Stromovka Park

Park Stromovka, dříve známý jako Královská obora, se nachází v blízkosti Výstaviště Holešovice. Dnes se využívá k odpočinku, sportu a kulturně-vzdělávacím účelům. Velikost parku se v průběhu času měnila a nyní zabírá přibližně 95 hektarů.

Historie

Stromovka Park

Park Stromovka, dříve známý jako Královská obora, se rozkládá v sousedství holešovického Výstaviště mezi ulicemi Za elektrárnou, Nad Královskou oborou a slepým ramenem Vltavy nazývaným Malá říčka. Jeho rozloha se v různých obdobích měnila a nyní činí přibližně 95 hektarů.

Vznikl za Přemysla Otakara II., který jej nechal v roce 1266 ohradit jako loveckou oboru a postavil zde letohrádek. Park byl poškozen za husitských válek, ale za vlády Vladislava Jagellonského byl obnoven. Od husitských dob byl park přístupný veřejnosti během svátku sv. Gotharda. V roce 1536 byla parku vymezena plocha přibližně 86 hektarů. Ferdinand I. dal v letech 1536-1548 parku nový rozměr a spojil jej přímou cestou s Pražským hradem.

Byl vytvořen rybník a na parkové ploše byly vysazeny stromy přivezené ze Šárky. Postupně se park rozdělil na dvě části: východní část s letohrádkem a západní s bažantnicí a myslivnou. Vrcholné období pro park nastalo za vlády Rudolfa II. Letohrádek byl renesančně přestavěn a park byl rozšířen. Velký rybník, který již neexistuje, byl rozšířen na 21 hektarů a uprostřed byl vybudován ostrov. Nejvýznamnějším pozůstatkem tohoto období je tzv.

Dubový pahorek, vyvýšený ostrov bývalého rybníka, na kterém rostou mohutné dubové stromy. V letech 1582-1593 byla pro zásobování rybníka vodou z Vltavy vybudována unikátní technická stavba – Rudolfova štola. I když byl velký rybník později zasypán, Rudolfova štola stále přivádí vodu z Pichlova domku u Štefánikova mostu pod Letnou do Stromovky. V první polovině 18. století park několikrát trpěl vojenským pobytem s katastrofálními následky.

Byl vážně poškozen, ale byl obnoven díky péči hraběte Kinského. Po roce 1850 byla v parku založena školka a odtud pravděpodobně pochází název Stromovka. Lov zvěře nebyl obnoven a park byl přeměněn na krajinářský park s květinovými záhony, vodními prvky a sochařskou výzdobou. Dělící zeď mezi ovocnou zahradou a parkem byla odstraněna.

Šlechtovka

V sousedství rybníků se nachází historická budova známá jako Stará (Šlechtova) restaurace, původně nazývaná Královská dvorana. Tato budova, postavená pravděpodobně podle návrhu Jeana Baptisty Matheye, je zdobena freskami od Jana Jakuba Steinfelse a byla postavena v letech 1689 – 1691. Roku 1791 proběhla přestavba provedená Františkem Antonínem Hergetem a později Bernardem Grueberem, která ji transformovala na zahradní restauraci. V roce 1882 si restauraci pronajal Václav Šlechta. V roce 1979 však objekt vyhořel a zůstal v dezolátním stavu. V současné době prochází tato oblíbená turistická destinace rekonstrukcí.

Místodržitelský letohrádek

Stromovka Park

Příběh letohrádku sahá až do vzdálené minulosti. Pravděpodobně již ve 13. století stál na místě dnešního letohrádku lovecký hrádek. Za vlády Vladislava II. Jagellonského byl postaven (nebo možná přestavěn) letohrádek v pozdně gotickém slohu (1495 – 1502). Následně prošel renesanční přeměnou, která začala v roce 1580 a dokončena byla v roce 1594.

Roku 1744 byl letohrádek vypálen pruskou armádou. V 19. století prošel romantickou novogotickou přestavbou (1805 – 1811) pod vedením Antonína Palliarda podle plánů Jiřího Fischera. V současnosti slouží jako sídlo oddělení novin a časopisů Národního muzea.

Úpravy zahrady

Stromovka Park

Po roce 1880 prošla zahrada rozsáhlými úpravami díky plánu tehdejšího vedoucího zahradníka Královské obory, Karla Rozínka. Před restaurací vznikla malebná promenáda, kde byly vysazeny významné stromy pro dendrologický výzkum. Rybníček byl opět obnoven, zvětšeny byly také okrasné školky a vytvořen krásně geometrický růžový sad.

