Rytířská výprava po proudu Sázavy, skrze hvozdy, lesy, hrady a kláštery

Krásný výlet vás provede okolím města a zámku Český Šternberk. Staňte se na okamžik hrdinnou rytířskou družinou, která obchází vlastní panství. Uvidíte dva majestátní hrady, ale podívat se bohužel můžete jen do jednoho – hrad Pirkštejn náleží církvi a není volně přístupný. Výlet zakončíme v Sázavském klášteře, který v sobě zahrnuje celý komplex historických budov. Pojďme na to!

Hrad Český Šternberk s největší sbírkou grafických listů v Evropě

Gotický hrad Český Šternberk stojí na levém břehu řeky Sázavy kousek od Benešova. Je to jeden z mála hradů, který je dodnes v rukou zakladatelského rodu. Nyní je ve vlastnictví již 20. generace. Můžete zde navštívit patnáct místností bohatě vybavených mobiliářem z různých historických období. Významná je i kolekce mědirytin pocházející z dob třicetileté války. Jedná se o jednu z největších monotematických sbírek grafických listů v celé Evropě.

Hrad Pirkštějn, na který se můžete podívat jen zvenku

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století. V roce 1447 Pirkštejn vyhořel, ale byl opravený. V 16. století jej nechal nový majitel Ladislav Malešický z Černožic přestavět. Za selského povstání roku 1627 byl hrad těžce poškozen. Poslední razantní zásah do jeho podoby udělal roku 1712 Václav Oktavián Kinský, který hrad přestavěl na faru. Objekt patří stále církvi a není veřejnosti volně přístupný.

 Klášter Sázava a unikátní Sázavská madona

Sázavský klášter je komplex historických staveb, který založil v 11. století svatý Prokop. Původně gotický areál byl v průběhu historie přestavěn do barokní a renesanční podoby. V prostorách objektu je dnes zřízena expozice zaměřená na historii kláštera. Mezi nejcennější prvky patří gotické fresky mariánského cyklu, především unikátní Sázavská madona, která kárá malého Ježíše. Doufáme, že jste si užili výlet a dozvěděli se něco nového.

Přečtěte si také: Pamatuj na smrt – Hřbitovní kostel s tisíci lidskými ostatky naskládanými do pyramid.

Oficiální stránky

Wikipedie

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com