Hranická propast – Už jste o ní někdy slyšeli? Měli byste! Tohle je totiž nejhlubší zatopená propast na světě

Už jste slyšeli o Hranické propasti? Tu byste ale měli znát! Nestává se tak často, že by naše republika měla světové prvenství, ale v tomto případě je to tak. Hranická propast je totiž nejhlubší zatopenou propastí světa.

Jak je vlastně hluboká?

Správná otázka, ale nikdo na ni zatím nezná odpověď. Prozatím je oficiální naměřená hloubka 473,5 m, ale pozor! Jejího dna ještě nebylo dosaženo. I téměř půl kilometr je poměrně slušná hloubka, ale jak hluboko vlastně ještě sahá? Některé teorie říkají, že propast může dosahovat až desítek kilometrů.

Ta propast, která se od pradávna jmenovala Propast

Hranická propast se nachází v Olomouckém kraji a najdete ji v rezervaci Hůrka u Hranic. Už od pradávna se jí říkalo prostě Propast (Hranická propast je spontánní nové označení). Najdete ji přímo v centru Hranického krasu. Z vyhlídky můžete kouknout dolů do propasti na Zelené jezírko, které vypadá jako domnělé dno propasti – ale jak již víme, dno je mnohem hlouběji.

Hydrotermální krasový proces v překladu pro normální lidi

Ano, propast i přilehlé jeskyně vznikly hydrotermálním krasovým procesem, takže by vám to už mělo být jasné. Pokud i tak trochu tápete, tak následuje překlad pro normální lidi. Zde totiž nepůsobí voda, ale velmi agresivní vlažná kyselka, která díky puklinám rozpouští vápenec zespodu. Tato kyselka ovšem obsahuje i hélium, které pochází ze zemského pláště, tedy zhruba 40 km hluboko. Uvidíme tedy, co dalšího přinese výzkum.

Tajemné legendy, nejasné jako sama propast

Tajuplné místo jako toto přitahuje legendy jako světlo komáry. Pověstí je skutečně celá řada, ale většina z nich je postavená na stejném základě. Hradní pán se dopustil zločinu (cizoložství, vražda a takové libůstky). Jako trest se pod ním otevřela zem a on spadl do pekel. Ano, tušíte správně, přesně tam se teď nachází propast.  

Netopýři, temní králové noci

V okolí propasti byl zaznamenám vysoký výskyt netopýrů a dokonce mateřské kolonie. Můžete zde najít 4 kriticky ohrožené druhy netopýrů, ale celkově se zde vyskytuje dokonce 16 druhů. V jícnu propasti můžete také najít kriticky ohrožené kapradiny.

Oficiální web

Hranická propast Wikipedie

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com