Brilantní poutní kostel na Zelené hoře, postavený k poctě sv. Jana Nepomuckého

Když dorazíte na poutní místo Zelená hora, okamžitě vás obestře klid a mír… Jde o opravdu výjimečné místo, na němž vás okamžitě zaujmou tvary, barvy a ta kouzelná atmosféra! Nevšední architektura se hrdě vyjímá na vyvýšeném pahorku a je tak působivou dominantou celého okolí, že se zařadila dokonce i na seznam UNESCO.

Zelená hora | Famózní stavba v symbolu nekonečné pětky

Pokud si potrpíte na symboliku, tady jste na správném místě! Legenda říká, že na místě, kde Jan Nepomucký utonul, se objevila koruna z pěti hvězd. Schválně, kolik takových symbolů na Zelené hoře objevíte! Půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, do areálu lze vstoupit pěti vchody, najít můžete dvakrát pět kaplí, pět oltářů a 5 andělů.

Odkazy na Jana Nepomuckého, Krista a “Mlčel jsem”

Pět hvězd se netýká jen místa, kde mučedník utonul, ale také se symbolicky odkazuje na pět ran Kristových nebo latinské slovo o pěti písmenech Tacui – Mlčel jsem. To nám připomíná legendu, podle které světec zaplatil životem za to, že neprozradil tajemství královny Žofie. Jak tedy můžete vidět, o symboly v tomto kostele není nouze a je jen na vás, kolik jich najdete vy.

Když to opat a geniální architekt dají dohromady

Za tento neobvyklý kousek architektury vděčíme opatovi Václavu Vejmluvovi, který se rozhodl toto výjimečné poutní místo nechat postavit. Podnětem k tomu byl nález zachovalé tkáně v hrobě sv. Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále. Právě proto měl být kostel památkou k uctění tohoto světce. A hlavní figurou byl samozřejmě také geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Zelená hora bylo jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst

Tato nádherná stavba byla v minulosti místem mnoha barokních slavností a velice vyhledávaným poutním místem. Ve své době zde byl poutní kostel a klášter, do jejich existence však zasáhl požár a následná žádost opata o zrušení kláštera. I přesto, že byla uspořádaná sbírka, která měla opravy pokrýt, bohužel, své krásy a oblíbenosti již nikdy nedosáhl.

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com