Výlety jižní Čechy – pro koho by tento region nebyl srdcovkou? Pak pro vás máme několik tipů na místa, která musíte vidět a zažít. Unikáty z pera přírody i z rukou člověka, která vás donutí zastavit se a užít si chvilku nefalšovaného klidu a krásy.

Zvíkov, výlety jižní čechy
Zdroj: Instagram, Autor: jendazenda

Místo, kde budete CÍTIT úzkost!

Zvíkov je opředen řadou legend, které diskutují o původu tajemných symbolů a původu Hlízové věže. Samotná věž je prý sídlem negativní energie, která znemožňuje pořízení kvalitních fotek a způsobuje úzkost.

TIP na výlet s příběhem o TAJEMSTVÍ hradu Zvíkov

Vítkův hrádek, výlety jižní Čechy
Vítkův hrádek, Autor: Petr Kinšt, Zdroj: Wikimedie Commons, Licence: CC-BY-SA-4.0

Hrádek se STRAŠIDELNOU pověstí!

Zřícenina Vítkův hrádek dnes slouží jako kamenná rozhledna, která vás nechá obdivovat krásy Šumavy z výšky. Chcete vědět něco víc o jeho historii a strašidelné pověsti?

TIP na výlet s příběhem o KVÍLEJÍCÍM přízraku romantického hrádku 

Šumava, ledovcové jezero a kouzelná příroda .Výlety jižní Čechy
Národní park Šumava

Jezero s ČERNOU hladinou a malebná příroda!

Národní park Šumava je největší ze čtyř našich parků. Navštivte toto výjimečné místo a užijte si dlouhé procházky ničím nerušenou přírodou, která vám ukáže skutečné skvosty.

Vydejte se za LEDOVCOVÝM jezerem i za kelty

Branišovský les

Les plný přízraků a DĚSIVÝCH pověr!

Pokud se rádi bojíte, pak byste rozhodně měli navštívit Branišovský les poblíž Českých Budějovic. Z bažin prý vylézají duše utonulých nešťastníků, lesem se prohánějí přízraky a několik lidí zde spáchalo sebevraždu.

TIP na výlet s příběhem lesa, ze kterého jímá HRŮZA

NEJLEPŠÍ dlabanec v Českých Budějovicích!

Zážitky jsou skvělá věc, tak nezapomeňte také na ty na talíři! Představíme vám ty nejlepší dobroty, které si můžete v Českých Budějovicích dát.

TIPY na nejlepší podniky, kde servírují opravdové ZÁŽITKY

černá věž výlety jižní Čechy
Černá věž, České Budějovice

Skutečná PÝCHA Českých Budějovic!

České Budějovice nabízí mnoho krás, a Černá věž je rozhodně jedním z nich. Byla postavena v 16. st. a pokud vyšplháte na vrchol, naskytne se vám nádherný pohled na centrum města.

KLENOTY Českých Budějovic, které nesmíte minout

Boubínský_prales výlety jižní Čechy
Boubínský prales, Autor: Keete 37, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence: CC-BY-SA-4.0

Pravá KOUZLA jižních Čech!

Jižní Čechy jsou známé zejména svými rybníky a malebnými vesničkami kolem nich. Ať preferujete památky, přírodu nebo jízdu na kole jižní Čechy vám dají přesně to, co hledáte

Objevte krásu historických památek i nádhernou krajinu

Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou

Výlet kolem AZUROVÉ hlubiny!

Vodní nádrž Lipno na řece Vltavě je oblíbeným útočištěm (nejen jihočechů) během horkých letních dní. Mimo vodních radovánek zde můžete navštívit i známou Stezku korunami stromů. Jihočeské moře je největší vodní plochou u nás.

Užijte si výlet KOLEM Lipna


český krumlov výlety jižní čechy
Zámek Český Krumlov

Za medvědy v hradním příkopu

Český Krumlov je nazýván malou Prahou jižních Čech, a místní zámek je jeho korunní perlou. Projděte si město, zámek i umělecké galerie… Prostě nádherně strávený den!

Nezapomenutelný den v nezapomenutelném městě

Hluboká nad Vltavou výlety jižní čechy
Zámek Hluboká nad Vltavou

Romantika v tradičním TUDOROVSKÉM stylu

Výlety jižní Čechy – Zámek Hluboká nad Vltavou určitě při svých cestách nevynechejte. Je postaven v tradičním anglickém tudorovském stylu a jeho zlatavá barva vám učaruje, obzvláště, pokud ji budete pozorovat z rozkvetlých zámeckých zahrad.

Zamilujte se do zlatavého nádechu této čisté krásy

Orlík výlety jižní čechy
Zámek Orlík, Public domain

Legenda o chlapci v ORLÍM hnízdě

Zámek Orlík, dříve i hrad, je postaven na skalním ostrohu nad Vltavou. Původním účelem zámku bylo provozování celnice a vybírání cla od projíždějících lodí. Zámek si dozajista pamatujete z filmů či pohádek, k nimž jeho atraktivní vizáž přímo vybízí.

♥ Přečtěte si ohromující legendu, která dala zámku jméno!

zámek Bechyně výlety jižní Čechy
Zámek Bechyně

Zámek Bechyně | Výlety jižní Čechy

Původ zámku Bechyně je možné hledat už v 9. st. Jeho příhodná poloha na skalním výběžku nad soutokem dvou řek mu v historii dobře posloužila, a dnes ho činí velmi atraktivním místem pro výlety jižní Čechy.

borkovická blata výlety jižní Čechy
Borkovická blata, Public domain

Borkovická blata | Výlety jižní Čechy

Pokud je vám blíže příroda, rozhodně nezapomeňte navštívit Borkovická blata. Naučná stezka vás provede rašeliništi, nechá vás poznat mnoho zajímavé a nevšední flóry a dokonce i fauny – bezobratlými, plazy a ptáky se to zde jen hemží.

