Jižní Morava – kouzelné sklepní uličky, které musíte vidět! Abyste pochopili jejich skutečnou důležitost, představte si sklepní uličky jako žíly a tepny, které přivádějí nesmírně důležité živiny k srdci – vinnému sklípku. Takže pokud chcete pochopit fungování tohoto organismu, projděte se s námi těmi malebně vybudovanými strukturami po cestě k srdci.

Žíly na cestě k srdci aneb kulhající metafora o vinném sklípku

vinný sklípek

Jižní Morava | Vinný sklípek a Malebné sklepní uličky

Jižní Morava se, jako matka vinařských kolonií, pyšní kvalitním vínem, které vzniká ve vinných sklípcích. Obdivujte jejich krásu, která přežila těžké časy. V každé vesničce jsou sklípky trochu jiné – traduje se, že jen na jižní Moravě je přes 20 architektonických stylů, jimiž byli sklípky a uličky postaveny.

vinný sklípek

Jižní Morava | Prastaré vinné sklípky, které pamatují dávno zapomenuté časy

Pro začátek trochu teorie. Vinný sklípek skladuje víno v lahvích, sudech, demižonech nebo jiných nádobách. Tradičně jsou sklepy vybudovány v podzemí – temno a stálá teplota vínu prospívá. Nejen, že prodlouží jeho trvanlivost, ale tyto specifické podmínky pomáhají vínu rozvinout chuť, vůni a další procesy důležité k jeho zrání.

Vinařství SPIELBERG

A kam na ochutnávku?

Pokud chcete okoštovat opravdu kvalitní víno jižní Moravy, potom byste měli navštívit vinařství SPIELBERG. Poseďte v malebném sklípku, ochutnejte prvotřídní víno a dejte si něco dobrého k zakousnutí. Jedinečná atmosféra, kterou jinde určitě nezažijete! Podívejte se na vinařství SPIELBERG a jeho klenoty ukryté v hlubokých sklepích.

Kouzelné sklepní uličky v Moravském Toskánsku, Jižní Morava

jižní morava

Časem zanesená sláva vinařství v Bohuslavicích

Pár století zpět byly Bohuslavice známou vinařskou velmocí. Tuto slávu připomínají hlavně budovy bývalých lisoven, i když i ty jsou postupem času přestavovány. Některé sklepy byly dokonce tak monstrózní, že dovnitř mohl zajet vůz i s koňmi.

bzence jižní morava

Vůně květů tisícileté lípy v Bzenci

Vína z Bzence byla vždy velmi populární – jejich lahodné chuti se těšil už král Václav II. a dokonce i Dante Alighieri. Nejznámějším místním vínem je bezpochyby Bzenecká Lipka. Toto přiléhavé jméno získalo podobností vůně s tisíciletou lípou, která roste v zámeckém areálu.

šidleny jižní morava

Půvabná kolonie Šidleny v Miloticích

Tato vinařská kolonie je vskutku monstrózní – čítá přes 250 sklepů. Uznejte sami, že je to velkolepá podívaná. Její specifická poloha umožňuje skutečně poutavý výhled do údolí, který dotváří kouzelnou atmosféru tohoto živého místa, které nikdy nespí.

skalka jižní morava

Tam, kde tradice stále znamenají mnoho

Vesnička Skalka, ležící ve stínu přírodní rezervace Chřiby, žije svým poklidným životem. Tradiční styl sklepních uliček má svůj kouzelný půvab, který přirozeně doplňuje přírodní bohatství v okolí kolonie. Mimo tradičního vinařství se obyvatelé Skalky věnují vyšívání krojů či malování tradičních kraslic.

hovorany jižní morava

Přes kilometry vinic a sklepních uliček

Vesnička Hovorany se pyšní téměř 200 ha vinic. Sklepní uličky jsou mladšího data, ale možná právě proto mají poutavý a atraktivní vzhled. Skrze místní Hlubokou cestu prochází i Mutěnická vinařská stezka, kterou si výborně užijete třeba na kole.

kelčany jižní morava

Kelčany a smutná historie

 Na Kelčanech se neblaze podepsala tvrdá historie. Řádky vinohradů byly v 50. letech vytrhány a svah znehodnocen. Stále můžete vidět kolonii původních búd, které jsou rozděleny na dvě půlky pískovcovým křížem.

skoronice jižní morava

Folklór je tady doma

Vesnička Skoronice se drží folklóru a tradic – stavění máje, jízda králů i vinobraní. Vinice se zde byly založeny až v 18. st., ale o to rychleji se zapsaly do srdcí všech místních. Můžete tu vidět i starobylý lis, který pamatuje již více jak 9 generací.

šardice jižní morava

Šardické vinice součástí vinařské historie

Obec Šardice a její víno skutečně psaly vinařskou historii – jak dokazuje pečetidlo z roku 162. Ze začátku vlastnila vinice pouze šlechta, ale když museli občané odevzdávat vinné desátky, vinařství začalo bujet v každém koutu této vesničky.

vacenovice jižní morava

Víno s dokonalou vůní i plané

Víska Vacenovice produkovala vína prostá i velmi voňavá, která byla odolná proti nemocem. Dvě historické uličky využívají historického tvarosloví, ale interiéry a lisovny odpovídají náročným moderním požadavkům.

vlkoš

Půvab, styl, krása a dobré víno

Vlkoš je znám i vinařským začátečníkům – vinná réva se zde totiž pěstuje již od 12. st. Najdete zde velmi půvabné kolonie, které jsou vystavěny jako samostatné osady. Klid, krása a dobré víno!

vracov, jižní morava

Pod ochranou patrona moravských vinařů

Ve vesnici Vracov najdete kostel zasvěcený sv. Vavřinci. Tradiční jsou zde společné rodinné sklepy, protože zpočátku se zde vinařství věnovali spíše nemajetní vesničané. Legenda praví, že sklepy sloužily jako úkryt za třicetileté války.

hýsly

Minulost a současnost v dokonalé harmonii

I Hýsly mají jednostrannou sklepní uličku. Najdete zde sklepy staré 200 let, ale i nové stavby z poloviny minulého století. Svou rozlohou vinic jsou Hýsly na 86. místě v celostátním žebříčku. Překrásné místo s historií i fantazií.

Všechna fota pochází z webových stránek města Kyjov.

To nejlepší z Moravského Toskánska

Moravské Toskánsko je oblast okolo Kyjova, která svou krajinou i atmosférou, totiž populární italskou oblast připomíná. Pyšné zámky, mystická příroda, vynikající jídlo, úžasná pohoda, dobrosrdeční lidé a lahodné víno na každém kroku. Lepší místo jinde nenajdete! Okoštujte Moravské Toskánsko – nejlepší místa najdete ZDE!

Moravské Toskánsko si 💖 zamilujete!

Autor: Radek Severa

Sklepní uličky jižní Morava