Jižní Morava je jeden z nejkrásnějších koutů naší země. Najdete tu všechno – hrdé architektonické skvosty, divy z rukou Matky Přírody nebo úchvatné monumenty vytvořené člověkem. Nechte se unést na místa, kde se čas zastavil a vy si můžete dovolit snít. Přinášíme vám 65 tipů na výlety jižní Morava. Takže, teď se pustíme do výběru toho nejlepšího!

Město Kyjov

Kyjov a jeho okolí má šmrnc jižní Moravy – vinné sklípky, skvělou kuchyni a dobrosrdečné lidi. Nebojte se vzít s sebou děti, protože i oni si výlety v okolí Kyjova rozhodně užijí. Inspirujte se našimi nápady, které najdete v článku Kyjov TOP místa – pyšné zámky, mystická příroda a víno na každém kroku.

výlety jižní Morava

Radniční věž Znojmo

Radniční věž je dominantou města Znojmo. Gotická stavba láká turisty z blízkého i širokého okolí – zvršku můžete vidět Pálavské vrchy, Českomoravskou vrchovinu nebo i rakouské Alpy. Podívejte se na mapu.

View this post on Instagram

#znojmo #znojmocity #mojeznojmo #znaim #зноймо

A post shared by znojmocity.cz (@znojmocity.cz) on

Zřícenina Dalečín

Zřícenina Dalečín stojí ve stejnojmenné obci na kopci nad řekou Svratkou. Řeka ho obklopuje ze tří stran, což je velmi strategická pozice. Okolí zříceniny je upraveno jako park, lákající k osvěžujícímu posezení. Jukněte na mapu.

Obec Prušánky

Prušánky jsou klasickou jihomoravskou vinařskou obcí. Je to jedno z těch míst, kde tradice prostupují každým koutem – krojované slavnosti a bujará vinobraní. Pokud jste spíše na památky, pak je zde farní chrám se čtyřmi zvony a četné kříže. Než si naplánujete výlet na jižní Moravu, podívejte se na mapu.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanějšími jeskyněmi v ČR a turisté z dalekých kontinentů obdivují jejich jedinečnou krásu. Můžete využít plavbu s lodičkami, díky nimž uvidíte veškerá zákoutí jeskyní včetně legendární Macochy. Podívejte se na mapu.

Zámek Mikulov

Zámek Mikulov je rozhodně dokonalý tip na výlet na jižní Moravě. I přestože zámek roku 1945 shořel do základů, znovu se skví v celé své kráse! Rozhodně doporučujeme navštívit vyhlášenou zámeckou knihovnu. Mrkněte  na mapu.

View this post on Instagram

Ostatni punkt majówki #zamek #castle #awesome #super

A post shared by Marek Klimkowski (@marekklimkowski) on

Propast Macocha

Nejznámější česká propast – Macocha. Macocha je součástí rozlehlých jevů a dómů Moravského krasu. Již asi každý slyšel pověst o žárlivé maceše, po níž má povětsná Macocha své jméno. Jukněte na mapu.

Hrad Znojmo

Dalším tipem na výlet je Znojemský hrad. Prohlédněte si zachovalou architektonickou památku, stejně jako působivé interiéry včetně pánského a dámského salonku. Nechte se vtáhnout do víru historie! Koukněte na mapu.

Chřiby

Krajinná oblast Chřiby je velmi známá svou kouzelnou krajinou, potůčky, studánkami a různými tajemnými místy. Běžně můžete narazit na zříceniny, zapomenuté kazatelny a další téměř mystické úkazy.

Město Znojmo

Město Znojmo se nachází poblíž rakouských hranic na levém břehu řeky Dyje. Toto město rozhodně stojí za návštěvu, protože budete moci obdivovat nádherné historické památky a pocítit kulturního znojemského ducha. Chcete vědět, kam na výlet tento víkend na Moravě?Koukněte na mapu.

Moravský kras

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je jednou z nejvyhledávanějších evropských lokalit, co se krasových jevů týče. Hluboké jeskynní systémy, majestátní krápníky a nevídané propasti. Moravský kras je TOP tip na výlet! Jukněte na mapu.

