Aš a jeho rozmanité okolí, ležící v nejzápadnějším koutu naší země. Tento region má rozhodně turistům co nabídnout

Láká vás člověkem nedotčená krajina a příroda? Zajímate se o historické mezníky našich dějin? Vydejte se tedy do nejzápadnějších končin Česka, kde se rozprostírá Ašsko, jehož střediskem je město Aš se svými třinácti tisíci obyvateli. Čekají vás úžasné vyhlídky, naučné stezky, cyklistické výlety, horská turistika i kvalitní ovzduší. Pramení zde spousta řek a potoků a najdete tu i minerální prameny.

Ašsko, se svým přírodním bohatstvím a smutnou historií

Tato nejzápadnější oblast se nachází v bývalém zakázaném hraničním pásmu, tudíž byla v celém výběžku zachována nádherná příroda. Na Ašsku se rozkládají dva přírodní parky, několik chráněných území, evropsky významná lokalita, významné krajinné prvky, památné stromy a několik menších, přírodně atraktivních území.

Poznejte Aš na kole

Region využívá těchto svých přírodních zajímavostí pro rozvoj turistiky a cykloturistiky. Nabízí vám skoro sto padesát kilometrů značených cyklotras i bohatou paletu sportovišť jako jsou například nově vybudovaný multifunkční sportovní areál Háj, přírodní vodní nádrž Halštrov, Golfové hřiště a Aquaforum v nedalekých Františkových Lázních.

Smrčiny – rozhledna a přírodní parky

Ašský výběžek je součástí Smrčin, jejichž nejvyšším vrcholem je Háj. Ten se svými téměř osmisty metry a s kamennou stoletou vyhlídkovou Bismarckovou rozhlednou, můžete najít asi kilometr a půl severovýchodně nad městem Aš, kde se rozkládá přírodní park Halštrov. Tuto nejzápadnější rozhlednu v České republice lze rozhodně považovat za největší dominantu a ikonu města Aše.

Vyhlídka kam se podíváš

Ašsko si zamilují zejména milovníci rozhleden a vyhlídek. Můžete zde navštívit například vrch Stráž, Zelenou Horu s další Bismarckovou rozhlednou, Rozhlednu u Strejců v Horních Lubech, německý Kapellenberg s místní expozicí, kopec Kornberg v německé části Smrčin, vrch Bismarcksaure – Markneukirchen, rozhlednu Wirtsberg zvanou ježek a východně od Adorfu novou dřevěnou rozhlednu s přilehlou restaurací.

Zříceniny, vodní hrady a kapličky

Ve vesnici Podhradí vzdálené šest kilometrů od Aše najdete zříceniny hradu Neuberg ze 13. století, který patří k nejstarším památkám na Ašsku. Dnes z něj zůstala pouze dvaadvacet metrů vysoká věž. O kousek dál, v centru Hazlova stojí další původně gotický hrad ze 13. století, který byl postupně přestavěný na zámek a nakonec i na barokní kostel. Pokud jste milovníci romantiky, musíte navštívit hrad Vildštejn v městečku Skalná. Patří totiž mezi jedny z nejstarších a nejzachovalejších kamenných vodních hradů v České republice.

Mezi významné kulturní památky se počítá i hrad Seeberg někdy označovaný jako Ostroh. Od roku 2007 se můžete projít po naučné stezce s názvem „Okolí hradu Seeberg“, která zahrnuje například okolní mlýn, kostel sv. Wolfganga, mlýn, kapličku či Kachní rybník. Neopomeňte si prohlédnout i poučnou výstavu o vesnickém životě v 18. století na Chebsku. Další významnou stavbou je hrad v Libé, v 18. století přestavěný na barokní zámek. Nyní jej noví majitelé postupně rekonstruují.

Goethova skalka a Goethův kámen

Göethovu skalku a Göethův kámen najdete nedaleko silnice směrem z Aše do Chebu. Göethova skalka byla vyhlášená přírodní památkou stejně jako druhá nejmladší sopka v České republice s názvem Železná hůrka.  Roste tu i několik zákonem chráněných rostlin, mezi které patří pověstná kapradina Vratička měsíční, mochna jarní, chráněný zimostrázek alpský a léčivka prvosenka jarní.

Motýlí dům Žírovice u Františkových Lázní

Obdivovatelé motýlů jistě láká motýlí dům v tropickém skleníku. V jediném prostoru si můžete prohlédnout mnoho druhů motýlů, které v běžném životě není možno spatřit. Pochází z Afriky, jižní Ameriky, jižní i východní Asie, Austrálie.

Půvabné Františkovy Lázně

Františkovy Lázně patří mezi naše nejpůvabnější a nejatraktivnější lázně, které si zachovaly kouzlo a atmosféru z přelomu 19. století. Je to místo pro ideální zdravotní a relaxační dovolenou. Pro načerpání energie si můžete vybrat z několika lázeňských, wellness a relaxačních pobytů.

Symbolem Františkových Lázní je socha malého chlapce s rybou, na kterou se můžete podívat do městského parku. Podle legendy každá pacientka, která se dotkne palce levé nohy sochy, otěhotní. Na okraji Františkových Lázní najdete i přírodní rezervaci Ameriku s velkým množstvím vzácných vodních ptáků, a s malou ZOO.

Bahenní sopky a minerální prameny

Nedaleko Františkových Lázní leží přírodní rezervace SOOS proslavená bahenními sopkami – mofetami. Vyvěrá tu velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý a najdete zde i mnoho chráněných živočichů a rostlin. V rezervaci nezapomeňte navštívit stanici pro handicapovaná zvířata a výstavy Příroda Chebska, Příroda SOOSu, Dějiny Země a modely dinosaurů v životní velikosti.

Vrch Dyleň a Granátová studánka

Granátová studánka patří mezi mnoho pramenů, které vyvěrají na vrchu Dyleň. Najdete ji na německé části hraniční čáry pod vrcholem Dyleň. Významná je proto, že se kousek od ní nachází Střed Evropy.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com