Kdo by neznal Máchovo jezero a vlastně celý Máchův kraj? Český romantický básník Karel Hynek Mácha prošel tento kraj křížem krážem. Vznikla zde také jeho nejslavnější báseň – bezpočtu krát citovaný Máj. Centrum Českolipska je vyplněno velkými rybníky, které i s okolní přírodou byly za první republiky turisty nazývány severočeskou Riviérou.

máchovo jezero
Zdroj: Instagram, Autor: _doskyna_

Máchovo jezero, které je perfektním místem pro relax

Máchovo jezero je od jakživa inspirací nejen pro umělce, ale také pro turisty, které lákají tajemné rokle a skalní útvary. Krom slunění se u jezera a jízdě na okružních plavbách, zde můžete navštívit zříceniny středověkých hradů (Bezděz, Houska, Kokořín, Lemberk) nebo se projíždět na kolech po místních cyklostezkách. Navštivte i městečko Doksy ležící na břehu jezera, které patří mezi nejvýznamnější rekreační oblasti v severních Čechách. Dětem se bude líbit Muzeum Čtyřlístku, kde se dozví, jek tento komiks vznikal a setkají se s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou.

máchovo jezero, česká lípa

Česká Lípa a jeden z nejstarších vodních hradů | Máchovo jezero

Najdete tu jeden z nejstarších vodních hradů, který byl původně založený na zemské stezce do Lužice k ochraně brodu přes řeku Ploučnici. Nejdříve byl vybudovaný hrad Lipý a ve 13. století k němu přibylo i celé město, které bylo nazváno Česká Lípa. Centrum České Lípy je nyní památkovou zónou. Projděte se po cestě plné památek.

česká lípa
Autor: VítVít, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Začněte na náměstí pojmenovaném po našem prvním prezidentovi. Náměstí T. G. Masaryka. Krom novorenesanční radnice a secesních domů zde můžete obdivovat i gotická sklepení, které se nacházejí pod většinou domů. Pak můžete pokračovat do městského parku a na Židovský hřbitov, kde se nacházejí náhrobky až z 15. století. Dále vás čeká jeětě Augustiniánský klášter, kavárna Union, již zmíněný vodní hrad Lipý, Červený dům a Jiráskovo divadlo.

hrad houska, máchovo jezero
wendulie_photography

Průrva do pekla na hradě Houska

Hrad Houska byl v průběhu času upravený na zámek na okraji Kokořínska. Podle legendy byl hrad postavený na skále, kde se nachází průrva vedoucí přímo do pekla. Pod hradem je prý tajemný labyrint chodeb a vede tudy cesta do jiné dimenze. Tento hrad měl ve velké oblibě i romantický básník karel Hynek Mácha a před revolucí jej spravoval Svatopluk Karásek, díky kterému si zde nahrála svou desku i slavná česká undergroudová kapela The Plastic People of the Universe.

Na Housku, Čapskou palici a Jestřebí - Cover - Jupigo
Autor foto: Richenza / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Hrad Jestřabí je opředen legendami | Máchovo jezero

Zříceniny hradu Jestřabí jsou taktéž opředeny legendami, které praví o velikých pokladech ukrytých pod hradem. Také se zde traduje pověst o vzniku skalnatého kopce nesoucího jméno po dívce unesené pánem z hradu, který byl ve skutečnosti sám ďábel. Spící panna.