FRÝDLANT – Výlety – Obří sud, zámek Frýdlant a další poklady

Frýdlant je magické místo! Lidé se na Frýdlantsku začali usazovat již v pozdní době kamenné. Nejstarší důkazy o jejich pobytu se nacházejí na Pohanských kamenech poblíž Višňové, kde se našly kamenné sekery pocházející této doby. V době bronzové bývalo hradiště na vrchu s názvem Chlum. První soustavnější osidlování kraje ale začalo až během 6. století našeho letopočtu, kdy se zde usadili lovci a rybáři přicházející sem směrem z Lužice.

Frýdlant a Frýdlantsko v celé své kráse

Frýdlantsko v celé své kráse

Najdete tu jak město Frýdlant se svým známým frýdlantským zámkem, tak kovárnu Ondřeje Stelziga, vůdce selských nepokojů koncem 17. století, i Žijící skanzen na začátku Jindřichovic, kde si zrovna můžete projít naučnou stezku s názvem “Okolím Jindřichovic, za výšinami ideálů a do údolí duše”, která je rovněž vhodná i pro cyklisty. Projít se můžete na nejvyšší vrchol této oblasti s krásným názvem Andělský vrch.

Nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě

Frýdlant je známý zejména svým hradem přestavěným v 16. století na renesanční zámek. Tento hrad se stal po bitvě na Bílé hoře majetkem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Posledními vlastníky hradu byli Clam-Gallasové, kteří jej již roku 1801 zpřístupnili veřejnosti, Frýdlant se tak stal nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě.

Trocha zajímavostí a historie

Další z významných zastávek ve Frýdlantu by pro vás mělo být Městské muzeum Radnice na frýdlantském náměstí T. G. Masaryka. Naleznete tam malou galerii obrazů, Valdštejnskou místnost, selskou jizbu, měšťanský pokoj, hudební salónek, památky na starý Frýdlant, střelné zbraně, popravčí meč a další zajímavosti. Dalším muzeem je Špitálek, který se věnuje archeologii, řemeslům a historii města. Unikátním exponátem je nález základů chlebové pece, jejíž replika je umístěna na nádvoří muzea.

Lázně Libverda, poklad pro duši i pro národ

Lázně Libverda jsou poklidným místem s příjemným klimatem. Samotná historie lázeňství je datována do konce 14. století, tedy od objevení účinků místních minerálních pramenů. Jezdí sem zejména lidé s onemocněním pohybového aparátu, srdce a krevního oběhu. Některé z historických budov lázní jsou dokonce zapsány v Národním památkovém fondu České republiky.

Klingerovo mauzoleum

Klingerovo mauzoleum najdete v Novém Městě pod Smrkem na místním hřbitově. V roce 1901 jej nechali postavit potomci zakladatele zdejšího textilního podniku – Ignaze Klingera. Cenné je zejména původní pískovcové obložení a vnější kamenická výzdoba budovy. Budova zrekonstruovaná až v letech 1995 – 2000 byla v roce 1993 zapsána do seznamu kulturních památek.

Zastavte se na jedno v Obřím sudu

Restaurace Obří sud patří k nejoblíbenějším výletním místům Jizerských hor. Neobvyklá stavba sudu přitahuje návštěvníky snad ještě víc, než krásný výhled do okolí. Obří sud má délku 14,15 metrů, výšku 11,4 metrů a šířku 10,5 metrů a celý je vyrobený ze dřeva. Krom restaurace v něm najdete taneční sál a salónek.

Oficiální stránka

Wikipedie

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com