Svatý kopeček

Rádi vám ukážeme dominantu Mikulova – Svatý kopeček. Svatý kopeček je přírodní rezervace, kde můžete najít mnoho neobvyklých rostlin, zvířat a také výhled do celého širokého okolí. Podívejte se na tip na výlet jižní Morava na mapě.

Zámek Vranov nad Dyjí

Národní kulturní památka zámek Vranov nad Dyjí byste na výletu jižní Moravou určitě neměli minout. Atraktivní lokace v Národním parku Poddyjí je jen třešničkou na dortu nádherného historického dědictví. Jukněte se na mapu.

View this post on Instagram

#marketavejletuje

A post shared by Markéta (@malik_8131__dirk) on

Králův stolec – vyhlídka

V Národním parku Podyjí můžete najít dřevěný altán, který se pyšní názvem Králův stolec. Altán poskytuje překrásnou vyhlídku po okolí, kterou v minulosti využil i polský král Jan III., když odtud pozoroval své vojsko spěchající na pomoc císaři do Vídně. Vynikající tip na výlet tento víkend na Moravě. Jukněte se na mapu.

Kolonáda na Reistně

Impozantní Kolonádu na Reistně najdete v Lednicko-Valtickém areálu. Tzv. gloriet byl vystaven knížetem jako památka na zesnulého otce Františka Josefa I. a jeho synů. Uvidíte 24 perfektně projektovaných sloupů s korintskými hlavicemi. Skvělý tip na výlet jižní Morava na mapě.

View this post on Instagram

💙

A post shared by V i k t o r i e (@insta_torka) on

Zámecký park Lednice

Zahradnické umění v té nejčistčí formě. Zámecký park Lednice se pyšní rybíkem s ostrůvky, světovými dřevinami a palmovým skleníkem. Ještě nezapomeňme na umělou jeskyni, vodopád a sbírku rostlin z celého světa. Kam na výlet o tomto víkendu na jižní Moravě? Koukněte na mapu.

Sirotčí hrádek

Sirotčí hrádek je zřícenina v Pavovských vrších. K jeho neovyklému jménu se váže stará pověra, která je plná bolesti, smrti, zrady a tragédie. Pokud hrádek skutečně navštívíte, jistě se její detaily dozvíte! Jukněte na mapu.

Židovský hřbitov Mikulov

Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších židovských hřbitovů v ČR. Známý je obzvlášť rabínský vršek, kde jsou pochováni zemští rabíni z Moravy. Nejstarší hroby jsou až ze 17. století. Jukněte na mapu.

Baťův kanál

Baťův kanál byl postaven Janem Antonínem Batou, jehož jméno tato vodní cesta nese. Můžete si ho projet na lodičce nebo se zúčastnit bohatého kulturního programu přes léto. Podívejte se na mapu.

Hrad Buchlov

Hrdý hrad Buchlov vždy strážil jižní hranice naší země a nikdy ve své historii nebyl dobyt. Architektura je stále zachovalá, tudíž si hrad bez problémů můžete projít. Jedinečný tip na výlet na jižní Moravě. Koukněte na mapu.

Národní park Podyjí

Až budete plánovat výlet jižní Moravou, nezapomeňte na jediný moravský národní park. Obdivujte kaňon řeky Dyje, specifickou faunu a flóru a pochopitelně také neotřelé výhledy do okolní krajiny. Podívejte se na mapu.

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice je nádherný exemplář historické architektury, která se pyšní skvostnými interiéry a exteriéry. Na závěr si dopřejte procházku překrásnou zahradou s anglickým parkem. Podívejte se na mapu.

Vyhlídka Devět mlýnů

Vyhlídka Devět mlýnů poskytuje unikátní pohled na meandry řeky Dyje a proslavenou vinici Šobes. Užijte si výlet na jižní Moravu s výhledem na nejkrásnější vinici a řeku v celém širokém okolí.

