Pokud toužíte dovolenou strávit někde v klidu, daleko od lidí a nejlépe v přírodě, zajeďte si do Beskyd a na Valašsko. Najdete tam jak nedotčenou přírodu, tak malebná městečka, architektonické skvosty i historické unikáty. Navštivte jedinečné Muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nebo Štramberk zvaný Moravský Betlém. Nezapomeňte také na nedobytnou pevnost Hukvaldy, se kterou je spojováno jméno jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů Leoše Janáčka.

Zdroj: Instagram, Autor: romii.hankova

Na co se těšit v Beskydech

Beskydy i Valašsko ovšem rády vyzvou i ty, kteří chtějí zažít vzrušení a adrenalin.  Profesionální instruktoři vám zajistí nezapomenutelný zážitek přitandemových letech paraglidingem, rogalem, či kitesurfingem z vrcholků Lysé hory, Prašivé nebo Ondřejníku. Kdo má raději pevnou půdu pod nohama, může využít kilometry cyklostezek nebo singletrek – projíždění se na kole po těch náročnějších terénech v různých stupních obtížnosti. Vaše ratolesti pak jistě ocení jedinečný zážitek v lanových centrech Tarzánie v Trojanovicích či Opičárna v Ostravici.

Zdroj: Instagram, Autor: dominikaull

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Valašsko i Beskydy nabízí výhledy s původními pralesy, horskými loukami i unikátními pseudokrasovými jevy. Vaší pozornosti jistě neuniknou i mnohé chráněné druhy rostlin a zvířat. Mimořádná hodnota této oblasti spočívá v soužití člověka s místní přírodou. Vznikly tu tak úžasná místa, která musíte navštívit. Na území Beskyd  se nachází sedm národních přírodních rezervací, 26 přírodních rezervací a 24 přírodních památek.  K nejznámějším místům patří nejvyšší vrchol Lysá hora, bájný Radhošť, vrch Soláň a rekreační středisko Pustevny s útulnami postavenými podle projektu Dušana Jurkoviče.

Zdroj: Instagram, Autor: jan.jasiok

Radhošť a tajemné pověsti

Radhošť se svou výškou 1129 m n. m. je opředený pověstmi  a naleznete tu i poutní kapli sv. Cyrila a metoděje z r. 1898 s kopií obrazu Valašské madony od A.Liebschera a křížem se sousoším Cyrila a Metoděje od Albína Poláška. 5. července 1931 bylo toto sousoší instalováno za kaplí u příležitosti velké pouti. O kousek dál stojí socha pohanského boha Radegasta – boha úrody, stád a pohostinství. Radhošť je spjat i s historií, v roce 1862 tu manifestovalo na táboře lidu 15 000 lidí za národní práva a odtud také pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla. Na severním svahu hory je vyhlášena národní přírodní rezervace.

File:Moravskoslezské Beskydy - zima 2014 (by Pudelek) 05.JPG
Moravskoslezské Beskydy – Autor foto:  Pudelek / Zdroj: Wikimedia / Licence: CC BY-SA 4.0

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Byl založený již v roce 1925 a v jeho třech částech – Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 150 památkových objektů. Oživují se zde zapomenuté tradiční techniky, lidové umění a obyčeje a rekonstruuje se někdejší život našich předků.

Valašsko na mapě