Když se řekne jeskyně či propast, jen málo komu se nevybaví Moravský kras, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti v celé střední Evropě. Najdete tu více než tisíc jeskyní, ovšem je pět je oficiálně přístupných veřejnosti. Královnou Moravského krasu je Macocha, se svou temnou legendou o žárlivé maceše. Pojďme se podívat na krásy tohoto místa.

O žárlivé maceše

Propast dostala jméno podle jedné staré pověsti o žárlivé maceše. Ta tolik žárlila na dítě svého muže, že se ho rozhodla bezcitně svrhnout do propasti. Strašný čin si ale vybral svou daň! Macechu natolik trápily výčitky za to, co provedla, že nenašla jiné východisko, než aby sama ukončila svůj život a skočila do propasti.

Macocha, Autor: Doronenko, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Macocha a její okolí

Přijďte se proplout na řece Punkvě Punkevními jeskyněmi se známou propastí Macochou, pokochejte se unikátními hůlkovými stalagmity v Kateřinské jeskyni či bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou jeskyně Balcarka. Nesmí vám uniknout ani Sloupsko-šošůvské jeskyně se svými mohutnými chodbami a propastmi. Děti jistě ocení ekologický vláček a lanovku, kterými se dostanete k Punkevním jeskyním a Macoše.

Macocha -Punkevní jeskyně - Moravský kras - Jupigo
Punkevní jeskyně, Autor: Jerzystrzelecki, Zdroj: Wikimedia, Licence: CC BY-SA 3.0

Macocha | Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně lákají všechny na podzemní plavby po říčce Punkvě. Prohlídka jeskyní pro vás začne Předním dómem, jehož vchod hlídá největší stalaktit jeskyní s příznačným jménem Strážce. Dále půjdete chodbou do Hlinitých síní, které sousedí se Středním dómem s nepřístupnou Krystalovou chodbou. Za Stalagmitovou chodbou klesá dno jeskyně do Zadního dómu, odkud se dostanete až na dno slavné Macochy.

macocha
Macocha, Autor: Doronenko, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Světoznámá propast Macocha, která dostala své jméno podle smutné pověsti ze 17. století, je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě. Vznikla zřícením stropu velké jeskyně.  Dnem propasti protéká již zmíněná Punkva, která napájí dvě jezírka.

Kateřinská jeskyně - Moravský kras - Jupigo
Punkevní jeskyně, Autor: Pudelek, Zdroj: Wikimedia, Licence: CC BY-SA 3.0

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně, pojmenovaná podle pověsti o pasačce Kateřině, je známá jednak svými nálezy, ale také Hlavním dómem, což jsou největší prostory v Moravském krasu a zároveň největšího veřejnosti přístupného podzemního dómu v celé naší republice.

Punkevní jeskyně, Autor: Prazak, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-2.5

Tento dóm mimo jiné vyniká výbornou akustikou, a proto jsou zde několikrát do roka pořádány hudební a pěvecké koncerty. Prohlídka dále pokračuje do Nové jeskyně s barevně nasvíceným útvarem Čarodějnice a Bambusovým lesíkem tvořeným vzácnými, několik metrů vysokými hůlkovými stalagmity. Dále zde můžete vidět například Ovečky, Pagodu a Sintrový vodopád.

Jeskyně Balcarka - Moravský kras - Jupigo
Kateřinská jeskyně, Autor: Doronenko, Zdroj:Wikimedia, Licence:CC BY-SA 4.0

Machocha | Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka je úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobou. Ze vstupního portálu vás cesta povede do Wilsonových rotund a dále do Velkého Fochova dómu, jehož strop zdobí průhledné stalaktity a záclony. Pak vás již čekají nejkrásnější části celého Moravského krasu – Galerie a Přírodní chodba. Další zastávky jsou Dóm zkázy, Objevitelský dóm a Popeluška.

Sloupsko-šošůvské jeskyně - Moravský kras - Jupigo
Balcarka, Autor: Doronenko, Zdroj: Wikimedia, Licence: CC BY-SA 3.0

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně patří do systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v České republice. Z jeskyně Nicové se dostanete do Eliščiny jeskyně s úžasnou krápníkovou výzdobou a vynikající akustikou. Cesta podzemím dále vede prokopanou chodbou do nejrozsáhlejší části Sloupsko-šošůvských jeskyní – Starých skal.

Macocha, Autor: Doronenko, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

Dalším zastavením je Kolmá propast a Nagelova propast. Od Nagelovy propasti vede trasa k Trámové chodbě, která přechází ve 260 metrů dlouhou Stříbrnou chodbu, odkud se dostanete do Šošůvských jeskyní. Ty sice nejsou tak rozlehlé, mají ale nádhernou a zachovalou krápníkovou výzdobu.

Punkevní jeskyně, Autor: Prazak, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-2.5

Jeskyně Výpustek

CHKO Moravský kras je mimo jiné tvořena jeskyní s názvem Výpustek. Křtinský potok svojí činností umožnil vzniknout významnému jeskynnímu systému se spletitým labyrintem temných chodeb a rozměrných dómů. K místu dojdete z obce Křtiny nebo Babice nad Svitavou po červeně značené turistické stezce. U Výpustku je název přírodní rezervace, jíž je jeskyně součástí.

Propast Macocha - Moravský Kras - Jupigo
Macocha, Autor: Pixelfix, Zdroj: Wikimedia, Licence: CC BY 3.0

Macocha | Kam vyrazit v okolí?

Pokud se budete chtít podívat i po okolí této úchvatné krasové oblasti, navštivte renesanční zámek Rájec nad Svitavou s luxusními interiéry, sbírkou orientálního porcelánu a nezapomenutelnou obrazárnou či jedno z nejstarších poutních míst, Mariánský chrám Křtiny přezdívaný Perla Moravy vystavěný slavným Santinim. Podle staré pověsti ve zdejším údolí křtili Cyril a Metoděj a jejich žáci. Milovníky techniky nadchne památková rezervace Františčina huť v Josefově, která je nejstarší dochovanou hutí ve střední Evropě nebo větrný mlýn v Rudici.

propast macocha - jupigo
Macocha, Autor: Jerzy Strzelecki, Zdroj: Wikimedia Commons, Licence CC-BY-SA-3.0

To nejlepší z Moravského krasu

Pokud si chcete objevit další úžasná místa v Moravském krasu, podívejte se na další tipy na výlet Moravský kras – Tajemství propasti i záhady hlubokých jeskyní.

Macocha

Moravský kras

Moravský kras Wikipedie