Zlín a jeho okolí – Okres lázní a horkých oplatek, odkazu Tomáše Bati a památek vyznamenaných papeži

Chcete poznávat architekturu a přitom se zrelaxovat v lázních? Pak zamiřte do oblastí Zlínsko a Luhačovicko, které bývají spojovány zejména se jménem Tomáše Bati a také s lázněmi. Vzhůru na výlet, protože Zlín a jeho okolí vás určitě uchvátí.

Zlín, město Tomáše Bati

Město Zlín bylo původně malým městečkem, které by zřejmě zůstalo zapomenuto nebýt Tomáše Bati, který zde založil centrum svého obuvnického impéria. Baťa se časem stal i starostou a mohl tak začít s přestavbou Zlína na funkcionalistické průmyslové město. Pomohli mu v tom samozřejmě i jeho architekti – J. Kotěra, F.L. Gahura, M. Lorenc a V. Karfík. I dnes je Zlín kulturním i společenským centrem a zároveň univerzitním městem. Mezi zdejší kulturní zajímavosti patří mimo jiné zlínské filmové ateliéry, proslavené v 60. letech animovanými a trikovými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové.

Baťův kanál – projížďka pro vodě se sklenkou vína

Tato technická památka je již roky proslavená mezi turisty díky tomu, že nabízí cestování či přímo pobyty na lodích. Baťův kanál dlouhý 50 kilometrů tak nabízí atraktivní a netradiční možnost, jak poznat kraj kolem řeky Moravy. Tato historická vodní cesta s třinácti funkčními plavebními komorami je v současnosti splavná od Otrokovic až k Rohatci. Původně se tudy dopravoval lignit z Ratíškovic do otrokovické elektrárny. Po cestě můžete ochutnávat místní speciality a samozřejmě také víno.

Velehrad a bazilika, vyznamenaná Zlatou růží

Velehrad patří mezi najvýznamnější poutní místa naší vlasti. Podle tradice zde sídlil i první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. Najdete tu baziliku minor, které v roce 1990 udělil papež Jan Pavel II. vyznamenání Zlaté růže, poukazující na mimořádný duchovní význam. V okolí Velehradu můžete navštívit i Archeoskanzen Modrá či Živou Vodu Modrá, což je unikátní výstava vodních rostlin a živočichů obsahující i podvodní tunel.

Uherské Hradiště, srdce Slováckého regionu

Uherské Hradiště je městem kultury a zároveň srdcem Slováckého regionu. Projděte se historickým centrem s Masarakovým náměstím a barokním kostelem sv. Františka Xaverského i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice. Najdete tu i výstavu Joži Úprky a jeho bratra Franty. Každoročně se také do Uherského Hradiště sjíždějí milovníci kinematografie na známý festival Letní filmová škola UH. Děti vezměte do aquparku, k památníku Velké Moravy a do originální Kovozoo.

Luhačovice, město lázní a horkých oplatek

Mezi mnoho důvodů, proč by jste měli toto úžasné lázeňské město navštívit, patří jednak samotné lázně se svými léčivými prameny, ale také malebná architektura Dušana Jurkoviče či bohatý kulturní život, který Luhačovice nabízí. Na své si zde přijdou i vyznavači aktivního odpočinku. Pro cykloturistiku je možné vybrat nenáročnou projížďku nebo náročný výšlap do okolí odměněný nádhernými výhledy. Přehrada je rájem bruslařů a dalších sportovců. Příznivé klimatické podmínky a upravené parky a fontány jsou oázou pro všechny, kteří se potřebují zastavit a pokochat se krásnou přírodou. Lahůdkou, které nikdo neodolá, jsou místní Luhačovické lázeňské oplatky.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com