Ať preferujete památky, přírodu nebo jízdu na kole, jižní Čechy vám dají přesně to, co hledáte

Jižní Čechy jsou známé zejména svými rybníky a malebnými vesničkami kolem nich. Najdete tu mnoho historických památek, hradů, zámků i městských památkových rezervací a kochat se můžete i zachovalou přírodní krajinou s množstvím vyhlášených chráněných území.

Královna jižních Čech

Největším z nich je Šumava jakožto součást přeshraniční biosférické rezervace Šumava – Bavorský Les. Druhou důležitou biosférickou rezervací je Třeboňsko. Navštívit však můžete i Novohradské Hory, Blanský les či celou řadu dalších  méně známých chráněných území.

Turisté hojně navštěvují klášter ve Vyšším Brodě a centrum Českého Krumlova bylo dokonce zapsáno na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Na venkově najdete malebné vesničky s typickými zděnými staveními jihočeské lidové architektury neboli tzv. Selské baroko.

Nejvýznamnější historické památky

Na gotické domy se můžete jít podívat do Českých Budějovic na náměstí Přemysla Otakara II., na Žižkovo náměstí v Táboře i  do Jindřichova Hradce. Běžte se projít také na nejstarší dochovaný most v Čechách, který spojuje břehy řeky Otavy v Písku. Tento most je chráněný jako národní kulturní památka.

Nezapomeňte navštívit také zámek v Hluboké nad Vltavou postavený po vzoru tzv. Tudorovské gotiky. Za zmínku stojí jistě i Kratochvíle, původně letohrádek a lovecký zámek Viléma z Rožmberka nebo jedna z nejmalebnějších staveb jižních Čech – Červená Lhota.

Památky lidové architektury

Jihočeské vesnice si na mnoha místech zachovaly svůj původní ráz, který těmto místům dodává kouzlo dávných časů. Mnoho turistů jezdí do jižních Čech obdivovat památky selského baroka. Typickou stavbou tohoto stylu je mohutná selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána s malými dvířky.

Odlišné domy tzv. Alpského stylu můžete vidět ve Volarech. Jedná se o roubené domy s podkrovní světnicí, vyřezávanou pavlačí v předsazeném štítě a sedlovou střechou. Nejkrásnější ukázkou selského baroka je však obec Holašovice nedaleko Českých Budějovic od roku 1998 zařazená na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na kole přes jižní Čechy

Jižní Čechy jsou pro cykloturisty vyloženě rájem.  Oblíbené je rovinaté Třeboňsko nebo ne příliš prozkoumané příhraniční části Jindřichohradecka či Novohradska. Cyklisté se rádi projíždějí i po březích Vltavy, Otavy, Lužnice a dalších řek. Ty zdatnější odmění Šumava nádhernými výhledy do okolní krajiny.

Technické a přírodní atrakce

V jižních Čechách najdete i mnoho technických skvostů postavených v souladu s přírodou. Mezi unikáty patří pozůstatky koněspřežní železnice, která je nejstarší železniční trati na evropské pevnině. Měla před časy spojovat jih Čech s Rakouskem. Kouzelným zážitkem je i cesta ve vlaku jedoucím po úzkokolejce malebnou Českou Kanadou.

U Schwarzenberského kanálu můžete zase shlédnout ukázku historického plavení dřeva, které zde má tradici již od roku 1791. Dnes jsou již ukázky pouze pro turisty. V Dačicích uvidíte památník první kostky cukru, která se na světě objevila v roku 1843. Neméně úžasná jsou i vodní díla, mezi které patří například třeboňská rybniční soustava, uměle vybudovaný vodní kanál Zlatá stoka a vodní nádrže Lipno a Orlík.

Mohlo by vás zajímat: Výlety jižní Čechy – 27 tipů na místa, která musíte vidět. 

Oficiální stránky

Wikipedie

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com