Jak se čert snažil obrátit potok a nosil skály tak dlouho, až Kohout zakokrhal

Dnešní výlet nás zavedl na Čertovy skály na Valašsku, poblíž Lidečka. Výšlap není nijak náročný a pohodlně ho zvládnete i s dětmi. Zatímco budete šlapat k vrcholkům, můžete si poslechnout legendu, podle které bylo seskupení skal pojmenováno. A jak už to tak bývá, o nadpřirozené jevy v ní nebude nouze.

Čertovy skály | Až k věžičkám skalních útvarů

Právě k okolí Lidečka a Pulčína najdete ty nejzajímavější valašské skály. Jsou rozverně rozsety v krajině a laškovně vystrkují své vrcholky z lesů. Kolem skal vede chodníček, který vás zavede až mezi vrcholky věžiček. Skály jsou rovněž často obsypány horolezci, kteří chtějí na vršek vystoupat tou těžší cestou. Ať tak nebo tak, výlet je to překrásný.

Když i s čertem tančíš…

V Lidečku žil kdysi bohatý sedlák, který nemohl provdat svou dceru Rozinu. Jeho dcera však o vdavky náramně stála, a když pro ni na zábavě nikdo nepřišel, řekla, že by tancovala klidně i s čertem. V tu chvíli se objevil krásný pán v myslivecké kamizole, protančil s ní celou noc a začal si jí namlouvat.

Čertovy skály | A musíš to splnit, než kohout zakokrhá…

Její rodiče však věděli, že jejím nápadníkem je čert, a dceru mu dát nechtěli. Proto čertovi řekli, že pokud skutečně Rozinu chce, pak musí obrátit potok nad Lidečkem, a to dříve, než kohout ráno zakokrhá. Čert tedy začal chodit po chalupách a kroutit kohoutům krkem, aby získal pro svůj úkol více času. Sedlák se selkou však svého kohouta dobře schovali.

Čertova žebra vyražená do skály

Čert tedy začal nosit skály, aby přehradil potok a jeho voda se obrátila. Před rozedněním byl čert skoro hotový, selka však vypustila z chalupy kohouta a ten zakokrhal. Nezbylo čertovi nic jiného než utéct. Když se na skály ještě dnes pozorně zadíváte, můžete prý vidět čertova žebra, která se do skály otiskla, když ji nosil na ramenou.

Přečtěte si také: A jaká další místa byste na Valašsku a v Beskydech neměli minout?

Čertovy skály

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com