Záhadný kraj v okolí Rejvízu, který ve svých rašeliništích utopil prostopášné mystické město

Navštívili jste někdy Rejvíz? Neobvyklé jméno, že… Pokud ale máte v oblibě Jeseník, neměli byste tuto vesničku a stejnojmennou přírodní rezervaci vynechat. Příroda je zde vskutku neobvyklá a poutavá, stejně jako pověsti, které k tomuto kraji prostě patří.

Zločin a trest bez kudrlinek

Rejvíz je nejvýše položená vesnice ve Slezsku. Jeseníky mohou být krásné a inspirativní, ale když přijdou mlhy a začne být ponuro, vykoukne na vás úplně jiná stránka tohoto místa – drsná a tvrdá, která neodpouští. Proto i místní pověsti se nesou v germánském duchu – neočekávejte pohádky pro děti, ale spíš zločin a trest bez kudrlinek.

Rašeliniště pamatující i dobu ledovou

Kvůli vysoké poloze v horách uprostřed lesů byl život v Rejvízu skutečně těžký. Neobvyklý název pochází ze slova Reihwiesen – v překladu řada luk. Zajímavá je ale přilehlá přírodní rezervace s obrovskými rašeliništi, která pocházejí z doby ledové, takže zhruba před 7000 lety. Neobvyklá krajina i atmosféra je něco, co musíte zažít na vlastní kůži.

Mystické město Hunohrad, které Praděd potopil na dno jezera

Po turistickém chodníku se můžete dostat k mechovému jezírku. Legenda praví, že přesně v tomto místě stávalo kdysi město Hunohrad, jehož obyvatelé žili prostopášný život díky zlatu a drahokamům, které jim přinášela řeka Opava.

Nezasloužené bohatství vedlo k hříchu a pýše, která jim dokonce velela usmrtit kněze, který kázal umírněnost. Praděd na ně proto seslal pomstu a potopil město i s jeho obyvateli do jezírka. Prý ještě dnes můžete vidět věžičku místního kostela vystupujícího z jezírka, jako věčnou připomínku toho, že život v hříchu se nevyplácí.

Pastýř odsouzený za zneuctění chleba

Další mystickou postavou tohoto kraje je pastýř Gill, který byl potrestán za zneuctění chleba, který je přece nejvýznamnější Boží dar. Proto byl odsouzen bloumat mezi rašeliništi, ochraňovat poctivé a trestat hříšné. I přesto, že je prý nerudný a náladový, vždy potrestá bezpráví a stojí na straně dobra.

Jeseník – Rejvíz

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com