Hrad Lukov

Hrad Lukov je situován na velmi atraktivním místě a proto přitahuje mnoho návštěvníků. Je opředen mnohými pověstmi, z nichž my máme nejradši tu o zazděném pokladu. Mladý pán Štemberk zazdil hluboko v podzemí poklad a posléze zmizel. Hamižný purkrabí prohledal celé hluboké podzemí, ale poklad stejně nenalezl. Poklad je tudíž stále někde na hradě a nikdy nebyl nalezen. Třeba budete mít štěstí! Podívejte se na mapu.

Zámek Lednice

Nechte se unést do pohádky svého dětství kouzelným zámkem Lednice. A pohádka na vás čeká nejen uvnitř, ale i venku – z tohoto zámeckého parku vás bude přecházet zrak. Kam o tomto víkendu na Moravě? Podívejte se na mapu.

CHKO Pálava

CHKO Pálava se pyšní rozmanitou přírodou, překrásnými skalami, voňavými vinohrady, luhy a háji. I přestože spousta oblastí je pozměněna rukou člověka, tak pořád najdete kousky divoké přírody – obzvláště v Pavlovských vrších nebo v Milovickém lese. Podívejte se na mapu.

Hrad Špilberk

Hrad a pevnost Špilberk je centrem společenského a kulturního dění. Můžete navštívit hrad a rozhlednu nebo si prohlédnout výstavy a expozice. Expozice vám přiblíží historii Špilberku, města Brna a mnoho dalších zajímavých věcí. Tip na výlet na jižní Moravu jak vyšitý! Jukněte na mapu.

View this post on Instagram

#Repost @depox81(@repost_via_instant)Spielberg – castle 1625-1749 (org.1240-1277) Builder – emperor Ferdinand III. of Habsburg – Maria Theresia of Habsburg) (king Václav I. margrave Přemysl Otakar II. #přemyslovec) Architect – Nicola de Peroni Style – baroque (gothic) 🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰🏰 Děkujeme @depox81 . Tuto fotku pro ilovejiznimorava vybral @_m.k__p.h.o.t.o.s_ . Pridej k fotce tag #ilovejiznimorava a uverejnime i Tvoji fotku nebo video. 😉👍 #hrad_81 castle #morava_81 moravia #hrad_jm_81 castle region Brno 🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿🇨🇿 #pamatky #Castle #zamek #jihomoravskykraj #morava #monument #architecture #czechrepublic #travel #trip #history #moravia #castles_oftheworld #manor_n_castle #historicalbuilding #historicalplace #brno #chateau #château #visitczechrepublic #letsvisitmoravia #burg #czvision #spilberg 👍👌 😍 📷 🏰

A post shared by Milujeme jižní Moravu (@ilovejiznimorava) on

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice jsou známé nálezem Věstonické Venuše a dalšími světovými unikáty z doby lovců mamutů. Věstonice jsou ale oblíbené i u milovníků vína, protože celá obec je protkána sklepními uličkami a vinnými sklípky, které schovávají trochu jiné poklady. Jukněte na mapu.

Větrný mlýn Rudice

Větrný mlýn v Rudicích vám ukáže geologickou expozici a historii hornictví v Rudicích. Můžete navštívit i přilehlý geopark. Vaším průvodcem bude děda Eda, jehož život je neodmyslitelně spjat s historii obce.

Janův hrad

Janův hrad je umělá zřícenina hradu z 19. století. Naleznete jej v Lednicko-Valitickém areálu. Dostanete se k němu snadno po turistických trasách, anebo zvolte zajímavější zážitek – a to plavbu lodí. Nezapomeňte se podívat na mapu.

Aqualand Moravia

Aqualand Moravia vám nabídne vnitřní i venkovní bazény, kopu atrakcí a bohatý wellness program. Udělejte si tento víkend výlet na jižní Moravu a děti rozhodně nenechejte doma. Večer budou spát jak v peřince.

View this post on Instagram

Celodenný relax v Aquaparku na Morave.

