Český ráj – Kouzelná místa, při jejichž návštěvě se tají dech

Při procházce Českým rájem máte opravdu pocit, jako by jste se ocitli doslova v ráji. Přírodní hodnoty jsou zde umocněny historickými památkami. Symbolem tohoto kraje jsou Trosky. Český ráj se svými unikátními skalními městy se dokonce stal v roce 1955 první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa.

Dědictví, které musí zůstat zachováno

K původnímu území CHKO přibyla časem ještě oblast Maloskalska, Kozákovska, Klokočských a Prachovských skal a oblast mezi Kněžmostem a Sobotkou. Díky své výjimečnosti v celosvětovém měřítku je Český ráj zahrnutý i mezi geoparky UNESCO. Na území CHKO najdete jedenáct přírodních rezervací a deset přírodních památek.

Český ráj | Jedinečná krajina se skutečnými unikáty

Geopark UNESCO Český ráj byl v říjnu 2005 přijatý do sítě evropských a světových geoparků UNESCO. Na území tohoto geoparku se kdysi nacházela moře a jezera, několikrát zde i probíhala sopečná činnost. Výsledkem je neobvyklá krajina s výjimečnými lokalitami, pro které byl zaveden termín geotop. Geotopy tvoří například místa s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která je jedinečná a krásná. V Českém ráji se nacházejí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu.

Co bychom se báli, na Prachovské skály…

Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších oblastí Českého ráje. Můžete se tu totiž kochat krásnou přírodou a na své si zde přijdou i horolezci. Prachovské skály tvoří pískovcové skalní město s nádhernými vyhlídkami na celý Český ráj.  Zdejší příroda v lokalitě je bohatá na řadu vzácných živočichůi rostlin.

Český ráj | Kam se podívat?

Rozhodně se tu neztratíte, protože v celé oblasti je hustá síť značených stezek. Malý okruh po žluté značce vede od Turistické chaty přes vyhlídky Míru a Českého ráje zpět přes Císařskou chodbu a trvá asi hodinu. Náročnější okruh v délce tři a půl kilometru po zelené značce vede přes více vyhlídek a do vzdálenějších koutů skal.Turnov a okolí

Srdce Českého ráje

Navštivte město, které je nazýváno „Srdcem Českého ráje“. Vítejte v Turnově, jehož název prý vznikl ze slova „trny“ anebo mají zdejší něco společného s Turky. Počátek trvalého osídlení oblasti Turnovska sahá do konce starší doby kamenné, což je zhruba asi 10000 let před Kristem.

Když si budete chtít město více prozkoumat, zajděte si nejdříve do místního muzea. Z muzea můžete pokračovat po Zámecké naučné stezce do Dolánek, kde se nachází ukázka tradiční lidové architrekrury – roubený Dlaskův statek. Odtud to nebudete mít daleko na zámek Hrubý Rohozec postavený na Skále nad řekou Jizerou. Podél Jizery se dostanete zpět do centra města, kde se nachází bývalá židovská čtvrť a synagoga, která přežila II. světovou válku i období komunismu.

Český ráj | Za rohem na Hrubé skály

Okolí Turnova vás také mile překvapí. Po červené turistické trase dojdete ke skále Hlavatice s krásným výhledem na Turnovsko. Pak je to již jen kousek ke hradu Valdštejn a do Hruboskalského skalního města. Po červené trase zase dojdete k dalšímu skalnímu městu – Klokočským a Betlémským skalám. V okolí Turnova se natáčelo i spousta filmů a pohádek, například známá pohádka S čerty nejsou žerty.

Když už budete v Českém ráji, rozhodně nezapomeňte navštívit Drábské Světničky. Pozůstatky skalních pevností se datují až 3000 let zpět. Více najdete v tipu Nasajte atmosféru Drábských Světniček, které sloužili jako maják naděje v bouři.

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com