Západ Středních Čech – Honosný Karlštejn, kouzelná příroda Křivoklátska a klenoty Českého krasu

Kousek od našeho hlavního města Prahy se rozprostírá oblast, která vás okouzlí svou přírodou i historickými stavbami dokládajícími bohatou minulost. Ne nadarmo si naši panovníci v této oblasti vybudovali svá královská sídla – hrady Křivoklát a Karlštejn či přemyslovskou rotundu Budeč.

Příroda osídlená po tisíce let

Součástí tohoto kraje je i dodnes neosídlený, zalesněný výběžek Hřebenů jihozápadně od Zbraslavi, kde se nachází několik keltských oppid neboli hradiští z doby před naším letopočtem. Měli by jste se sem podívat už jen kvůli nádherné přírodě Křivoklátska a Českého krasu. Mezi hustými lesy najdete i ráj vodních turistů, malebné údolí řeky Berounky.  S dětmi můžete navštívit místní aquaparky, udělat si výlet na Svatou Horu nebo navštívit malebnou Dobříš s překrásným zámkem a neméně zajímavým parkem.

Klenoty Českého krasu

Český kras je největším krasovým územím v Čechách. Najdete v něm skalnaté útesy, jeskyně i množství jedinečné fauny a flóry. Mezi oblíbené turistické cíle patří Velká a Malá Amerika, 300 – až 400 milionů let stauré Koněpruské jeskyně s krápníkovou výzdobou či hrad Karlštejn. Nejvíce ceněnou lokalitou Českého Krasu je Klonk u Suchomast.

Pro romantické duše je určena procházka do malebné vesničky Svatý Jan pod Skalou, kde si připadáte, jakoby se zde zastavil čas. Malá silnička vás dovede přímo před místní klášter, nad kterým se tyčí 210 metrů vysoká vápencová skalní stěna s dřevěným křížem. Můžete na ni vystoupat. Vaše námaha bude odměněna nádherným výhledem do okolní krajiny.

Hrad Karlštejn v hlavní roli

Hrad Karlštejn všichni jistě znáte minimálně ze slavného filmu Noc na Karlštejně. Karel IV. jej nechal postavit v letech 1348-65 na levém břehu řeky Berounky. Nejkrásnější je zejména jeho bohatě zdobená velká věž s kaplí sv. Kříže.

Příroda Křivoklátska i historické dědictví

Křivoklátsko patří mezi jedny z našich nejcennějších chráněných území. Bylo dokonce v roce 1977 vyhlášené genovou bankou dřevin v programu Člověk a biosféra organizace UNESCO. Čeká tu na vás hustá síť pěších, cyklistických a jezdeckých tras. Oblíbené jsou výlety na hrady Křivoklát, Točník a Žebrák, Krakovec, Týřov, památku Hamousův statek a Skryjská jezírka. Milovníci vodních radovánek si jistě přijdou na své při sjíždění řeky Berounky.

Hrad Křivoklát byl založený kolem roku 1230 za vlády Přemysla Otakara II. Velký rozkvět hradu přinesl Vladislav Jagellonský, který z něj vytvořil reprezentativní sídlo. Svými uměleckými a historickými hodnotami se řadí mezi nejvýznamnější památky ČR.

Křivoklátsko inspirovalo a dodnes inspiruje naše i cizí umělce. Odehrává se zde děj i několika příběhů české literatury například od Aloise Jiráska, Karla Hynka Máchy nebo Oty Pavla. Rádi se sem vrací i filmaři, točila tu mimo jiné Angelina Jolie, Matt Damon a Elijah Wood.

Mystická Svatá Hora u Příbrami

Mnoho poutníků dodnes láká Svatá Hora u Příbrami, která byla kdysi největším a nejproslulejším poutním místem v Rakousku-Uhersku. V 17. století zde vystavěli jezuité bohatě zdobený chrám s přilehlou rezidencí. Z Přibrami vede ke Svaté Hoře kryté schodiště, postavené v letech 1727-28. Areál je otevřený celoročně.

Jedinečný Průhonický park

Obdivovatelé zahradní architektury jistě neopomenou navštívit průhonický park, který je jedním z nejvýznamnějších děl světové zahradní architektury. Najdete zde téměř 1 200 druhů cizokrajných stromů a rostlin na rozloze 240 ha i s alpinem a rosariem. Parkem vede na 40 kilometrů pěších cest.

Hrad Karlštejn

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com