Pokud milujete hory a ještě jste nebyli v Krkonoších, určitě to napravte. Krkonoše totiž oplývají mnoha českými Nej. Jsou to naše nejvyšší hory s nejvyšším vrcholem České republiky – Sněžkou (1602 metrů), rozhodně nejnavštěvovanější, jako jediné mají vysokohorský ráz.
Najdete tu také opravdu různorodou přírodu včetně nejmohutnějšího vodopádu – Mumlavského a nejvyššího českého vodopádu – Pančávského, nejrozsáhlejšího rašeliniště – Úpského a nejvzácnějšího rašeliniště – Černohorského. Nejkrásnější výhled prý na vás čeká na rozhledně Přední Žalý, která je jedinou kamennou rozhlednou v celých Krkonoších. Nejojedinělejší doklad krkonošských roubených stavení můžete navštívit ve Zvědavé uličce v Jilemnici, která svoje pojmenování získala podle zvláštního uspořádání jednotlivých domů posunutých tak, aby z každého domu bylo vidět ns náměstí.
Co všechno vám Krkonoše nabídnou?
Největším pevnostním komplexem pohraničního opevnění v naší vlasti je pak pevnost Stachelberg. Dnes tu uvidíte vojenskohistorické muzeum. V nadmořské výšce 1386 m pramení řeka Labe, jedna z nejvýznamnějších evropských řek. Ještě ve 12.stol. našeho letopočtu byly Krkonoše divokým, neosídleným pohořím. Patří k nejpozději osídleným místům u nás. Krkonoše coby nejstarší národní park v naší republice sousedí se stejnojmenným národním parkem v Polsku a společně vytvářejí biosférickou rezervaci UNESCO.
Kdo je pán Krkonoš? Přece Krakonoš!Říká se, že Krkonoším vládne Krakonoš. Jak ho někdo rozzlobí, se zlou se potáže. Jeho sněhovou sochu najdete v horském městečku s malebným historickým jádrem Jilemnici, kde tato socha vyrůstá na hlavním náměstí už více než sto let. Krakonoše v nadživotní velikosti objevíte také v přírodní galerii plastik v Hořicích. Další – tentokrát barokní – Krakonošové na vás čekají v takzvaném Braunově Betlému poblíž Hospitalu Kuks.
Krkonoše si bezvadně užijete i s dětmi
Pokud jste si s sebou na výlet do Krkonoš vzali i své ratolesti, nezapomeňte jim ukázat zajímavá místa těchto hor, která se mi jistě budou moc líbit. Podzemí můžete objevovat v dole Kovárna, další informace o hornictví se pak dozvíte v Hornickém muzeu v Harrachově. Tady si můžete prohlédnout i jednu z nejstarších českých skláren nebo se celá rodina svézt na bobové dráze. Děti budou určitě nadšené i ze ZOO a Safari ve Dvoře Králové. Spousty adrenalinové zábavy nabízejí také lanové parky ve Špindlerově Mlýně, Harrachově nebo v Peci pod Sněžkou nebo stezka v korunách stromů v Janský Lázních
Dřevěné roubené domy z Krkonoš
Kdo by neznal dřevěné roubené domy, které uvidíte všude v Krkonoších. Tyto domy mají základní trojdílné uspořádání. Ze zápraží neboli náspu se vchází do síně v prostřední části domu. V zadní části se pak nacházela tak zvaná černá kuchyně, kde hospodyně vařila na otevřeném ohni a obsluhovala pec s kachlovými kamny v hlavním obytném prostoru – sednici. Ta vyplňovala celou průčelní část domu. V jedné její oddělené části většinou žili babička s dědečkem, o které se starala rodina, když už byli staří. K domu ještě patřila komora, chlév a kůlna či stodola.
Z Jilemnice přímo do západních koutu hor | Krkonoše
Jilemnice je východiskem do západních Krkonoš a zároveň kolébkou českého lyžování.Město vzniklo někdy na počátku 14. století jako hospodářské centrum panství drženého pány z Valdštejna. Výhodou Jilemnice je poloha, ze které se můžete vydat do kteréhokoliv směru jak pěšky, tak na kole. A vždy narazíte na nějakou zajímavost jako jsou například Žalý, Zlaté návrší, pramen Labe, Mumlavský vodopád a Labský důl.
Zdatní cyklisté pak ocení spíše výše položená místa jako Horní Mísečky, Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Žacléř. Pro ty, kteří nemají v oblibě výšky, se mohou vydat do Podkrkonoší nebo Českého ráje, kde se ani na chvilku nezastavíte. V samotné Jilemnici vede osm kilometrů dlouhá naučná stezka, která má za úkol seznámit všechny zájemce se zajímavostmi a památkami města. Milovníci cyklistiky se zase mohou vydat na 24 kilometrů dlouhý okruh vedoucí přes Kozinec, Mříčnou, Martinice, Horní Brannou a Hrabačovem zpět do centra města Jilemnice.