Každé malé dítě zná legendu, jak Praotec Čech vystoupal se svým kmenem na Říp a rozhodl se zde založit národ. Pojďte tedy po jeho stopách a představte si, jak se mohl po tom náročném výšlapu na Říp cítit. Roudnice nad Labem a okolí. 

Výlet 11,68 km, 5 míst

Uvidíte Říp?

Výlet začneme výběhem na Kratochvílovu rozhlednu. Nachází se v Roudnici nad Labem a její část si můžete prohlédnout i z výšky. Zajímavější rozhled je ale na horu Říp, Milešovku, hrad Hazmburk, Bukovou horu nebo dokonce až na Krušné hory. Podívejte se na celý výlet na mapě.

View this post on Instagram

Old volcano – Říp 🌋 Motherland of Czechs.

A post shared by Alexander Vikulov (@alexander_vikulov) on

A Praotec Čech věděl, že to je to správné místo…

Pokud jste Říp zahlédli z rozhledny, pak víte, kudy vede cesta. Výrazný Říp s Rotundou sv. Jiří určitě v krajině nepřehlédnete. Říp je ono mystické místo, na které došel Praotec Čech se svým kmenem, obhlédl krajinu a rozhodl se, že zde je pravé místo se usadit a budovat národ. Až budete na vršku, také se rozhlédněte a pokuste si představit, jak sem po dlouhé době došel kmen, z něho jsme všichni vzešli. Říp na mapě.

Tyčí se na vrcholu Řípu, krásná a osamělá…

Zdržte se Řípu ještě chvilku a prohlédněte si Rotundu sv. Jiří, která je jednou z našich nejstarších dochovaných staveb. Rotunda je významným poutním místem – a koná se zde také každoroční pouť sv. Jiří. Podívejte se na Rotundu sv. Jiří na Řípu na mapě.

Odpočinek a veselá hra vodních kapek

A už je čas se vrátit zase zpátky do reality, z Řípu zpět do Roudnice nad Labem. Na Karlově náměstí si můžete prohlédnout například kašnu, u které se můžete občerstvit a trochu si odpočinout. Dívejte se do protékající vody a jak se kapky hravě tříští o vodní hladinu… Není krásné být na světě? Kašna v Roudnici nad Labem na mapě.

View this post on Instagram

Lobkowicz Palace

A post shared by Veronika Michněvič (@vmichnevic) on

Sídlo Lobkowiczů v celé své kráse

Poslední zastávka našeho výletu je noblesní a spanilá – Zámek v Roudnici nad Labem. Rod Lobkowiczů zde postavil rozsáhlou residenci s 250 pokoji. Barokní zámek byl vybudován na románských základech, proto byste určitě neměli vynechat prohlídku zámku. Sídlí zde také Lobkowiczké Vinařství, které již 400 let obhospodařuje místní vinice a vyrábí z nich vynikající víno. Zámek Roudnice nad Labem na mapě.

Roudnice nad Labem