Zoo Praha

Umístěná v malebném kraji Trojské kotliny, Pražská zoologická zahrada přivítá každého návštěvníka od 9 hodin ráno, včetně víkendů a svátků, aby prozkoumal její rozsáhlé oblasti. Sestává z 15 různých pavilonů a více než 150 zajímavých expozic, které lákají návštěvníky k objevování. Kromě toho nabízí 4 restaurace, 10 míst k občerstvení a různé atrakce, jako je lanová dráha, vláček a mnoho dalšího.

V roce 2018 byla Pražská zoo oceněna jako pátá nejoblíbenější zoologická zahrada světa podle serveru TripAdvisor, což potvrdilo její celosvětovou popularitu. Již v roce 2008 ji magazín Forbes označil jako sedmou nejlepší zoo na světě. Zoo Praha, která byla založena v roce 1931 s pouhými 200 zvířaty, se od té doby rozrostla na rozlohu 60 hektarů, z nichž 50 hektarů představuje expozice zvířat.

V současnosti je domovem 670 různých druhů a téměř 5 tisíc jedinců. Nedávno byly otevřeny nové pavilony, jako je Indonéská džungle, kde můžete spatřit varany komodské, a také expozice lachtanů, Opičí ostrov a zajímavá expozice goril, které zvou k bližšímu pohledu.

Zoo Praha

Zoo Praha proslula také svým úspěšným chovem koní Převalského a významnou výstavou gaviálů indických. Jedním z hlavních lákadel je Údolí slonů, které zabírá rozlohu 7,5 tisíce metrů čtverečních a poskytuje optimální prostředí pro slony indické. V expozici nazvané Velemlokárium, pojmenované po literárním géniovi Karlu Čapkovi, můžete obdivovat největší obojživelníky světa – velemloky čínské.

V roce 2021 byla zprovozněna nová sekce v Teráriu, která hostí expozici českých hadů, zatímco od podzimu 2022 je k dispozici Rezervace Dja, zobrazující přírodní krásy kamerunského pralesa s nížinnými gorilami. Zoo Praha stále rozšiřuje svou sbírku o nové přírůstky, jako jsou agamy límcové, které poprvé začala chovat v lednu 2023.

Pavilon goril

Otevření nového pavilonu goril v Rezervaci Dja zahrnuje mnohem více než jen představení populárních a atraktivních zvířat. Moderní zoologické instituce se také snaží seznamovat veřejnost s druhy, které by jinak mohly být přehlédnuty. V tomto novém pavilonu mají své místo i méně známé druhy jako osináci, talapoini, štětkouni a kaloni.

Pražská zoo slavnostně otevřela nový pavilon goril dne 28. září 2022 při příležitosti svého 91. výročí. Atmosféra tohoto pavilonu přenáší návštěvníky do africké krajiny s hojnou vegetací a zvuky místní přírody. Prostředí vzrostlého tropického pralesa, vesnice s školou a Toulavý autobus, který děti přepravoval mezi pralesy Dja a metropolí Yaoundé v rámci vzdělávacího programu, vytváří iluzi kamerunského venkova a přirozeného prostředí goril.

Tento pavilon rovněž přispívá k povědomí o ochraně goril, kterou Zoo Praha aktivně podporuje prostřednictvím svých projektů v terénu.

Darwinův kráter s živočichy Austrálie a Tasmánie

Darwinův kráter s živočichy Austrálie a Tasmánie

V roce 2020 představila Zoo Praha novou a jedinečnou výstavu nazvanou Darwinova krajina. Tento název i koncept expozice, která je zaměřena na tasmánskou a australskou faunu, čerpají inspiraci z kráteru stejného jména na Tasmánii, jehož vznik byl způsoben dopadem meteoritu před zhruba 700 až 800 tisíci lety.

V této expozici jsou představeny více než dvacet druhů zvířat, s důrazem na ohrožené ďábly medvědovité, kteří jsou známí jako „tasmánští čerti“. Nedaleko od Darwinova kráteru se nachází nový průchozí areál s klokany, kteří se pasou na trávnících přímo vedle návštěvníků.

Rákosův pavilon

Rákosův pavilon
Rákosův pavilon – interiér

V roce 2019 se v Zoo Praha otevřel Rákosův pavilon, který slouží jako domov pro různorodé druhy papoušků, pocházející z různých částí světa, od horských vrcholků po rovinaté oblasti, od polopouští po tropické lesy. Tento pavilon je rozdělen do osmi samostatných expozic, z nichž dvě jsou průchozí, a ptáci jsou zde prezentováni v rámci jejich přirozeného prostředí.

Stezka nazvaná „Voliéry pod skalou“ vede od expozice pand červených k Pavilonu velkých želv a poskytuje prostor převážně pro ptáky. Tři velké voliéry představují hlavní atrakci této stezky, a návštěvníci se zde mohou ponořit do autentického prostředí těchto ptáků. Další oblastí v Zoo Praha věnovanou ptákům jsou „Ptačí mokřady“, kde se mohou návštěvníci setkat nejen s elegantními jeřáby a majestátními člunozobci, ale také s nádhernými rudými ibisy a čilými čejkami, které se šikovně pohybují po mokřadním prostředí.

