Toulky Bruntálskou krajinou a Moravskoslezský kraj v úplně novém kabátě

Připravili jsme pro  vás unikátní výlet, který vám představí Moravskoslezský kraj. Užijete si od každého trochu – kultura, zámek, rozhledna i vodní nádrže… Pokud toho o tomto kraji moc nevíte, teď je ideální čas to změnit!

Výlet 37,33 km, 6 míst

Moravskoslezský kraj | První edukační zastávka

První zastávka našeho výletu bude edukační – a to v Muzeu v Bruntále. Tato organizace se stará o nejdůležitější památky v celém okrese. Z těch nejvýznamnějších vypíchneme zámek Bruntál, hrad Sovinec a kosárna v Karlovicích. Mimo 17 stálých expozic muzeum organizuje přednášky, prohlídky a výstavy.

A teď už rovnou do zámku…

Zámek Bruntál je bezesporu nejvýznamnější památkou regionu. Jako sídlo regionálního muzea hostí zajímavé expozice, které vám oživí návštěvu zámku. V zámku jistě uvidíte pozůstatky působení Řádu německých rytířů – ti mimo jiné dnes podávají žalobu o navrácení zámku a dalších historických budov do původního vlastnictví Řádu.

Venušina sopka s výhledem

Ale pojďme již utéct z města do přírody! Venušina sopka se nachází jižně od Bruntálu a představu jednu z našich prehistorických sopek. Její sopečnou činnost můžete dnes odvodit jen díky červenohnědému zbarvení půdy. Možná vás zaujme kráter na jejím vršku, ale ten bohužel nevznikl přirozenou cestou – ale jako důsledek těžby stavebních hmot. Z tohoto místa je moc pěkný výhled na krajinu kolem a na Praděd.

A když jsme u těch výhledů… Moravskoslezský kraj je jednička

A když jsme u těch výhledů, neodpustili jsme si vás vytáhnout ještě na rozhlednu. Možná shledáte zajímavým, že na stavbu Rozhledny Velký Roudný bylo spotřebováno 18 tun modřínového dřeva. Rozhledna se šesti patry se tyčí do výšky 20 metrů a můžete z ní dohlédnout na Hrubý i Nízký Jeseník, Opavsko, Beskydy a Oderské vrchy.

Vodní nádrž na Moravici

Nemůže být pochyb, že se jedná o vodní nádrž Slezská Harta. Vodní plocha tvarem trochu připomíná čínského draka, a člení se mnohými zátokami. Najdete zde malou vodní elektrárnu, ale často se tu také rybaří nebo koupe. Zajímavostí je, že se zde natáčel velkofilm Johanka z Arku.

Kružberk jako zásobárna pitné vody | Moravskoslezský kraj

Náš výlet zakončíme na vodní nádrži Kružberk. Tato nádrž je známá vysokou betonovou hrází. Společně s nádrží Slezská Harta slouží rovněž jako prvek protipovodňové ochrany. Doufáme, že se vám výlet líbil!

Moravskoslezský kraj a další výlety

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com