Problémy s vodním režimem v nižších částech obory vedly k rozšíření plochy rybníků. V roce 2001 byly těmto rybníkům dány jména Rudolfův, Šestáček, Zelený a Rozínek dětmi z Prahy. V 19. a 20. století byla zahrada omezena a poškozena výstavbou Podmokelské (1845) a Buštěhradské (1867) dráhy. Další zásahy zahrnovaly výstavbu Akademie výtvarných umění, stavbu plavebního kanálu a následně Planetária, a konečně i území dnešního Výstaviště.

Záplavy

Stromovka Park

Dopad srpnových záplav v roce 2002 na Stromovku byl citelný, přičemž téměř třetina celé obory utrpěla značné škody. Nejvíce postiženou oblastí bylo území bývalého Rudolfova rybníka. Povodeň způsobila rozsáhlé poškození stromů, kdy asi 200 z nich bylo zničeno téměř okamžitě.

Dalších 300 stromů později uhynulo kvůli nedostatku kyslíku v půdě a dalších 200 stromů uschlo. Pro veřejnost byla Stromovka znovu otevřena 1. dubna 2003. V rámci obnovy po povodních byly vysázeny stovky nových stromů, keřů a růží. Celý areál byl také propleten sítí nových cest a stezek, aby sloužil k rekreačnímu využití pro návštěvníky.

Naučná stezka Stromovkou za poznáním

Naučně-zábavná stezka „Stromovkou za poznáním“ představuje zajímavý způsob prozkoumávání krás a tajemství Stromovky. Infopanely této stezky byly vytvořeny z původního dřeva, které bylo vyplaveno během povodní, čímž propůjčují zážitku z procházky přírodní atmosféru.

Deset stanovišť stezky není jen zdrojem fascinujících informací o fauně, flóře a historii parku, ale také zve návštěvníky k aktivnímu odpočinku a zábavě během jejich pobytu v Stromovce. Trasa stezky začíná u Výstaviště a končí u Místodržitelského letohrádku, poskytujíc tak pohodlnou možnost prozkoumat park od začátku do konce. Kromě toho pod Stromovkou probíhá tunel Blanka, který tvoří součást pražského Městského okruhu.

Dětská hřiště, pikniková místa

V Stromovce se nachází několik dětských hřišť, která nabízejí široké možnosti zábavy a aktivit pro nejmenší. Lanová prolézačka U Malé říčky, Psí louka s lanovkou, houpačkou a překážkami, a ve středu parku najdeme skluzavku, přístřešek domeček, houpačky různých typů, prolézačky a lanový most.

Lezecká stěna před Šlechtovou vilou je další atrakcí pro děti, které rády lezou. U Vozovny na západě a na východě jsou další herní zóny s různými prvky, včetně houpaček, skluzavek, lanových prolézaček a dřevěných přístřešků. Další hřiště najdeme na Výstavišti, blízko bistra Artyčok.

Pro milovníky grilování jsou k dispozici čtyři pikniková místa s grilem, která se nacházejí podél Podmokelské dráhy a cesty na Císařský ostrov. Navíc v zadní části parku je možné rozdělat gril i mimo pikniková místa, pokud jsou všechna obsazena. Pro dospělé a seniory jsou k dispozici speciální fitness prvky. Parkové vybavení zahrnuje také pět přenosných toalet.

Profrčte Stromovkou na kole

V Stromovce se setkávají několik cyklotras, které vás mohou zavést do různých částí Prahy a jejího okolí. Tato síť tras vás provede Holešovicemi, k Vltavské, na Pohořelec, Hradčanskou, ale také do Roztok, Dolní Šárky, Čimic, Troji a mnoha dalších míst. Jejich trasování je navíc precizní a snadno rozpoznatelné, což usnadňuje orientaci cyklistům v prostředí parku.

Vy máte žízeň a hlad?

V Stromovce a okolo ní najdete řadu míst, kde si můžete dopřát občerstvení či příjemnou kávu. Nejvíce restaurací a bufetů se nachází poblíž holešovického výstaviště, a nemusíte se bát, že je minete – stačí se vydat po okraji Stromovky směrem k tramvajové trati.

Jedním z těchto příjemných míst je legendární Šlechtovka. Tento historický dolní letohrádek prošel úspěšnou rekonstrukcí a nyní zde najdete útulné bistro. Navíc se plánuje otevření restaurace přímo v budově Šlechtovky. Pokud máte chuť na drink a malé občerstvení, můžete se vydat do severní části parku, kde najdete menší bistro, posezení a dokonce i hřiště na tenis a plážový volejbal.

Cena

Vstup je pro všechny zcela zdarma.

Mapa

Kontakty

Informace
Název úřadu Odbor ochrany prostředí MHMP
Adresa Jungmannova 35, Praha 1, 170 00 Praha 7
Telefon +420 236 007 096
Email [email protected]
Webové stránky www.praha.eu
GPS souřadnice 50,106543 14,422388
Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com