Křivoklát – Kobky nasáklé slzami hrůzy a krví potřísněná mučidla. Na tomto místě cítíte smrt, hrůzu a zoufalství lidí, které tu nikdo neslyšel křičet

Hrad Křivoklát je velmi navštěvovaným a oblíbeným českým hradem. Protože ty klasické hradní záležitosti pravděpodobně znáte, tak se dnes zaměříme na tu temnější historii Křivoklátu. Velkou část své aktivní služby byl hrad využíván jako proslulé vězení, které poskytovalo nedobrovolný domov vrahům, nekatolíkům nebo pouze osobám, které musely zmizet z boží vůle krále.

Tajemné podzemí, smrduté kobky a hrozivá mučírna

Celé podzemí kradu Křivoklát je obsetřeno záhadami a nové prostory byly nalezeny teprve  před pár lety. O čem však není pochyb, je jeho využívání jako státního vězení. Bezpochyby tam byli vězněni lidé, kteří si to zasloužili, ale také nepřátelé režimu nebo nepohodlné osoby. Smrduté kobky byly bez přístupu denního světla a ve špinavých zdech se pohybovalo nechutné množství hmyzu a hadů.

Historie hradu spojená s osudem našeho nejpopulárnějšího krále

Král Karel IV. byl na hradě Křivoklát vězněn již jako malé dítě, když byl odebrán své matce. Místo, které budilo děs a hrůzu, ovšem mladého vládce nepokořilo. Jako dospělý se na Křivoklát vrátil a vybral si ho jako místo pro líbánky se svou první ženou Blankou. Dokonce zde počali svou první dceru. I přesto, že tento příběh má slibný happy end, většina vězňů tam bohužel shnila zaživa.

Legendární alchymista a prvotřídní podvodník

Hrad Křivoklát se stal nucenou dovolenkovou destinací i slavného alchymisty Kellyho, kterého tam nechal uvrhnout císař Rudolf II. Alchymista Kelly tam zakusil skutečné děsy, a byl tam rovněž vyslýchán podle útrpného práva za asistence slovutného kata Mydláře. Kelly se pokusil z Křivoklátu dokonce utéct, ale protože ho štěstí opustilo již mnoho let předtím, zlomil si během akce nohu a byl vsazen zpět do žaláře.

Zoufalá energie stále přebývající ve zdech hradu

Věřte nebo nevěřte, ale o hradu se říká, že zoufalství lidí ve zdech přetrvalo a občas se vynořuje ven. Můžete najít historky průvodců, kteří popisují bledé postavy na balkónech, zvuky kroků, řinčení řetězů a zvláštní nehody. I mnozí z citlivějších návštěvníků popisují úzkostné pocity v různých částech hradu. Ať věříte na duchy a nadpřirozeno nebo ne, tolik lidského utrpení se nedokáže jen tak rozpustit ve vzduchu a zmizet.

Slzy hrůzy, krev smrti a kosti zoufalství

Znáte ten pocit, kdy se vám z ničeho nic postaví všechny chloupky na těle a hrudník vám sevře úzkost? Trvá to jen vteřinu, ale připomínka této intuice vám v hlavě stále hlodá. A to je přesně dojem z kobek hradu Křivoklát. Cítíte smrt, hrůzu a zoufalství lidí, které tu nikdo neslyšel křičet. Slzy, krev a lámání kostí, které nikdy nikoho neobměkčili. Pokud o vašem osudu bylo rozhodnuto, nezáleželo vlastně na ničem. Hrad Křivoklát, cílová stanice.

Přečtěte si také: Panenský Týnec – Nedostavěný chrám, který se nachází na silné léčivé zóně. Její násobená síla prý dokáže odplavit deprese a zvýšit sebevědomí.

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát wikipedie

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com