Výlety jižní Čechy – pro koho by tento region nebyl srdcovkou? Pak pro vás máme několik tipů na místa, která musíte vidět a zažít. Unikáty z pera přírody i z rukou člověka, která vás donutí zastavit se a užít si chvilku nefalšovaného klidu a krásy.

Zvíkov, výlety jižní čechy
Zdroj: Instagram, Autor: jendazenda

Tajemné symboly a negativní energie | ♥ TIP s příběhem!

Zvíkov je opředen řadou legend, které diskutují o původu tajemných symbolů a původu Hlízové věže. Samotná věž je prý sídlem negativní energie, která znemožňuje pořízení kvalitních fotek a způsobuje úzkost. Jupněte ZDE a koukněte na výlet Zvíkov! 

Vítkův hrádek, výlety jižní Čechy
Vítkův hrádek, Autor: Petr Kinšt, Zdroj: Wikimedie Commons, Licence: CC-BY-SA-4.0

Kvílející přízrak a romantický hrádek | ♥ TIP s příběhem!

Zřícenina Vítkův hrádek dnes slouží jako kamenná rozhledna, která vás nechá obdivovat krásy Šumavy z výšky. Chcete vědět něco víc o jeho historii a strašidelnou pověst o kvílejícím přízraku? Jupněte ZDE a koukněte na výlet Vítkův hrádek! 

Šumava, ledovcové jezero a kouzelná příroda.Výlety jižní Čechy
Národní park Šumava

Ledovcové jezero a kouzelná příroda | ♥ TIP!

Národní park Šumava je největší ze čtyř našich parků. Navštivte toto výjimečné místo a užijte si dlouhé procházky ničím nerušenou přírodou, která vám ukáže skutečné skvosty. Jupněte ZDE a koukněte na výlet na Šumavě!

Branišovský les

Les plný přízraků a děsivých pověr | ♥ TIP s příběhem!

Pokud se rádi bojíte, pak byste rozhodně měli navštívit Branišovský les poblíž Českých Budějovic. Z bažin prý vylézají duše utonulých nešťastníků, lesem se prohánějí přízraky a několik lidí zde spáchalo sebevraždu. Jupněte ZDE a koukněte na výlet po Branišovském lese! 

Tam, kde servírují zážitky | ♥ TOP tipy na dlabanec v ČB

Zážitky jsou skvělá věc, tak nezapomeňte také na ty na talíři! Představíme vám ty nejlepší dobroty, které si můžete v Českých Budějovicích dát. Jupněte ZDE a mrkněte na nejlepší restaurace i podniky!

černá věž výlety jižní Čechy
Černá věž, České Budějovice

Černá věž a klenoty Českých Budějovic | ♥ TIP!

České Budějovice nabízí mnoho krás, a Černá věž je rozhodně jedním z nich. Byla postavena v 16. st. a pokud vyšplháte na vrchol, naskytne se vám nádherný pohled na centrum města. Jupněte ZDE a koukněte, co byste v centru Českých Budějovic neměli minout!

Boubínský_prales výlety jižní Čechy
Boubínský prales, Autor: Keete 37, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence: CC-BY-SA-4.0

Boubínský prales a okolí Šumavy | ♥ TIP!

Boubínský prales je národní přírodní rezervace v CHKO Šumava. Jde o jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit v Evropě – cestou můžete pozorovat překrásnou přírodu, vylézt na stejnojmennou rozhlednu a užít si pravé kouzlo Šumavy. Jupněte ZDE a koukněte na výlety v okolí Šumavy!

Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou

Azurová hladina Lipna nad Vltavou | ♥ TIP!

Vodní nádrž Lipno na řece Vltavě je oblíbeným útočištěm (nejen jihočechů) během horkých letních dní. Mimo vodních radovánek zde můžete navštívit i známou Stezku korunami stromů. Jihočeské moře je největší vodní plochou u nás. Jupněte ZDE a koukněte na výlet kolem Lipna!

zámek Bechyně výlety jižní Čechy
Zámek Bechyně

Zámek Bechyně | Výlety jižní Čechy

Původ zámku Bechyně je možné hledat už v 9. st. Jeho příhodná poloha na skalním výběžku nad soutokem dvou řek mu v historii dobře posloužila, a dnes ho činí velmi atraktivním místem pro výlety jižní Čechy.

borkovická blata výlety jižní Čechy
Borkovická blata, Public domain

Borkovická blata | Výlety jižní Čechy

Pokud je vám blíže příroda, rozhodně nezapomeňte navštívit Borkovická blata. Naučná stezka vás provede rašeliništi, nechá vás poznat mnoho zajímavé a nevšední flóry a dokonce i fauny – bezobratlými, plazy a ptáky se to zde jen hemží.

Čertova-stěna výlety jižní Čechy
Čertova stěna, Autor: Zdenek1945, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Čertova stěna – Luč | Výlety jižní Čechy

Podél břehů Vltavy najdete krásnou národní přírodní rezervaci, která nese jméno Čertova stěna. Řeka se v tomto místě nazývá Čertovy proudy a je charakteristická nakupením obrovských balvanů.

červená lhota výlety jižní čechy
Červená Lhota

Červená Lhota | Výlety jižní Čechy

Kdo by neznal tento legendární zámek z pohádky Zlatovláska? Červená Lhota poblíž Kardašovy Řečice je znám svou neobyčejnou barvou a také svou lokací, přímo na hladině přilehlého rybníka.

český krumlov výlety jižní čechy
Zámek Český Krumlov

Český Krumlov | Výlety jižní Čechy

Český Krumlov je nazýván malou Prahou jižních Čech, a místní zámek je jeho korunní perlou. Zámek je pod ochranou UNESCO, je strážen medvědy v hradní příkopu a jeho zahrady jsou potěchou pro oko i duši.