Čertova-stěna výlety jižní Čechy
Čertova stěna, Autor: Zdenek1945, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Čertova stěna – Luč | Výlety jižní Čechy

Podél břehů Vltavy najdete krásnou národní přírodní rezervaci, která nese jméno Čertova stěna. Řeka se v tomto místě nazývá Čertovy proudy a je charakteristická nakupením obrovských balvanů.

červená lhota výlety jižní čechy
Červená Lhota

Červená Lhota | Výlety jižní Čechy

Kdo by neznal tento legendární zámek z pohádky Zlatovláska? Červená Lhota poblíž Kardašovy Řečice je znám svou neobyčejnou barvou a také svou lokací, přímo na hladině přilehlého rybníka.

Helfenburk výlety jižní čechy
Helfenburk, Autor: MiPi, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence: CC-BY-SA-4.0

Helfenburk | Výlety jižní Čechy

Zřícenina hradu poblíž Bavorova a má úctyhodnou rozlohu 1,27 ha, čímž se řadí mezi největší zříceniny u nás. Toto místa má překrásnou atmosféru, která je tajemná a romantická zároveň.

holasovice výlety jižní čechy
Holašovice

Holašovice | Výlety jižní Čechy

Nikdy jste neslyšeli o vesnici Holašovice? Pak se tam rozhodně zajeďte podívat. Holašovice jsou poblíž Českých Budějovic a tato vesnička je celá vystavena v selském baroku. Jde o takový unikát, že je dokonce pod ochranou UNESCO.

Housův mlýn
Housův mlýn, Autor: Cheva, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Skanzen Housův mlýn | Výlety jižní Čechy

Housův mlýn v Táboře je zážitkový skanzen husitství. Navštivte filmovou zbrojnici s více než 3000 historickými zbraněmi, tradiční krčmu nebo zážitkové víkendy, které vás s pomocí kejklířů, soubojů a historických her přenese do doby Jana Žižky z Trocnova.

Chalupská slať
Chalupská slať, Autor: Richenza, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Chalupská slať | Výlety jižní Čechy

Chalupská slať je rašeliniště na území Národního parku Šumava. Najdete zde také Chalupské jezírko, které je největší rašelinové jezírko na našem území. Zajímavostí je přítomnost překrásných motýlů a mnoha druhů vážek.

Klášter Vyšší Brod
Klášter Vyšší Brod, Autor: Honza Groh (Jagro), Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Klášter Vyšší Brod | Výlety jižní Čechy

Jednou z významných památek je i cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Jde o jediný mužský cisterciácký klášter u nás. Byl postaven ve 13. století pod taktovkou Rožmberků.

Klášter Zlatá koruna
Klášter Zlatá Koruna, Autor: Bjalek Michal, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Klášter Zlatá Koruna | Výlety jižní Čechy

Poblíž Českého Krumlova najdete i klášter Zlatá Koruna. O klášter se dnes stará Národní památkový ústav. Jde o středověké stavby, na místech barokně upravené. V areálu jsou i pozůstatky gotických budov.

Landštejn
Landštejn

Landštejn | Výlety jižní Čechy

Bývalá románská pevnost Landštejn se nachází na romantickém místě v lesích České Kanady. Tato kulturní památka stojí na vrcholku kopce, a její poslední majitelé ji opustili v 18. st., po mohutném požáru, který pevnost zničil.

Rybník Rožmberk
Rybník Rožmberk, Autor: Kralpilot, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Rybník Rožmberk | Výlety jižní Čechy

Rybník Rožmberk je nejen největším rybníkem v Jihočeském kraji, ale i v celé České republice. Najdete ho na Třeboňsku, které je pověstné svými azurovými rybníky, chutnými kapříky i cyklistickými stezkami.

Chýnovská jeskyně
Chýnovská jeskyně, Autor: Chmee2, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Chýnovská jeskyně | Výlety jižní Čechy

Chýnovská jeskyně se nachází poblíž Tábora a i přesto, že se nepyšní tolika krasovými útvary, jako třeba Moravský kras, určitě návštěvy nebudete litovat. V této jeskyni se můžete těšit na neobvyklé barevné kombinace, které zde příroda vytvořila.

Váté písky Vlkov
Foto: | Autor:Chmee2 | Licence:CC BY 3.0

Váté písky na Vlkově | Výlety jižní Čechy

Písečné duny u Vlkova jsou skutečným unikátem. Vznikla pravděpodobně někde kolem doby ledové a je důležitým ekosystémem, který sdružuje neobvyklou faunu a flóru. Výlet můžete spojit s návštěvou Veselskými pískovnami.

Benešova vila
Benešova Vila, Autor: Jitka Erbenová (cheva), Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Benešova vila | Výlety jižní Čechy

Tento komplex si nechal poblíž Tábora vybudovat Edvard Beneš se svou ženou. Letní dům byl pro ně domovem a místem setkávání s přáteli, diplomaty, politiky či známými osobnostmi. Velká část interiérů je původní a v zahradě můžete vidět Památník manželů Benešových.

Orlická přehrada
Orlická přehrada, Autor: Richenza, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Orlická přehrada | Výlety jižní Čechy

Orlická přehrada je součástí Vltavské kaskády a určitě není cizí žádným milovníkům vodních sportů. Obzvláště přes léto to na jejích březích šumí jako ve včelím úle – nikde totiž není v horkých dnech tak příjemně jako právě na Orlíku.

Tipy na výlety jižní Čechy z vašich fotek! 

Baví nás vaše zážitky a rádi se o ně dělíme se světem. Sdílejte své úžasné objevy pod  #jupigo