V posledních letech vidíme, že se k nám začínají vracet divoká zvířata, která u nás byla dříve jako doma, než je lidé vyhubili. Mimo lidí jako eliminačního faktoru jim také dělá problém přerušení migračních tras kvůli stavbám infrastruktury. Nicméně zvířata se pozvolna do ČR vracejí. I přesto, že pravděpodobnost je velmi malá, může se stát, že je někde na výletě potkáte.
Rys ostrovid
Rys je známý svým dobrým zrakem a sluchem, stejně jako tradičním útokem ze zálohy. Jejich populace ale v průběhu let spíše klesá, tudíž jim u nás stále reálně hrozí vyhynutí. V dnešní době se odhaduje zhruba 70-80 ks. Nejvíce rysů se nachází na Šumavě, kde byli vysazeni po odchytu na Slovensku. Další populace se nachází v Beskydech, kam se zatoulali ze slovenských Karpat a už zůstali. Jedinci se rovněž nacházejí v Krušných či Jizerských horách nebo na území Moravského krasu.
Vlk obecný
Vlk má u nás špatnou pověst, nicméně i vlci se k nám začínají vracet. Na našem území by se mělo vyskytovat kolem 20-30 ks a očekává se, že jejich populace bude růst. Evidovaná jsou smečky s mláďaty na Ralsku, Broumovsku, Krušných horách a na severu Čech. Jedinci se občas vyskytují v Beskydech, Javorníkách, Bílých Karpatech nebo Krkonoších. Doufejme, že u nás tyto šelmy alespoň chvilku vydrží.
Medvěd hnědý
Medvěd je určitě jedním ze zvířat, se kterými se v přírodě určitě nepotřebujeme setkat. U nás žádná trvalá populace medvědů nežije, jen se sem jednou za čas zatoulá ze Slovenska a je z toho pozdvižení. Letošního října se medvěd pohyboval přes CHKO Beskydy a Vsetínsko. Čas od času se nějaký medvěd toulá v československém pohraničí, ale prozatím se u nás tento druh asi usazovat nebude.
Kočka divoká
Kočka divoká je dalším zvířetem, které u nás bylo vyhubenno na přelomu 18-19. století. Tato šelmička preferuje listnaté a smíšené lesy s dostatky úkrytů. V ČR prozatím není žádná stálá populace kočky divoké, přestože byla spatřena na mnoha místech jako Šumava, Javorníky, Doupovské hory, Český les a další. Pravděpodobně prozatím přebíhají z Německa a Rakouska, není však vyloučeno, že se u nás třeba časem usadí.
Orel skalní
Čr je jedno z mála míst v Evropě, kde se v současné době orel skalní nevyskytuje. Proběhl však speciální projekt, který do přírody Moravskoslezských Beskyd vypouštěl orlí mláďata odchyccená na Slovensku. V roce 2013 se dokonce vylíhlo orlí mládě ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku – a to poprvé po 100 letech.
Více informací najdete zde.