Tento výlet je plný neuvěřitelných kuriozit! Víte, že na konec světa to není tak daleko, jak se zdá? Víte, co je to Hamroň a kde můžete jeho tykadla najít? A co byste řekli na mamuta s upřeným a hlubokým pohledem? To a ještě více ve výletu v okolí Žďár nad Sázavou…

Žďár nad sázavou
Hamroň

Žďár nad Sázavou | Bájný Hamroň strážící obec Hamry

Náš výlet začíná u sochy Hamroně. Že nevíte, co to je Hamroň? Hamroň je jakási kombinace žáby a šneka, jehož jméno se odvíjí od jména obce. Jeho zvídavé oči umístěné na vysokých tykadlech, zuby vykukující z pootevřené pusy a dlouhé prsty s výraznými nehty. Najdete ho blízko Hamru ze strany Žďáru nad Sázavou.

Žďár nad sázavou
Mamut

Robustní mamut s hlubokým pohledem

Druhá socha Michala Olšiaka má přiléhavé jméno mamut. Zasazen na okraji lesa, uvidíte mamutí majestátní hlavu, stočené kly a dlouhý chobot. Velmi zajímavé jsou ale jeho oči. Když se na chviličku zastavíte a zadíváte se mu hluboko do očí, určitě vás zasáhne celá směsice pocitů. Ideální místo na výlet s dětmi, které budou mamuta milovat!

Žďár nad Sázavou a okolí | Romantická Rozštípená skála

Rozštípená skála získala své jméno podle toho, jak vypadá. Dva skalní bloky se od sebe naklánějí a vypadají skutečně jako rozštípené. Přestože jde o chráněný přírodní útvar, horolezci toto místo zbožňují. Pod skálou je dokonce i ohniště a kolem dolního sektoru se vine potok. Je to skutečně klidné a romantické místo, které si zamilujete.

Žďár nad sázavou a okolí
Zdroj: Instagram, Autor: oldgrizzly47

Tam, na konci světa

Poblíž Hamrů najdete vesničku Šlakhamry, která se nachází na historické zemské hranici mezi Čechy a Moravou. Najdete zde hraniční kámen, lidový památníček označující konec světa a dokonce strážní budku, ve které toto speciální místo hlídá figurína vojáka. Tady náš výlet končí, a doufáme, že jste si ho užili stejně jako my.

Přečtěte si také: Devět skal a 6 výletů na skály, ze kterých možná dostanete závrať

Žďár nad Sázavou