Zoo Praha a komentovaná krmení

Zoo Praha a komentovaná krmení
Komentované krmení gaviálů

Přijďte zažít vzrušující okamžiky s našimi zvířecími obyvateli a objevte fascinující detaily z jejich života. Během komentovaných krmení budete mít možnost potkat se se svými milovanými zvířaty a poslechnout si zajímavé historky o jejich životě vyprávěné našimi ošetřovateli. Tyto akce se konají od 30. září do března každý víkend a svátek.

Během letních měsíců můžete navštívit komentovaná krmení i během pracovního týdne, a to včetně oblíbených „melounových střed“ u velkých želv a pravidelných veterinárních tréninků lachtanů jihoafrických. Mějte na paměti, že venkovní aktivity jsou závislé na příznivých povětrnostních podmínkách.

Programy

Zoo v Praze nabízí svým hostům široké spektrum zážitků po celý rok, včetně komentovaných krmení zvířat, prohlídek s průvodcem, speciálních programů jako Chovatel v zoo, atraktivních zážitkových aktivit pro děti a edukačních programů pro školy.

V některých měsících je také možnost účastnit se fascinujících nočních prohlídek zoo. Pro rodiče s malými dětmi jsou k dispozici pohodlné kočárky nebo velké trakaře, které pojme i více dětí současně, aby návštěva byla co nejpříjemnější a pohodlná.

Nedávné historické mezníky a zajímavosti ze zoo

Zoo Praha a komentovaná krmení

V srpnu roku 2002 došlo k ničivým povodním, které postihly pražskou zoologickou zahradu, zaplavily téměř polovinu jejího území a způsobily rozsáhlé škody. Následovala rozsáhlá rekonstrukce a výstavba nových expozic, včetně Vodního světa, Dětského koutku, Pavilonu kočkovitých šelem, Pavilonu želv a oblastí jako Indonéská džungle, Afrika z blízka a Africké panorama.

V roce 2008 Zoo Praha přivezla gaviály indické, což jsou jedny z nejvzácnějších zvířat na světě, a stala se tak jedinou evropskou zoo, která tato zvířata chová. Globálně je tento chov mimořádně vzácný, neboť mimo Indii jsou gaviálové přítomni pouze v 10 zoo ve 4 zemích (USA, Japonsko, Singapur, Srí Lanka), kde žije celkem jen 19 jedinců.

Skupina tří samců a čtyř samic gaviála v pražské zoo je rekordní svou početností. V roce 2014 bylo otevřeno velemlokárium, což byla nejvýznamnější událost roku v pražské zoologické zahradě. Tento nový pavilon přináší nový pohled na velemloky a je umístěn v prostředí připomínajícím čínské hory, kde se tito živočichové běžně vyskytují. Tento pavilon také připomíná literární dílo, které ho inspirovalo – Čapkovu „Válku s mloky“.

Mezi další novinky patří herní zóna pro děti v prostorách bývalého slonince – Rezervace Bororo, otevření expozice českých plazů na Zakázance a vytvoření repliky protileteckého krytu. Zoo Praha také disponuje nejkratší lanovkou v České republice, postavenou v roce 1970. Lanovka, spojující pavilon goril nížinných s výběhem koní Převalského, má délku pouhých 110 metrů a kapacitu 720 osob za hodinu, přičemž jízda trvá pouhé dvě minuty.

Poukazy jako dary a elektronická permanentka

Zoo Praha a komentovaná krmení
DCIM101MEDIADJI_0889.JPG

Zoo Praha nabízí možnost získat dárkové poukazy na roční vstupenky i elektronickou verzi této permanentky. Elektronickou variantu je možné snadno pořídit přímo z počítače nebo mobilního zařízení.

Totéž platí i pro zakoupení dárkových poukazů, které mohou být předány blízkým s možností využití dle jejich uvážení. Elektronická permanentka je dostupná ve všech kategoriích, včetně dětských, studentských, rodinných a dalších. Jednou z dalších výhod elektronické varianty je možnost sledování zbývajícího počtu vstupů přímo v mobilním telefonu.

Rozhledna Obora je uzavřena

V dubnu 2018 došlo k uzavření vyhlídkové věže Obora, umístěné na nejvyšším místě zoologické zahrady, odkud byl k dispozici panoramatický výhled na Prahu, údolí Vltavy a okolní areál zoo. Tato dřevěná věž, vysoká 18,5 metru a situovaná v severní části zahrady, musela být uzavřena kvůli nedostatečnému stavu materiálu, který již nezaručoval bezpečný provoz.

Pracovní plán

Měsíc Dny v týdnu Otevírací doba
Listopad Po – Ne 09:00 – 16:00
Březen Po – Ne 09:00 – 17:00
Duben – Květen Po – Ne 09:00 – 18:00
Červen – Srpen Po – Ne 09:00 – 19:00
Září – Říjen Po – Ne 09:00 – 18:00

Náklady na vstupné

Typ vstupného Cena (Kč)
Standardní 330
Zvýhodněné 250
Rodinné 1000

Kotakty

Kontaktovat přes telefon +420 296 112 111
Telefonní číslo +420 296 112 230
Email [email protected]
Email pro dotazy [email protected]
Webová stránka https://www.zoopraha.cz/en
GPS 50,116325 14,411507

Mapa

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com