A post shared by Roman Piater (@romanpiater) on

Červený kostel Břeclav

Známý Červený kostel Břeclav se ve skutečnosti jmenuje Kostel Navštívení Panny Marie. Své přiléhavé přízvisko získal díky použití červených cihel – a to dokonce přes 200 druhů. Prohlédněte si kostel, vylezte na vež nebo si udělejte procházku parkem.

Kostnice Brno

V Brněnské kostnici jsou uloženy oběti středověkých morových ran a válečných obětí. Místo je rozhodně strašidelné a na každém kroku můžete cítit přítomnost smrti. Z druhé strany je to ovšem cenný kus historie, který nám ukazuje mnoho o naší vlastní minulosti. A na takovou podívanou jen tak nezapomenete.

View this post on Instagram

A jedna na krásnou dobrou noc z Brna 😂😂😂👌🔝 děkujeme @maqdoni1 👍👍👍 🔞The Ossuary of St. James’ Church in Brno, Czech Republic 🇨🇿. Death☠ is a must-do solo trip someday or another, after which there are resurrection, judgement and finally another but eternal life either in paradise or hell; based on what one did in this life. So, good people who satisfied God will find death the happiest travel they ever did, while bad and evil people will find death their most painful travel they ever did! Bodies vanish but souls don't, so always take care of your souls, my dear friends. 😊🌹❤ #death #skull #skulls #skeleton #creepy #ossuary #brnocity #brno #visitbrno #moravia #southmoravia

A post shared by Milujeme jižní Moravu (@ilovejiznimorava) on

Hrad Děvičky

Děvičky neboli dívčí hrady jsou situovány na hřebenu Děvína. Najdete je v CHKO Pálava, kde se hrdě tyčí do výšin na vápencové skále. Udělejte si malý víkendový výlet po Moravě! Protože tenhle výhled jen tak nezapomenete! Podívejte se na mapu.

Město Brno

Město Brno je druhé největší město ČR a největší město na Moravě. Město má živého ducha a najdete v něm skutečně bohatý kulturní život. Brno je díky přítomnosti univerzit studentským městem, a proto je velmi osvěžují. Než si uděláte výlet na Moravu, podívejte se předtím na mapu.

Lom Rudice

Lom Rudice jménem Seč je známý tzv. rudickými vrstvami. Ty sedimenty se ukládaly od jurského až spodnokřídového období. To vám možná moc neřekne, proto vám prozradíme, že tyto sedimenty hrají všemi duhovými barvami a tudíž je to skutečně spektakulární podívaná. Podívejte se na mapu a naplánujte si výlet na tento víkend na jižní Moravu.

Hrad Veveří

Skutečný kamenný hrad Veveří přitahuje spoustu turistů a zahraničních návštěvníků. Pokochejte se pohledem zvenku, začněte snít uvnitř přepychových interiérů a na závěr se poddejte touhám v zámeckém parku. Tak atraktivní lokalita se jen tak nevidí. Podívejte se na naši mapu.

Břeclavský mlýn

Břeclavský mlýn, známý také jako Vránův mlýn, se nachází v zámeckém areálu. Tato dominanta města ale strádá vlivem neblahých událostí. Majitel nechává původní mlýn chátrat a v roce 2008 byl taktéž poničen požárem.

View this post on Instagram

Břeclavský mlýn, ve kterém nestraší, ale i obyčejná procházka kolem něj, budí respekt…🤤😓🤤 Děkujeme @_m.k__p.h.o.t.o.s_ a zdravé do Břeclavi 👌🔝😉 Ten náš vyhořelý mlýn je fakt fotogenický 😂😂👍 #sky  #nature #natural#clouds  #naturephotography #natuurphoto #natuur#czech #ilovejiznimorava #forester #sunset  #sun  #tree #stone  #macronature #landscape #city  #landscapephotography #breclav #travel #traveling#trip #photo #photographer #photoshoot#photography #beautifulnature #beautifulphoto #tipnavylet #bestofmoravia Přidej k fotce tag #ilovejiznimorava a uveřejníme i Tvoji fotku nebo video 😉👌🔝

A post shared by Milujeme jižní Moravu (@ilovejiznimorava) on

Zoo Hodonín

Zoo Hodoním je skvělý výlet na jižní Moravě. Můžete vidět přes 700 zvířat, jejichž výběhy jsou zasazeny do krásného prostředí, a proto si tento tip na výlet užijete hlavně s vašimi dětmi. Program na víkend na Moravě zajištěn – jen se podívejte na mapu.

