. Dále na místě najdete čtyři hlavy vytesané do skály a jeskyni, jejíž klid stráží dva muži a krokodýl. To ale zdaleka není vše, monumentální dílo pokračuje!

Zmije, vyhřívající se na pískovcové skále

Další pozoruhodnou zastávkou je dílo Had. Poznáte ho už z dálky, má 9 metrů a není to žádný drobeček! A malý úkol pro vás! Dokážete najít sekeru, která by ho chtěla přetnout v největší smyčce? Není tak snadné ji nalézt, ale není to nemožné…

Kokořínsko | Spočítejte ty chleby…

Poslední monument není až tak obdivuhodný, ale i přesto byste tam mohli svou výpravu zakončit. Jméno Sedm Chlebů je poměrně výstižné – s přehledem na skále ty chleby napočítáte. Dejte si chviličku, abyste pozorovali barevné odstíny skály, které vytvořila přirozená eroze.

Za medvědy z večerníčků a do jeskyní

Pokud hledáte další výlet v okolí, rozhodně byste neměli vynechat Koněpruské jeskyně. Unikátní výlet za medvědy z večerníčků, doplněný o jedinečné skalní útvary a zakončený v hlubokých jeskyních. Jukněte na výlet, který si užijete sami i s dětmi.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com