Romantická zřícenina, vyprávějící legendu o domýšlivosti a prostřeleném srdci

Z hradu Lichnice se nám bohužel dochovaly už jenom jeho malé části. A přesto to kdysi býval poměrně nedobytný titán. Vybudován na bezpečném říčním ostrohu, se svými 7 metrů silnými zdmi a mohutným příkopem si na něj nemohl brousit zuby jen tak někdo. Tok času byl k němu bohužel neúprosný a dnes můžeme vidět jen malé kousky zašlé slávy.

Na Lichnici je velmi živo

Oficiální otevírací doba zříceniny je od května do října, nicméně možnost projít bránou kolem hradu máte prakticky kdykoli. Mimo otevírací měsíce však nebudete mít možnost navštívit muzeum nebo si poslechnout výklad. Lichnice je rovněž známá pořádáním tematických akcí jako jsou šermířské souboje a další historicko-kulturní akce.

Lichnice | Rozhlédněte se z bývalého strážního hradu

Lichnice bývala strážním hradem, což sami poznáte, hned jak uvidíte výhled, který se ze zříceniny naskýtá. Je zde také nově vybudovaná rozhledna s 8,5 m vysokými pilíři. Po dřevěném schodišti můžete vystoupat až na vršek a uvidíte skutečně dech beroucí výhled do širého okolí. V Železných horách je skutečně na co koukat, a tohle je jedno z nejhezčích míst, odkud se dívat do kraje.

Lichnice | Legenda o domýšlivosti a probodnutém srdci

Na Lichnici prý kdysi žila paní Milada, jejíž otec se zabil, když jeho kůň spadl ze skály poblíž hradu. Milada byla krásná a měla dostatek majetku, proto se k ní po smrti otce začali sjíždět nápadníci. Ona však řekla, že ji za ženu dostane pouze ten, kdo se s koněm třikrát otočí na skále, z níž spadl její otec. Jeden po druhém nápadníci padali s koňmi ze skály, až nezbyl téměř nikdo.

S ledovým pohledem jí prostřelil srdce šípem

Jednou však přišel sličný nápadník, v němž našla Milada zalíbení. Vyrazil tedy se svým koněm, třikrát se na skále otočil a vítězně se vrátil zpět do hradu. Když k němu však Milada přišla, setkala se pouze s ledovým pohledem. Nápadník koně rok cvičil a do podkov mu nasázel diamanty. V tu chvíli zvedl svůj luk, prostřelil Miladě srdce šípem jako pomstu za všechny nápadníky, kteří zde zahynuli. Poté vsedl na koně, odjel a nikdo o něm již nikdy neslyšel.

Přečtěte si také: Hrad, kde byly ženy zazděné zaživa a který má silnou negativní energii.

Lichnice

 
Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com