Zámek Valtice

První známky o zámku Valtice se datují až do počátku 12. století. Zámek je mohutné sídlo obklopené dalšími stavbami a zahradou. Je dokonce tak významný, že se dostal na seznam UNESCO. Jukněte na mapu.

Strážnický skanzen

Strážnický skanzen vám předvede lidovou architekturu a život 18. století. Ale velmi zajímavá expozice se týká historie a vývoje vinohradnictví v této oblasti. Užijte si božského klidu v dávno zapomenutých místech naší minulosti.

Zoo Brno

Zoo Brno je ideální tip na výlet s dětmi! Chovají na 1306 zvířat a mezi nejoblíbenější rozhodně patří semišoví lední medvědi. Dejte si pozor, aby vás neslupli k svačině! Kam s dětmi na výlet na Moravu – volba je jasná! Podívejte se na mapu.

Stará radnice Brno

Stará radnice Brno je nejstarší památkou ve městě. Jen 173 schodů vás dělí od fantastického výhledu a naučné expozice, zobrazující historii Staré radnice. Pokud plánujete výlet na tento víkend na Moravě, tak se nejdřív podívejte na mapu.

Hrad Cornštejn

I zřícenina hradu Cornštejn na Moravě rozhodně stojí za návštěvu! Hradu nechybí klasické pověry o Bílé paní. Tou by měla být manželka jednoho z majitelů, která skočila z okna poté, co její muž padl na bojišti. Mrkněte na mapu.

Galerie Brno – Šilingrák

Galerie Brno – Šilingrák prezentuje sochařské umění profesionálů i začínajících studentů. Poslední expozice představovala hejno bronzových dravců a šelem ve volném prostoru Šilingrova náměstí.

Rudické propadání

Rudické propadání je součástí dlouhého jeskynního systému. Jedovnický propast se místy propadá do hloubky až 90 metrů a propast samotná je 153 metrů hluboká. Podívejte se na tento jedinečný úkaz přírody! Jeden ze skvělých tipů na výlet na jižní Moravě – jen se podívejte na mapu.

Zámek Nový Světlov

Anglický tudorský zámek Nový Světlov zároveň funguje jako kulturní centrum, hotel, divadelní sál a restaurace. Nasajte jedinečnou atmosféru okozlujícícho místa, které vás pohladí na duši. Podívejte se na mapu.

Zámek Milotice

Zámek jako ze skutečné pohádky! Přepychový zámek vás provede historií a luxusními interiéry. Komentář je projektován jako vyprávění dcery posledního majitele, takže dostanete náhled do skutečného života poslední zámecké rodiny. A francouzská zámecká zahrada také stojí za návštěvu. Podívejte se na mapu a naplánujte si výlet na jižní Moravu.

Freeport Hatě

Na hranicích Česka a Rakouska najdete super obchoďák. Navštivte 75 obchodů, vyberte si z 250 značek a dejte si vynikající kávu nebo něco dobrého k snědku.

Lednicko Valtický areál

Lichštejnské panství, známé také jako Lednicko Valtický areál, je pod ochranou UNESCO. Do areálu spadají překrásné známky s přepychovými zahradami. Architektonické skvosty jsou zasazeny do romantické přírody, která je zdobena spoustou rybníků a hlubokými lesy. Přeneste se zpátky do pohádky a podívejte se na mapu.

Vesnice Mušov

Zaniklá vesnice Mušov je k nalezení poblíž Pasohlávek. Je to známá archeologická lokalita, která dokládá přítomnost římského opevnění. Můžete najít i královskoku hrobku germánského velmože. Užijte si působivou atmosféru tohoto místa.

