Navštivte druhé největší město v České republice a nebudete litovat. Ptáte se, kam v Brně na výlet? Ukážeme vám všechna místa, která stojí v Brně a okolí za povšimnutí. Kdo si bude chtít odpočinout, toho pošleme na Brněnskou přehradu nebo do spousty klubů, kaváren a restaurací, které lákají na své nejen kulturní lahůdky.

Brněnské podzemí

Brněnské podzemí - Tipy na výlet v Brně a okolí - Jupigo
Autor foto: Kirk / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Už jste někdy byli v brněnském podzemí? Tento rozsáhlý labyrint podzemních chodeb, tunelů, štol, krypt a sklepů najdete téměř pod celým městem. Můžete si zde prohlédnout Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí, prostory rozsáhlého Labyrintu pod Zelným trhem a jeden z nejzajímavějších objevů z poslední doby – nález padesáti tisíc lidských ostatků v kostnici pod kostelem sv. Jakuba.

Vila Tugendhat

Kam v Brně? Vilu Tugendhat, zapsanou do světového a kulturního dědictví UNESCO, si nechali na objednávku postavit manželé Tugendhatovi.  Toto stěžejní dílo světové funkcionalistické architektury navrhl ve třicátých letech 20. století německý architekt Ludwig Mies van der Rohe.  Vila je jedinečná svým otevřeným prostorem a nadčasovým stylem. Uplatnily se v ní jak moderní technologie, tak špičkové materiály, zejména ocel, sklo, ušlechtilé dřevo a kámen. Výstavba tehdy přišla na zhruba pět milionů korun, přičemž v té době stál klasický normální dům asi 50 tisíc Kč.

Mendelovo muzeum

Mendelovo muzeum - Tipy na výlet v Brně a okolí - Jupigo
Autor foto: Misa.jar / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Gregor Johann Mendel byl významnou osobou jak pro vývoj genetiky, tak pro meteorologii a včelařství. Krom stálé expozice si můžeme v Mendelově muzeu prohlédnout různé krátkodobé výstavy, Mendelův včelín či jeho rukopisy, knihy, přístroje a osobní věci. Zájemce o vědu pak jistě zaujmou přednášky z cyklu Mendel Lectures, které představují významné světové osobnosti z oborů biologie, genetiky a molekulární biologie.

Kam v Brně s dětmi

Kam s dětmi v Brně - Tipy na výlet v Brně a okolí - Jupigo
Autor foto: Hvězdárna a planetárium Brno / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 3.0

Krom Hvězdárny a planetária nezapomeňte své děti vzít například do zábavního vědeckého parku VIDA! science centrum nebo na rodinný výlet na hrad Veveří. V Technickém muzeu v Brně si zavzpomínáte na své dětství i na Igráčky. Vaše ratolesti se vyřádí i v centru Bongo či v restauraci jménem Výtopna, která je celá jedním velkým modelovým světem, kde najdete nádražní budovy, tunely, hrady, jezírka s vodopádem a (funkční) padací mosty. Potom se můžete jít povozit na loďce po Brněnské přehradě. Když to dětem nebude stačit, stavte se v ZOO nebo jeďte z Brna pryč a podívejte se do zábavního parku Permonium v Oslavanech, vyškovského DinoParku s modely prehistorických zvířat nebo do Westernového městečka v Boskovicích.

Okolí Brna

Okolí Brna - Tipy na výlet v Brně a okolí - Jupigo
Autor:Pudelek/Zdroj:Wikimedia/Licence:CC BY-SA 4.0

Pokud se chystáte na výlet po okolí Brna, začněte kousek od něj. Hned za městskými sídlišti najdete chráněné krajinné oblasti, jako je Hádecká planinka nebo Stránská skála. Když půjdete z Jehnic, jedné z nejkrásnějších městských částí, zastavte se v přírodním parku Baba nebo na Babím lomu. Kousek od Tišnova na vás čeká Porta Coeli neboli Brána nebes, milovníci historie nesmí zapomenout na Slavkovské bojiště. A to jste ještě nebyli na Pernštejně, na zámku v Oslavanech a Rosicích nebo na zámcích Vyškovska. O těch ale zase příště 🙂

Kam v Brně