Šumava je rájem turistů již po celé generace a jako každá zajímavá oblast v Česku má i své pověsti a legendy. Dnes se proto podíváme na pozůstatky Obřího hradu, který prý – jak už naznačuje název – byl dílem národa obrů, který kdysi na Šumavě žil! Vzbudili jsme váš zájem? Výborně! Tak jdeme na to.
Šumava | Národ obrů, který zde byl doma
Jednou z nejznámějších a nejtajemnějších šumavských legend je ta o národu obrů. Dle prastarých pověstí kdysi žili obři po celém světě a dostali se i do Čech, kde prý obývali vrcholky šumavských hor. Na jejich přítomnost upozorňuje Obří hrad. Shodou okolností toto místo prý využívali i Keltové, i když dodnes nikdo neví, k čemu by jim takové odlehlé opevnění mohlo sloužit.
Jak obři pod hradem ukrývali zlato
Pověst také říká, že obři získávali ze šumavských kopců zlato, které důmyslně schovávali pod hradem. Když však z našich českých končin zmizeli, hrad chátral a propadal se tak dlouho, až zasypal onen zmíněný poklad. Lidé o něm mluvili, lidé o něm slyšeli, lidé po něm pátrali. Kde je mu však konec?
Slyšeli jste o obřích kostech jako lávce přes potok?
Lidové legendy však zacházejí ještě dál. Vesničané prý v rozvalinách hradu přece jen něco našli – kosti, dlouhé až 3 metry. Svázali je proto k sobě a vytvořili z nich originální lávku přes potok. Zajímavostí je, že kosti prý ve tmě dokonce světélkovaly. Šumava se však vyznačuje drsným klimatem, a proto se kosti nakonec rozpadly a odnesla je voda.
Šumava | Záleží na tom, jestli je to pravda?
Dle našeho názoru vlastně vůbec nezáleží na tom, jestli je to všechno pravda. Česko je země milující pohádky a legendy, které vám nechají v hlavě malého červíčka, který říká, že se to třeba všechno mohlo stát. Jediná pravda, na které záleží, je atmosféra a krása Obřího hradu, která vám zaručeně vezme dech. Co na tom, zda tam žili obři, keltové nebo třeba marťani?
Přečtěte si také: 27 míst v jižních Čechách, které musíte vidět!