Ještědský hřbet, oblíbené místo Karoliny Světlé a Liberec, který nabízí spoustu povyražení nejen pro děti

Oblast Lužických hor, Ještěd a Liberec patří k nejrozmanitějším, nejčlenitějším a také k nejroztomilejším v naší republice. Své srdce tu nechala i jedna z našich nejslavnějších spisovatelek 19. století Karolína Světlá. Čekají na vás  starobylá městečka v podhůří a krásu lidové architektury vám nabídne kouzelné Kryštofovo údolí.

Najdete na ní velký počet čedičových a znělcových kup střídajících se s rozsáhlými porosty přirozených lesů a netradičními tvary pískovcových skal. Na mnoha místech se také zachovala známá lužická architektura. Nejvyšším z vrcholů je Luž se svými téměř osmisty metry. Pramení zde řeka Kamenice a můžete tu spatřit ohrožené druhy fauny a flory.

Slavné píšťalové varhany

Zajděte se podívat i na Panskou skálu u Kamenického Šenova, která vás zaujme zvláštním tvarem připomínajícím píšťaly varhan. Tato skála patří k nejstarším geologickým rezervacím u nás a vyhledávají ji zejména filmoví režiséři. Nezapomeňte i na Bílé kameny neboli Sloní skály. Jihovýchodně od Osečné najdete i přírodní útvar Čertova zeď, který je od r.1964 národní přírodní památkou. Ještědský hřbet je známý hlavně svým nejvyšším vrcholem Ještědem se svou dominantou, atypickou moderní stavbou na vrcholu.

Hora, jejíž jméno každý zná

Na nejvyšším vrcholu Ještědského hřbetu najdete slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí. Hotel postavil v letech 1966-1973 architekt Karel Hubáček, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

V létě zde můžete jezdit na výlety například do Jizerských hor, Lázní Libverdy a na zámky Sychrov a Frýdlant. Bohaté kulturní využití nabízí nedaleké město Liberec. V zimě se jezdí hlavně lyžaři, protože zde najdou sjezdové tratě pro začátečníky i náročnější lyžaře, několik lyžařských vleků, visutou lanovou dráhu a také středisko skokanských můstků.

Nový prales – takový, jaký by les měl být

Při procházce po lesích na Ještědském hřbetu můžete narazit na zvláštní barevný les. Zkrátka takový, jaký by měl být. Jmenuje se Nový prales, který tu v roce 2004 začalo budovat sdružení Čmelák. Nový prales by měl být druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les pro rostliny i živočichy, ale také pro lidi. Vznikla tu i naučná stezka, která vás provede nejzajímavějšími místy pralesa.

Liberec město nejrůznějších možností

Hlavním symbolem Liberce i celého Libereckého kraje je zdálky viditelný vrchol Ještěd se svou slavnou stavbou. Při návštěvě Liberce nesmíte zapomenout na novorenesanční radnici, hrázděné Valdštejnovy domky anebo Krajskou vědeckou knihovnu, která roku 2001 získala ocenění Stavba roku. Hebrejské nápisy na zdi připomínají, že stojí na místě za 2. světové války vypálené synagogy a získala přízvisko Stavba smíření.

Děti budou chtít vidět určitě známou Libereckou zoologickou zahradu s jejími bílými tygry. Celou vaši rodinu pak jistě zaujme Liberecké centrum Babylon, kde pod jednou střechou najdete například hotel, lunapark, zrcadlový labyrint i spoustu obchodů a restaurací. Čeká na vás i Aquapark i naučný iQpark, který zpřístupňuje svět vědy a techniky. Jeho základním principem je interaktivnost se zapojením co největšího množství smyslů. Formou her a experimentů poznáváte a objevujete jevy, které se dějí kolem nás.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com