Roudnice nad Labem – Výprava s Praotcem Čechem ke kořenům národa

Každé malé dítě zná legendu, jak Praotec Čech vystoupal se svým kmenem na Říp a rozhodl se zde založit národ. Pojďte tedy po jeho stopách a představte si, jak se mohl po tom náročném výšlapu na Říp cítit. Roudnice nad Labem a okolí.

Výlet 11,68 km, 5 míst

Uvidíte Říp?

Výlet začneme výběhem na Kratochvílovu rozhlednu. Nachází se v Roudnici nad Labem a její část si můžete prohlédnout i z výšky. Zajímavější rozhled je ale na horu Říp, Milešovku, hrad Hazmburk, Bukovou horu nebo dokonce až na Krušné hory.

A Praotec Čech věděl, že to je to správné místo…

Pokud jste Říp zahlédli z rozhledny, pak víte, kudy vede cesta. Výrazný Říp s Rotundou sv. Jiří určitě v krajině nepřehlédnete. Říp je ono mystické místo, na které došel Praotec Čech se svým kmenem, obhlédl krajinu a rozhodl se, že zde je pravé místo se usadit a budovat národ. Až budete na vršku, také se rozhlédněte a pokuste si představit, jak sem po dlouhé době došel kmen, z něho jsme všichni vzešli.

Tyčí se na vrcholu Řípu, krásná a osamělá…

Zdržte se Řípu ještě chvilku a prohlédněte si Rotundu sv. Jiří, která je jednou z našich nejstarších dochovaných staveb. Rotunda je významným poutním místem – a koná se zde také každoroční pouť sv. Jiří.

Roudnice nad Labem | Odpočinek a veselá hra vodních kapek

A už je čas se vrátit zase zpátky do reality, z Řípu zpět do Roudnice nad Labem. Na Karlově náměstí si můžete prohlédnout například kašnu, u které se můžete občerstvit a trochu si odpočinout. Dívejte se do protékající vody a jak se kapky hravě tříští o vodní hladinu… Není krásné být na světě?

Roudnice nad Labem | Sídlo Lobkowiczů v celé své kráse

Poslední zastávka našeho výletu je noblesní a spanilá – Zámek v Roudnici nad Labem. Rod Lobkowiczů zde postavil rozsáhlou residenci s 250 pokoji. Barokní zámek byl vybudován na románských základech, proto byste určitě neměli vynechat prohlídku zámku. Sídlí zde také Lobkowiczké Vinařství, které již 400 let obhospodařuje místní vinice a vyrábí z nich vynikající víno.

Přečtěte si také: Poklady Roudnice nad Labem, které poodhalí závoj tajemství i minulosti

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com