Jízda králů na Slováckém roku – Dech beroucí podívaná!

Jízda králů je lidový obyčej, který se u nás dnes udržuje už jen na Slovácku a na Hané. Původ tohoto zvyku je obestřen tajemstvím, nicméně na jižní Moravě se těší skutečně velké oblibě. Populární tradice je zapsána i na seznamu UNESCO pro Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Legenda o králi převlečeném za dívku

Původ jízdy králů je dodnes obestřen tajemstvím. Právě kvůli těmto nejasnostem se o něm vypráví nejedna folklórní legenda. Ta nejznámější popisuje úskok uherského krále Matyáše Korvína, který v přestrojení utíkal z bitvy před králem Jiříkem z Pobědrad. Po prohrané bitvě si údajně Korvín oblékl ženské šaty, ozdobil se pentlemi a do úst si vložil růži, aby ho neprozradil mužský hlas.

Potvrzení od starosty a výběr darů

První jízdu, kterou družina musí podniknout, je jízda ke starostovi. Starosta je požádán o povolení pro jízdu králů a splnění jejího vznešeného úkolu. Pokud starosta souhlasí, již nic nebrání královské družině vyjet do okolí a vybrat dary pro krále. Obvykle ve formě peněz nebo alkoholu.

Dary pro krále

Jízdu by zpravidla měli jezdit mladí chlapci, protože jejich účast v jízdě znamená překlenutí milníku dítěte a přijetí dospělosti. Jejich úkolem je ochraňovat krále, který je součástí družiny a také pro něho vybírat dary. Pro každého z nich jde o velkou poctu, protože se stávají součástí místních tradic. Nezapomeňte, že Slovácký rok je oslavou tradic, jarmarků a radostné zábavy!

Věhlasná Jízda králů na Slováckém roku 2019

Jen jednou za 4 roky můžete zažít Jízdu králů na Slováckém roku! A na co dalšího se v rámci tohoto festivalu můžete těšit? Na přehlídku bujarých slováckých tradic, voňavé jídlo, lahodné víno, zvučný zpěv, tanec a spoustu zábavy. Koukněte na zážitky, které vás čekají na Slováckém roku 2019!

Král v ženském kroji, s bílou růží v ústech

Jízda králů obvykle čítá až 30 jezdců, kteří mají rozdílné role a úkoly. Postava krále je obvykle velmi mladý chlapec, protože dle tradice by měl být panic. Musí být oblečen do ženského kroje a v ústech mít růži. Pro rodinu krále je velikou ctí, že jejich potomek byl vybrán pro ztvárnění role krále. Ale i vaše děti si mohou užít nezapomenutelné zážitky na Slováckém roku!

Koho najdete v králově družině?

První jede praporečník s tureckým šátkem, který oznamuje příchod družiny. Za ním jedou tři vyvolávači, kteří promlouvají k jednotlivým občanům a starají se o show celého průvodu. Za nimi jede král chráněn dvěma pobočníky, protože úkolem jízdy je v prvé řadě chránit krále před únosem. Dále v družině najdete výběrčí, děkovníky a jezdce. Užijete si skutečně velkolepou jízdu!

To nejlepší z Moravského Toskánska

Moravské Toskánsko je oblast okolo Kyjova, která svou krajinou i atmosférou, totiž populární italskou oblast připomíná. Pyšné zámky, mystická příroda, vynikající jídlo, úžasná pohoda, dobrosrdeční lidé a lahodné víno na každém kroku.Lepší místo jinde nenajdete! Okoštujte Moravské Toskánsko – nejlepší místa najdete ZDE!

Jízdu králů i Moravské Toskánsko si 💖 zamilujete!

Jízda králů – Slovácký rok 2019

Wikipedie

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com