Kam na výlet – Hromnické jezírko, v němž nepřežije žádný organismus. Je v něm totiž obsažena kyselina sírová

Hromnické jezírko nedaleko Plzně můžete rovněž znát pod jménem Mrtvé jezírko. Říká se mu tak proto, že obsahuje sirné příměsi… Ve vodě je dokonce v určité koncentraci přítomna kyselina sírová! Toto jezírko je schované v bývalém lomu na velmi intimním místě, a kvůli složení vody poblíž něj nepřežije žádná forma života. Teď už víte, kam na výlet!

Těžba břidlic pro výrobu kyseliny sírové

V jezírku a jeh okolí se nacházejí vitriolové břidlice, které zde již v 16. století těžili mniši ppo výrobu kamence. Ale i později se břidlice těžily pro výrobu kyseliny sírové, nejprve štolami a posléze i odstřely. Pro výrobu kyseliny sírové byl materiál z Hromnického jezírka dodáván do Německa i Británie, než vědci dokázali vyrobit kyselinu synteticky.

Rudé jako krev nebo černé jako noční obloha

Jezírko najdete na dně lomu, kde je malebně obklopeno stromy, rostoucími po jeho obvodu. Sirný zápach vás rozhodně nenechá na pochybách, že jste na správném místě. Barva jezírka bývá agresivně červenohnědá – v porovnání s nevýrazným okolím tato barva přímo vystupuje do krajiny. Občas má ale jezírko také modročernou barvu, vše záleží na momentálním obsahu železa.

Dívat se, ale nekoupat

Jak jste si pochopitelně domysleli, tohle jezírko zrovna nevyzývá ke koupání. Ne že byste rozpustili jako v americkém akčním filmu, když hlavní hrdina nezachrání nebohou oběť včas a ona se rozpustí ve vaně plné kyseliny sírové. Určitě se nerozpustíte, ale vaše pokožka rozhodně dostane zabrat, a mohou se rovněž dostavit i dýchací obtíže. Proto doporučujeme dívat se, ale nekoupat! Rozhodně zajímavý nápad, kam na výlet, že?

Kolébka chemie přírodní památkou

Hromnické jezírko v minulosti mnohokrát čelilo blížícímu se zániku. Jednu dobu měla být dokonce na tomto místě vytvořena skládka! Díky bohu, hlas rozumu zvítězil, a proto je dnes jezírko pod ochranou státu jako evropský unikát. Je zajímavé rovněž na toto místo nahlížet jako na jistý paradox – kolébka moderní chemie se v závěru stala přírodní památkou. A to rozhodně nestává moc často! Doufáme, že už víte, kam na výlet.

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com