Z Karlštejna na Ameriku – prozkoumejte Karlštejn a ty nejkrásnější lomy, kterým se přezdívá český Grand Canyon

Léto je v plném proudu, rtuť v teploměru se vaří a vy nevíte, co podniknout? Máme pro vás připravený výlet, který vám dá ochutnat trochu kultury a hodně studené, křišťálově průzračné vody (ve které byste se ovšem neměli koupat). Karlštejn a ty nejhezčí lomy u nás.Jste zvědaví, co bude následovat?

Výlet 4,29 km, 5 míst

Karlštejn | Hrad postavený Otcem Vlasti

Věříme, že jsme nedokázali nikoho zmást – nemůže být řeč o jiném hradu než Karlštejnu. Věrně známé prostředí z filmu Noc na Karlštejně skutečně stojí za vidění. Obzvláště Kaple sv. Kříže, jež strážila korunovační klenoty a na jejích stěnách visí na 130 podobizen českých světců. Kaple vám navodí pocit, že plujete zlatým nebem a rozhodně pocítíte posvátnost tohoto unikátního prostoru.

Karlštejn a okolí | Dub, který zachoval tajemství po stovky let

Dub sedmi bratří najdete poblíž Karlštejna. Nemusíte spěchat, už tam stojí zhruba kolem 400 let, takže vám určitě nikam neuteče. Podle legendy se pod ním dělilo o lup sedm loupeživých bratří. Hraniční dub je uznán jako památný strom.

Malá Amerika na dosah ruky

Malá Amerika je zatopený lom, který najdete ve Středočeském kraji. Voda je tady tak křišťálově čistá, že v ní žijí i na vodu vysoce vybíraví raci. Místo je jako součást Českého krasu chráněno, z velké části i kvůli živočichům, kteří na tomto místě našli útočiště.

Karlštejn a okolí | Z Ameriky na skok do Mexika

Lom Mexiko se nachází mezi příkrými skalisky a proto se říká, že na jeho dno nikdy nesvítí slunce. Říká se mu také Trestanecký lom, protože právě tady v 50. letech museli těžce pracovat političtí vězni. Jejich krutý osud zde připomíná alespoň památníček.

A rychlým expresem zpět na Ameriku

Každý odhadne, co nám v této rovnici chybí… No jasně, Velká Amerika, občas přezdívaná Český Grand Canyon. Ten největší ze všech okolních lomů, kde se točil Limonádový Joe. Kolem lomu vede stezka na vyhlídkové plošiny, ovšem koupání je i zde přísně zakázáno. Nikoho to nicméně moc netrápí, a proto se na místě stávají i vážné úrazy.

Přečtěte si také: Výlet do hlubokých jeskyní i za medvědy s večerníčky

Oficiální stránky

Wikipedie

Doporučujeme také navštívit tyto restaurace:

RESTAURACE Liberec

RESTAURACE Olomouc

RESTAURACE Pardubice

Rate article
JUPIGO | Užijte si výlety i dovolenou | Jupigo.com