Romantický hrad Gutštejn, který je obestřen tajemstvím

Plánujete výlet do východních Čech? Pak si udělejte chvilku a navštivte hrad Gutštejn – určitě nebudete litovat romantického výletu ve dvou… Pokud s sebou chcete vzít i děti, pak věřte, že budou touhle pohádkovou zříceninou určitě nadšeny. Kouzelná stavba protkaná pověstmi a ten výhled! Co všechno byste o Gutštejnu měli vědět?

Neústupně vybudovaný na skále

Gutštejn najdete uprostřed hustého lesa poblíž Konstantinových lázní. Zaručujeme vám dokonalou atmosféru – příjemná příroda údolí Hadovky, a najednou ho uvidíte – hrad, neústupně vybudovaný na skále. Právě kvůli své pozici na nestabilním ostrohu byl v minulosti několikrát přestavován. Lokalita mu ovšem poskytla i výhody – např. během husitských válek, kdy se husitům hrad nepodařilo vyplenit.

Gutštejn a co nám z něj zbylo

I přesto, že komplex není nikterak rozsáhlý, rozhodně stojí za vidění. Co nám tedy z Gutštejnu vlastně zbylo? Zbytky dvou paláců a hradeb, ale v nejvýraznějším prvkem stavby je samozřejmě věž. Pozornému oku neuniknou ani střílny, náznaky štoly nebo původní místo cisterny na vodu. Přesto, že zde byla plánována rozsáhlejší rekonstrukce, prozatím se kolem nic neděje. Však jeho čas ještě přijde!

Z pohádky do pohádky

Silueta této romantické zříceniny je vám však pravděpodobně povědomá… Odkud? V pohádce Z pekla štěstí 2 si hrad střihl roli zbojnické sídla loupeživého krále Brambase. A rovněž si ho můžete pamatovat jako místo z pohádky O uloupené divožence. Takže pokud máte děti, určitě je vezměte na Gutštejn na pohádkovou výpravu.

Bílá paní Gutta a mnichův přízrak

Gutštejn má rovněž – jako správná zřícenina – nejednu děsivou pověst! Jedna z nich vypráví o paní Guttě neboli místní bílé paní. Ta hrad natolik milovala, že ho nechtěla opustit ani po své smrti. Prý ji dokonce můžete zahlédnout, jak za měsíčního svitu bloudí po hradbách a hledá svou komnatu. Dalším přízrakem je duch mnicha, který byl pro své zhýralé mravy, zabit hradním pánem. I ten stále čeká na Gutštejně na mladíka dobrých mravů, který mu dopřeje klid.

Přečtěte si také: Na Andělské hoře se setkává zemská a kosmická energie, díky čemuž patří mezi 1 ze 70 míst na světě s pozitivní energií.

Gutštejn

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com