Mahenovo divadlo

Mahenovo divadlo je součástí Národního divadla Brno. Bylo to rovněž první elektricky osvětlené divadlo v Evropě. Bohatě zdobený interiér a křišťálové lustry na vás určitě udělají takový dojem, že budete mít problém od nich odtrhnout oči. Další z tipů na výlet na jižní Moravě. Jukněte na mapu.

Archeoskanzen Modrá

Archeoskanzen Modrá symbolizuje Velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví. Skanzen žije skutečně autentickým životem a proto se dozvíte mnoho věcí z této specifické éry našich dějin.

Hrad Templštejn

Tento hrad byl postaven známým řádem Templářských rytířů. Z hradu toho bohužel moc nezbylo, ale i tak je to výlet, kterého nebudete litovat. Takže už víte, kam na výlet na jižní Moravě? Více na mapě.

Obec Čejkovice

Čejkovice v okresu Hodonín se pyšní mnoha zajímavými památkami. Stačí si vybrat – zámek, Templářské sklepy, Domek T.G.Masaryka a mnoho dalšího. Za povšimnutí rozhodně stojí, že T.G.Masaryk zde strávil několik let během svého dětsví. Takovou vesnici jen tak neuvidíte! Nezapomeňte se povídat na mapu.

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada je velmi vyhledávaná rekreační lokalita, obzvláště v letních měsících. Pokud přemýšlíte nad místem na koupání na léto, pak vás brněnská přehrada rozhodně nezklame. Koukněte na mapu.

Historické podzemí ve Znojmě

Znojemské podzemí se táhne do délky 27 kilometrů a tím se řadí mezi nejrozlehlejší podzemní systém ČR. Dříve byly prostory využívány k uskladňování vína, jako odvodňovací štola nebo dokonce jako soudní prostory. Dnes je můžete navštívit jako turistickou atrakci. Ale pozor na strašidla!

Rosa Coeli

Rosa Coeli je bývalý klášter, který dnes již vzdáleně připomíná zašlou úctu premostrátek. Zřícenina kláštera z 12. století je chráněnou kuturní památkou. Zažijte tu neopakovatelnou atmosféru, která dýchá z každého kamene kdysi hrdé stavby. Jukněte se na mapu.

Vila Tugendhad

Vila Tugendhad je funkcionalistické dílo německého architekta – otce moderní architektury. Na výletě po jižní Moravě byste jí rozhodně neměli vynechat. Vila byla mnohokrát restaurována, a proto vypadá stále výtečně.

View this post on Instagram

less is more…

A post shared by @ yungmatej on

Hrad Bítov

První známka o hradu Bítov pochází z 11. století. Hrad je ze třech stran obklopen řekou Svratkou, což je výjimečná ochranná poloha pro hrad. Hrad vystřídal za svúj život nespočet majitelů a dnes je ve vlastnictví státu. Podívejte se na mapu.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Katedrála sv. Petra a Pavla je dominantou nejen Brna, ale i celé Moravy. Dvě věže se tyčí do výše až 84 metrů a vnitřek je vyzdoben převážně v barokním slohu. Udělejte si chviličku a zamyslete se v katedrále o otázkách lidského života a budoucnosti.

View this post on Instagram

Cathedral In Brno

A post shared by Roman Pittner (@piromancz) on

Vrbice sklepy

Vrbice mají dvě lokality s vinnými sklepy a obě jsou diametrálně odlišné. Ta starší se pyšní klenutými sklepy a legenda praví, že sklepy byly napojeny na čejkovickou tvrz. Ta mladší (a známější) pochází z počátku 19. století a sklepy jsou zbudovány s gotickým lomeným obloukem. Udělejte si výlet na jižní Moravu, ochutnejte dobré víno a nezapomeňte se podívat na mapu.

Přijďte a zažijete víc! Přejeme vám skvělé zážitky tým Jupigo.

Milujeme cestování a překrásná místa 

Máte krásné fotky nebo videa z výletu, dovolené či z nějakého nádherného koutu světa? Přidejte k nim náš tag #jupigo a rádi zveřejníme i Váš příspěvek.

Výlety jižní Morava