Zajímá vás street art? Město Praha nabízí spoustu kulturních zážitků, které vám dají nový pohled na svět. Projděte se pražskými ulicemi a pozorujte neobvyklé sochy, které budou tam, kde je nejméně čekáte. 

Zdroj: Instagram, Autor: elushaaa

 Červená auta na budově MeetFactory

MeetFactory je centrum současného umění, které sdružuje mezinárodní talenty. Budovu neminete – zvenku na ní visí dvě auta namalovaná načerveno. Celý koncept je zaštítěn Davidem Černým, Davidem Kollerem a Alicí Nellis. Podívejte se na celý výlet na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: iloboyou

Brown-nosing

Brownnosing je dílo kontroverzního českého umělce Davida Černého, které vzniklo v roce 2003. Autor ve své provokativní instalaci ztvárňuje humornou formou svůj pohled na vztahy v české společnosti a vyjadřuje svůj názor na zmíněné aktéry. Skládá se ze stejných soch ve tvaru dolní poloviny předkloněného lidského těla v nadživotní velikosti.

Zdroj: Instagram, Autor: wa77ick_t

V jejich řitním otvoru se nachází obrazovky s videem zobrazujícím prezidenta České republiky Václava Klause a výtvarníka a dlouholetého ředitele Národní galerie Milana Knížáka, jak se vzájemně krmí kaší v doprovodu známé písně We are the Champions od skupiny The Queen.  Brown-nosing na mapě.

Socha Quo vadis

Socha Quo vadis je dílem českého kontroverzního umělce vytvořené v roce 1991. Jedná se o plastiku Trabantu na nohách, který má symbolizovat hromadnou migraci Němců z východního do západního Německa. Dnes existuje více kopií, jedna z nich se nachází na zahradě německého velvyslanectví. Socha Quo Vadis na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: bretti_s

Socha Proudy

Socha Proudy, nebo také Čůrající fontána, je dílo kontroverzního českého umělce Davida Černého, které je umístěno od roku 2004 na dvoře Hergertovy cihelny ve městě Praha. Dílo je tvořeno dvěma bronzovými postavami s elektrickým zařízením, které umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody píše písmena na jezírko ve tvaru České republiky umístěné pod postavami. Socha Proudy na mapě.

Viselec

Viselec, nebo také Zavěšený muž, je socha Sigmunda Freuda visícího za jednu ruku na střeše místního domu, která pochází z roku 1997. V průběhu let objela řadu zemí a obdržela několik ocenění a uznání. V americkém Chicagu byla zaměněna za sebevraha a způsobila dokonce poplach u hasičů a policie. Viselec ve městě Praha na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: pstrykot

Socha sv. Václava v pasáži Lucerna

Před kinem Lucerna Praha visí plastika chcíplého koně, uvázaná ve vzduchu za kopyta. Na jeho břiše sedí sv. Václav. Socha bude v Lucerně viset tak dlouho, dokud se z ČR nestane konstituční monarchie. Socha sv. Václava na mapě.

Zdroj: Instagram, Autor: thehamthatruns

Miminka Babies na Žižkovském vysílači

V roce 2000 bylo na Žižkovský vysílač instalováno 10 miminek – dílo Davida Černého. Předpokládaná doba instalace je 10-20 let, pokud samy neopadají. V roce 2007 byla sundána kvůli údržbě. Miminka na mapě.

Praha