Helfenburk výlety jižní čechy
Helfenburk, Autor: MiPi, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence: CC-BY-SA-4.0

Helfenburk | Výlety jižní Čechy

Zřícenina hradu poblíž Bavorova a má úctyhodnou rozlohu 1,27 ha, čímž se řadí mezi největší zříceniny u nás. Toto místa má překrásnou atmosféru, která je tajemná a romantická zároveň.

Hluboká nad Vltavou výlety jižní čechy
Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou | Výlety jižní Čechy

Výlety jižní Čechy – Zámek Hluboká nad Vltavou určitě při svých cestách nevynechejte. Je postaven v tradičním anglickém tudorovském stylu a jeho zlatavá barva vám učaruje, obzvláště, pokud ji budete pozorovat z rozkvetlých zámeckých zahrad.

holasovice výlety jižní čechy
Holašovice

Holašovice | Výlety jižní Čechy

Nikdy jste neslyšeli o vesnici Holašovice? Pak se tam rozhodně zajeďte podívat. Holašovice jsou poblíž Českých Budějovic a tato vesnička je celá vystavena v selském baroku. Jde o takový unikát, že je dokonce pod ochranou UNESCO.

Housův mlýn
Housův mlýn, Autor: Cheva, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Zážitkový skanzen Housův mlýn | Výlety jižní Čechy

Housův mlýn v Táboře je zážitkový skanzen husitství. Navštivte filmovou zbrojnici s více než 3000 historickými zbraněmi, tradiční krčmu nebo zážitkové víkendy, které vás s pomocí kejklířů, soubojů a historických her přenese do doby Jana Žižky z Trocnova.

Chalupská slať
Chalupská slať, Autor: Richenza, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Chalupská slať | Výlety jižní Čechy

Chalupská slať je rašeliniště na území Národního parku Šumava. Najdete zde také Chalupské jezírko, které je největší rašelinové jezírko na našem území. Zajímavostí je přítomnost překrásných motýlů a mnoha druhů vážek.

Klášter Vyšší Brod
Klášter Vyšší Brod, Autor: Honza Groh (Jagro), Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Klášter Vyšší Brod | Výlety jižní Čechy

Jednou z významných památek je i cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Jde o jediný mužský cisterciácký klášter u nás. Byl postaven ve 13. století pod taktovkou Rožmberků.

Klášter Zlatá koruna
Klášter Zlatá Koruna, Autor: Bjalek Michal, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Klášter Zlatá Koruna | Výlety jižní Čechy

Poblíž Českého Krumlova najdete i klášter Zlatá Koruna. O klášter se dnes stará Národní památkový ústav. Jde o středověké stavby, na místech barokně upravené. V areálu jsou i pozůstatky gotických budov.

Landštejn
Landštejn

Landštejn | Výlety jižní Čechy

Bývalá románská pevnost Landštejn se nachází na romantickém místě v lesích České Kanady. Tato kulturní památka stojí na vrcholku kopce, a její poslední majitelé ji opustili v 18. st., po mohutném požáru, který pevnost zničil.

Orlík výlety jižní čechy
Zámek Orlík, Public domain

Zámek Orlík | Výlety jižní Čechy

Zámek Orlík, dříve i hrad, je postaven na skalním ostrohu nad Vltavou. Původním účelem zámku bylo provozování celnice a vybírání cla od projíždějících lodí. Zámek si dozajista pamatujete z filmů či pohádek, k nimž jeho atraktivní vizáž přímo vybízí.

Rybník Rožmberk
Rybník Rožmberk, Autor: Kralpilot, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Rybník Rožmberk | Výlety jižní Čechy

Rybník Rožmberk je nejen největším rybníkem v Jihočeském kraji, ale i v celé České republice. Najdete ho na Třeboňsku, které je pověstné svými azurovými rybníky, chutnými kapříky i cyklistickými stezkami.

Chýnovská jeskyně
Chýnovská jeskyně, Autor: Chmee2, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Chýnovská jeskyně | Výlety jižní Čechy

Chýnovská jeskyně se nachází poblíž Tábora a i přesto, že se nepyšní tolika krasovými útvary, jako třeba Moravský kras, určitě návštěvy nebudete litovat. V této jeskyni se můžete těšit na neobvyklé barevné kombinace, které zde příroda vytvořila.

Váté písky Vlkov
Foto: | Autor:Chmee2 | Licence:CC BY 3.0

Váté písky na Vlkově | Výlety jižní Čechy

Písečné duny u Vlkova jsou skutečným unikátem. Vznikla pravděpodobně někde kolem doby ledové a je důležitým ekosystémem, který sdružuje neobvyklou faunu a flóru. Výlet můžete spojit s návštěvou Veselskými pískovnami.

Benešova vila
Benešova Vila, Autor: Jitka Erbenová (cheva), Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Benešova vila | Výlety jižní Čechy

Tento komplex si nechal poblíž Tábora vybudovat Edvard Beneš se svou ženou. Letní dům byl pro ně domovem a místem setkávání s přáteli, diplomaty, politiky či známými osobnostmi. Velká část interiérů je původní a v zahradě můžete vidět Památník manželů Benešových.

Orlická přehrada
Orlická přehrada, Autor: Richenza, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Orlická přehrada | Výlety jižní Čechy

Orlická přehrada je součástí Vltavské kaskády a určitě není cizí žádným milovníkům vodních sportů. Obzvláště přes léto to na jejích březích šumí jako ve včelím úle – nikde totiž není v horkých dnech tak příjemně jako právě na Orlíku.

Z vašich fotek děláme příběhy! 

Baví nás vaše zážitky a rádi se o ně podělíme se světem. Sdílejte své úžasné objevy pod  #jupigo 

Výlety jižní Čechy