Jižní Morava a Mikroregion Kahan: po stopách horníků do houbařského ráje

Mikroregion Kahan je jedním z nejkrásnějších koutů České republiky. Schován ve stínu Brna a neprávem přehlížen při cestách na jižní Moravu, nabízí tento malebný kout na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny pestrou nabídku volnočasových aktivit, ze kterých si vybere doslova každý. Jižní Morava!

Důl s nejkvalitnějším černým uhlím

Název Kahan odkazuje k bohaté hornické minulosti. Na území mikroregionu se totiž nachází rosicko-oslavanský uhelný revír, který je sice jedním z nejmenších v Česku, ale zato se zde těžilo nejkvalitnější černé uhlí. Těžba byla zastavena v roce 1992, ale dodnes ji tu připomíná celá řada zaniklých dolů se zachovalými těžními věžemi, úzkokolejná trať nebo expozice hornictví v oslavanském zámku.

Pověsti o permonících

Nejhlubší štoly dosahují hloubky až 1,5 kilometru a podle pověstí v nich dosud žijí permoníci. Za těmito malými skřítky se ostatně můžete vydat díky projektu S Kahanem za permoníky, který vás po jejich stopách povede buď pěšky, na kole nebo speciálním parním vláčkem. Odkazu hornictví se totiž věnuje také stálá výstava Muzea průmyslových expozic ve Zbýšově s ukázkami úzkokolejných lokomotiv a vagónů. Těmi se můžete projet podle jízdního řádu, který naleznete na www.mpz.cz.

Naučná stezka Rosice

Pokud přemýšlíte, kam si udělat v mikroregionu výlet, jasnou volbou je Naučná stezka Obora Rosice. Trasa je 4 kilometry dlouhá a má 8 zajímavých zastávek. Přiblíží vám přírodní zajímavosti, geologii a historii tohoto regionu, stejně jako místní faunu a flóru.

Jižní Morava | A co dál stojí za vidění?

Přímo v Rosicích můžete navštívit kostel sv. Martina, Rahnův palác, Starý Pivovar nebo středověké kolbiště. Pokud vám nevadí jít ještě o kousek dále, můžete obdivovat Rosický rybníček nebo kapli Nejsvětější Trojice. A tip na výlet? Skvělá je cesta z Rosického zámku do včelařského skanzenu, kde najdete muzejní expozice i včelařské galerie, které zaručeně stojí za to!

Jaké zajímavé akce můžete v okolí navštívit?

V Rosicích můžete najít nejednu kulturní akci a většina z nich se koná v zámeckém kulturním centru nebo přímo na zámku. Přednášky, koncerty či expozice nebo dokonce i gastro akce. Chcete o nich vědět víc?

Jižní Morava | Zajímavosti z Babic u Rosic

Když už budete v okolí, udělejte si chvilku na Babice u Rosic. Za návštěvu rozhodně stojí kaple sv. Antonína Paduánského nebo Pomník obětem světových válek. Velkou zajímavostí je Pamětní kříž k odchodu Napoleonovy armády. A co nějaký výlet? Rovnou z muzea plného nádherných důlních vláčků vyráží netradiční úzkokolejná trať. Procházka podél kolejí vás vrátí do časů bývalé hornické činnosti a dovede až k místům, kde se těžilo nejkvalitnější české uhlí.

Akce a historie z Tetčic

Tetčice rovněž nabízí nejednu zajímavost – přírodní i architektonickou. Mimo Pomníku obětem 1. světové války za zmínku rozhodně stojí kaple svatého Floriána, Tetčická bažina nebo socha sv. Jana na vrcholku skalky poblíž Tetčič. Zajímá vás spíše kulturní vyžití? Besedy, akce pro děti i seniory, taneční zábavy, přednášky i mše!

Jižní Morava | I Neslovice rozhodně stojí za povšimnutí

Obec Neslovice má také mnoho co nabídnout. Kostel Narození Panny Marie a kaple svatého Gottharda a Floriána jsou přímo v městečku. Pokud byste si rádi trochu protáhli nohy, můžete se podívat na přírodní park Rybičková skála, na rybník Neslovice nebo si rovnou udělejte výlet na rozhlednu V. Menšíka. Rovněž přírodní park Patočkova hora by se vám mohl zamlouvat. A pokud vás spíše zajímá kulturní dění, také se máte na co těšit!

Přečtěte si také: 66 dech beroucích míst na jižní Moravě, které zaručeně musíte vidět!

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com