Pamatuj na smrt – Hřbitovní kostel s desetitisíci ostatky, lidské lebky na stěnách a fenomenální lustr ze všech kostí lidského těla

Poblíž města Kutná Hora se nachází jedinečné místo, které je středobodem turistů už nějaký ten pátek. Hřbitovní kostel Všech Svatých skutečně vibruje energií, která je stejně nabíjející jako temná… Ptáte se proč?

Kutná hora a okolí | Temná tajemství uložena v kapli

Ne nadarmo patří tento kostel k nejnavštěvovanějším památkám Středočeského kraje. Zvenku vidíte pouze poměrně pěkný kostel s hřbitovem, tak proč je kvůli tomu takový poprask? Protože nevíte, jaká tajemství jsou uložena uvnitř… A věřte, že vám z toho bude běhat mráz po zádech!

Legenda o zemi z hakeldamského pole

Legenda praví, že místní opat Heidenreich přinesl cestoval do Jeruzaléma a přinesl odtud hrst země z hakeldamského pole, kde se pohřbívali zesnulí poutníci. Zemi pak rozesel po hřbitově, který se rázem stal Svatým polem a zájem o pohřbívání na místním hřbitově rapidně vzrostl… Pokud byly ostatky pochovány zde, byly tak blízko zázraku vzkříšení. Ale pojďme pěkně po pořádku!

Masový hřbitov, kde (ne)našlo klid na desetitisíce ostatků

Podzemní kaple sedleckého hřbitovního kostela sama o sobě velmi připomíná kapli na jeruzalémském poli Hakeldama. Hřbitov se sám o sobě začal velmi rychle plnit – morové epidemie zde zanechali na 30 tisíc ostatků a dalších 10 tisíc přinesly husitské války. Husité koneckonců zapálili i samotný kostelík, a osud masového hřbitova se proto chýlil ke konci.

Slepý mnich, skládající kosti do úhledných pyramid

Všechny ostatky musely být exhumovány. A právě počátkem 16. století přichází další legenda. Říká se, že poloslepý mnich seskládal ze 40 tisíc lidských ostatků vysoké pyramidy, které měli až na věky věků připomínat pomíjivost lidského života. A právě ten poloslepý mnich udal precedent, od něhož se odvíjela současná podoba kostela.

Fenomenální lustr ze všech kostí lidského těla

Hřbitovní kostel Všech svatých poblíž města Kutná hora vytvořil prostory, které můžete nazvat buď dech beroucí nebo bizarní – záleží na vašem vkusu. Základem jsou již zmíněné pyramidy z více jak 40 tisíc kostí, ale tam to rozhodně nekončí. Fenomenální lustr ze všech kostí lidského těla. Lidské lebky na stěnách. Lidské kosti seskládané do geometrických tvarů. Garantujeme, že něco takového se nevidí každý den!

Kutná Hora a okolí | Pamatuj na smrt

Tohle místo mluví samo za sebe! Věta, která je pomyslně vtisknuta do každého koutu kostela a každé lidské kosti zní: Memento Mori neboli Pamatuj na smrt. Nikde není ten pocit tak všudypřítomný jako právě v sedlecké kostnici. Na každém kroku vám zní v uších, že tyto ostatky byly jednou lidské bytosti… A ony budou čekat, dokud se k nim nepřipojí každý z nás…

Kam se podívat v okolí

Rozhodně si udělejte čas na návštěvu Kutné Hory! Pokud hledáte inspiraci nebo tipy na výlet, v našem článku najdete to nejzajímavější, co prostě musíte vidět!

Kutná Hora – Hřbitovní kostel Všech svatých

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com