Hrad Křivoklát a zřícenina Krakovec – Poslední svatyně Mistra Jana Husa i pohádkové hrady v unikátním výletu

Následující výlet vás přenese do dávné a místy velmi temné historie. Navštivte strašidelný hrad Křivoklát a zříceninu Krakovec, která byla poslední svatyní Mistra Jana Husa před jeho upálením. Vyrazte s námi po stopách pravdy!

Výlet 37,30 km, 4 místa

Poslední svatyně Mistra Jana Husa

Krakovec je impozantní zřícenina gotického hradu. Je slavná obzvláště proto, že zde kázal a pobýval Jan Hus těsně před tím, než odjel na koncil do Kostnice. Dnes zde můžete mimo prohlídek navštívit spoustu kulturních programů jako básnická sympozia nebo Husovu pouť. Připadá vám Krakovec povědomý? Možná si ho pamatujete jako hrad Brtník z Ať žijí duchové nebo jako strašidelné sídlo Mrakomora z pohádky Princ a Večernice.

Strašidelný hrad Křivoklát a jeho pohnutá historie

Hrad Křivoklát zná každé malé dítě. Jeho pohnutá historie je ovlivněna dobou, kdy sloužil jako děsivé vězení pro odpůrce režimu a kriminálníky. Šťastné období zde ale prožil náš nejoblíbenější král Karel IV., který zde se svou ženou Blankou počal první dceru. Pokud chcete vědět více, přečtěte si článek Křivoklát – Kobky nasáklé slzami hrůzy a krví potřísněná mučidla. Na tomto místě cítíte smrt, hrůzu a zoufalství lidí, které tu nikdo neslyšel křičet.

Historický statek v prastaré obci, pamatující si Přemyslovce

Další zastávkou ve výletu je Hamousův statek. Najdete ho v obci Zbečno, jejíž historie sahá až do doby Přemyslovců. Uvnitř najdete expozici zaměřenou na lidová řemesla a život místních lidí v toku času. Hned, jak uvidíte tu líbeznou roubenku, vzpomenete si na své prababičky, které možná také ještě měly doma černou kuchyni. Statek býval knížecí ústřední stavbou, než byl postaven přilehlý Křivoklát a převzal tak vedoucí roli v oblíbenosti šlechty.

Romantický zámek na skále nad řekou

A u Přemyslovců ještě chvilku zůstaneme. Posledním místem ve výletu je zámek Nižbor, který byl založen Přemyslem Otakarem II. nebo jeho otcem. Situován byl naprosto výborně – na skalách nad řekou byl perfektně opevněn.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com