K pozorování noční oblohy plné hvězd je nezbytná maximální tma, což u nás není vždy úplně jednoduché. Právě proto u nás není astroturistika zrovna ve velkém, ale existují místa, kde si skutečně můžete prohlédnout noční oblohu, pozorovat hvězdy, Mléčnou dráhu nebo planety. 

Zdroj: Instagram, Autor: ondrejglatzphoto

Hřeben Gruň

CHKO Beskydy

Hřeben Gruň se nachází v jedné z nejtemnějších částí Moravskoslezských Beskyd, poblíž obce Staré Hamry. Viditelnost je zde skutečně perfektní, a proto sem lidi jezdí pozorovat oblohy, hvězdy, planety a mlhovinu nejen v noci, ale i ve dne. Najdete zde Centrum tmavé oblohy v Beskydech.

Zdroj: Instagram, Autor: jizerkylove

Jizerka

Jizerské hory

Osada Jizerka je další z našich mála oblastí tmavé oblohy. Díky minimálním světelným zdrojům zde můžete pozorovat ničím nerušenou hvězdnou oblohu, jak jste ji ještě neviděli. Zaručujeme, že to bude skutečně ojedinělý zážitek.

Zdroj: Instagram, Autor: mara.urban

Tlučná

Plzeňský kraj

Tlučná je městečko v Plzeňském kraji, v jejímž okolí můžete vidět mohylové pohřebiště z doby římské. A pokud tam někdy náhodou vyrazíte, zkuste si počkat na jasnou noční oblohu, na které bude zážit tisíce hvězd.

Zdroj: Instagram, Autor: priroda_decinska

Tiské stěny

CHKO Labské Pískovce

Tiské stěny v CHKO Labské Pískovce jsou tvořeny bezpočtem skalních útvarů a skalních měst. Díky tomu, že jde o místo izolované od lidských obydlí, můžete zde v noci zažít něco skutečně jedinečného.

Zdroj: Instagram, Autor: hordahl

Albertamy

Krušné hory

Albertamy jsou vysoko položeným městečkem v Krušných horách, a proto v okolí najdete místa, kde se vám bude krásně pozorovat noční obloha. Obzvlášť z vrcholů okolních kopců můžete v noci vidět skutečné zázraky.

Zdroj: Instagram, Autor: kapicarob

Brdy

Další místo s minimálním světlem a maximální hvězdnou nádherou najdete v Brdech. Nejen, že díky neexistujícímu světelnému znečištění můžete pozorovat nejen oblohu, ale i samotnou přírodu, která rozhodně stojí za to.

Zdroj: Instagram, Autor: mishan37

Visalaje

Moravskoslezské Beskydy

Visalaje najdete v Moravskoslezských Beskydech s nádherným výhledem na Lysou horu. Ale jen co zajde sluníčko, uvidíte tuto přírodu z úplně nového pohledu – klidnou, tichou a tak překrásnou, až se vám zatají dech.

Zdroj: Instagram, Autor: milan.novotny.1962

Vraní hory

Broumovská vrchovina

Vraní hory na pomezí Česka a Polska jsou charakteristické svou plochou hornatinou, což je velmi vhodný povrch pro pozorování hvězd. Užijte si překrásnou přírodu, která se v noci obleče do tmavého hávu posetého stříbrnými diamanty.

Zdroj: Instagram, Autor: milan.novotny.1962

KUKS

Trutnov

Kuks v okrese Trutnov je vesnice a také soubor historických budov, které v minulosti sloužily jako hospital. I dnes toto místo rozhodně stojí za návštěvu, a pokud se můžete zdržet do setmění, určitě nebudete litovat.

Oblasti tmavé oblohy