Máchovo jezero a severočeská Riviéra, která je perfektním místem pro tuzemskou dovolenou

Kdo by neznal Máchovo jezero a vlastně celý Máchův kraj? Český romantický básník Karel Hynek Mácha prošel tento kraj křížem krážem. Vznikla zde také jeho nejslavnější báseň – bezpočtu krát citovaný Máj. Centrum Českolipska je vyplněno velkými rybníky, které i s okolní přírodou byly za první republiky turisty nazývány severočeskou Riviérou.

Máchovo jezero, které je perfektním místem pro relax

Máchovo jezero je od jakživa inspirací nejen pro umělce, ale také pro turisty, které lákají tajemné rokle a skalní útvary. Krom slunění se u jezera a jízdě na okružních plavbách, zde můžete navštívit zříceniny středověkých hradů (Bezděz, Houska, Kokořín, Lemberk) nebo se projíždět na kolech po místních cyklostezkách. Navštivte i městečko Doksy ležící na břehu jezera, které patří mezi nejvýznamnější rekreační oblasti v severních Čechách. Dětem se bude líbit Muzeum Čtyřlístku, kde se dozví, jek tento komiks vznikal a setkají se s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou.

Česká Lípa a jeden z nejstarších vodních hradů | Máchovo jezero

Najdete tu jeden z nejstarších vodních hradů, který byl původně založený na zemské stezce do Lužice k ochraně brodu přes řeku Ploučnici. Nejdříve byl vybudovaný hrad Lipý a ve 13. století k němu přibylo i celé město, které bylo nazváno Česká Lípa. Centrum České Lípy je nyní památkovou zónou. Projděte se po cestě plné památek.

Začněte na náměstí pojmenovaném po našem prvním prezidentovi. Náměstí T. G. Masaryka. Krom novorenesanční radnice a secesních domů zde můžete obdivovat i gotická sklepení, které se nacházejí pod většinou domů. Pak můžete pokračovat do městského parku a na Židovský hřbitov, kde se nacházejí náhrobky až z 15. století. Dále vás čeká jeětě Augustiniánský klášter, kavárna Union, již zmíněný vodní hrad Lipý, Červený dům a Jiráskovo divadlo.

Průrva do pekla na hradě Houska

Hrad Houska byl v průběhu času upravený na zámek na okraji Kokořínska. Podle legendy byl hrad postavený na skále, kde se nachází průrva vedoucí přímo do pekla. Pod hradem je prý tajemný labyrint chodeb a vede tudy cesta do jiné dimenze. Tento hrad měl ve velké oblibě i romantický básník karel Hynek Mácha a před revolucí jej spravoval Svatopluk Karásek, díky kterému si zde nahrála svou desku i slavná česká undergroudová kapela The Plastic People of the Universe.

Hrad Jestřabí je opředen legendami | Máchovo jezero

Zříceniny hradu Jestřabí jsou taktéž opředeny legendami, které praví o velikých pokladech ukrytých pod hradem. Také se zde traduje pověst o vzniku skalnatého kopce nesoucího jméno po dívce unesené pánem z hradu, který byl ve skutečnosti sám ďábel. Spící panna.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com